Raiskattu Frasier

Nelonen hehkutti Frasiesin uusintaa pitkään ja hartaasti ja sitten kävi ilmi että se on mainospellejen potaskaa. Keskellä puolen tunnin ohjelmaa tulee kymmenen minuuttia mainospaskaa ja siitä on puolet omien turhakesarjojen mainostusta. Samoin vaikkapa elokuvan lopputekstien päälle on lätkäisty jonkin leffan mainoksia.

Eikö mikään tekijänoikeuslaki kiellä sitä että esimerkiksi Mies ja alaston ase- elokuvien lopputekstien päälle lätkitään jotain helvetin mainoksia, lopputekstit ovat osa elokuvaa ja niissä on vitsejä. Tai jotain v***un ufoja leijailee filmin päällä.
7888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nelosella on nykyään omituinen tapa pilata lopputekstit mainoksilla. Seuraavaksi myös ohjelmat näytetään pienennetyssä ruudussa ja reunoilla on mainoksia?

Äänestä
  • Joku aika sitten tuli Neloselta Jackie Chanin leffa, ja lopputekstien aikana näytettiin piloille menneitä otoksia. Vaan eipä niistä paljoa tarvinnut nauttia, kun alkoi ainainen mainostus ja elokuvan koko pieneni sentti kertaa sentti -ruuduksi mainostekstien taustalle.

    Äänestä

  • Nelo1nen kirjoitti:

    Joku aika sitten tuli Neloselta Jackie Chanin leffa, ja lopputekstien aikana näytettiin piloille menneitä otoksia. Vaan eipä niistä paljoa tarvinnut nauttia, kun alkoi ainainen mainostus ja elokuvan koko pieneni sentti kertaa sentti -ruuduksi mainostekstien taustalle.

    Puolen tunnin ohjelmaan ei saisi lykätä mainoksia.

    Äänestä

Frasier on alunperinkin tehty mainoskanaville, joten YLE:n mainokseton versio se tavallisuudesta poikkeava esitystapa oli. Mistään raiskauksesta on siis turha puhua.

Mainoskanavilla -yllätys yllätys- tulee mainoksia, koska mainoksilla ne lähetysoikeudet maksetaan. Ei mainoksia, ei ohjelmia, ei koko kanavaa.

Äänestä
  • katkaise luontevasti paikan vaikka mainoksille

    Äänestä

Joo. Nelonen todella pilaa noiden TV-sarjojen lopputekstit ja onnistuu joskus samaan elokuvissakin. Poikkeuksellisen ärsyttävää. Ja mitään iloahan tuosta ei ole, ohjelmien tallentajille kyllä ärsyhaittaa. Nelonen lähettää muuten hyviä elokuvia, parempia mun mielestä kun maikkari tai SubLeffa.

Mainoskanavalle tehty ohjelma tai ei, kyllä Yleisradion lähetteenä noita oli oikeasti suurempi ilo katsoa. Ihmettelen, miksi ihmeessä ohjelma siirtyi Neloselle.

Äänestä
  • Olisiko kyse vaihtokaupasta. YLE osti oikeuden HBO:n sarjoihin ja sai sitä myötä mm. Sopranosin, joka vuorostaan alkaa TV2:ssa syksyllä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pöllömössö kirjoitti:

Nelonen hehkutti Frasiesin uusintaa pitkään ja hartaasti ja sitten kävi ilmi että se on mainospellejen potaskaa. Keskellä puolen tunnin ohjelmaa tulee kymmenen minuuttia mainospaskaa ja siitä on puolet omien turhakesarjojen mainostusta. Samoin vaikkapa elokuvan lopputekstien päälle on lätkäisty jonkin leffan mainoksia.

Eikö mikään tekijänoikeuslaki kiellä sitä että esimerkiksi Mies ja alaston ase- elokuvien lopputekstien päälle lätkitään jotain helvetin mainoksia, lopputekstit ovat osa elokuvaa ja niissä on vitsejä. Tai jotain v***un ufoja leijailee filmin päällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu