tämä mies ei mielestänne voisi olla ateisti?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000035248017
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000035248017
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ottamatta kantaa itse aloituksiisi, jotka nekin ovat toki perseestä, olet perseestä. Lopeta näiden vitun turhien aloitusten tekeminen.
Aina, kun uskovaisena tunnettu henkilö jää kiinni porsastelusta, ei kerkeä kissaa sanoa kun muut uskovaiset vakuuttelevat, että kyseinen porsastelija ei ollut "oikeassa uskossa". Miksi sama ei päde ateisteihin, mikseivät ateistitkin voisi puolustautua uskisten tapaan toteamalla, että ateistina tunnettu porsastelija ei ollut "oikeassa ateismissa"?
>>Aina, kun uskovaisena tunnettu henkilö jää kiinni porsastelusta, ei kerkeä kissaa sanoa kun muut uskovaiset vakuuttelevat, että kyseinen porsastelija ei ollut "oikeassa uskossa". Miksi sama ei päde ateisteihin, mikseivät ateistitkin voisi puolustautua uskisten tapaan toteamalla, että ateistina tunnettu porsastelija ei ollut "oikeassa ateismissa"?
Eli väität, että kun ihminen on "oikeassa uskossa" hän ei koskaan ikinä tee mitään rikettä? Yeah right, määrittelysi mukaan tällä Telluksella ei ole yhtäkään "oikeassa uskossa" olevaa.
Miten määrittelet ateistin, joka elää siivosti? Heitäkin nimittäin on.
Jumalanhullu kirjoittaa: "Jos ihminen on todellisesti ja sydämeltään uudestisyntynyt Jumalan Sanan ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta, se näkyy ihmisen elämässä hyvyytenä, laupeutena, armollisuutena, rakkautena, kärsivällisyytenä, pyhyytenä, puhtautena...jne."
Edellisen perusteella tälläkään palstalla ei ole yhtäkään uudestisyntynyttä kristittyä. Tälle palstalle kirjoittelevien "uudestisyntyneiden kristittyjen" kirjoituksissa on kaikkea muuta kuin hyvyyttä, laupeutta, kärsivällisyyttä, armollisuutta, rakkautta, puhtautta jne.
En tajua ollenkaan sinun juttujasi.
"Jos ihminen on todellisesti ja sydämeltään uudestisyntynyt Jumalan Sanan ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta, se näkyy ihmisen elämässä hyvyytenä, laupeutena, armollisuutena, rakkautena, kärsivällisyytenä, pyhyytenä, puhtautena...jne."
- Sinä siis olet näitä kaikkia. Just joo. Ihan pyhäkin olet!
elän ihan siivosti. Jämpti on näin. Ja ihan ilman jumalia.
Puhuinko itsestäni? Kirjoitin vain jotain kristityn tuntomerkkejä, se, että näkyykö ne minussa, olen jäävi arvostelemaan.
>>Minä ainakin
Kössönöm 16.5.2008 klo 13.56
elän ihan siivosti. Jämpti on näin. Ja ihan ilman jumalia.
sanot olevasi uudestisyntynyt ja tuossa kirjoituksessasi sitten selitit tällaisen hepun ominaisuuksia. Joten?
Moni nimittäin epäilee, että vietän kammottavaa irstasta elämää ja syön pikkulapsia aamiaiseksi, koska en usko jumaliin.
olet mielestäni totaalinen idiootti. Haluatko kuulla?
ihan mikä vaan, postimerkkeilijä, pappi, siveyspoliisi tai ehkäpä jopa sinä itse. (No, älä nyt suutu. Se oli pelkkää vitsailua) Jos artikkelissa ei miehestä tarkemmin kerrottu, niin mistä kummasta palstalaiset sen miehen ajatuksia tuntisivat.
Sairaita mieliä on, ja se kertoo ihan muista tosiasioista, kuin jumaluskon puutteesta. Voi tietty olla niin, että perverssit tulevat katuessaan uskoon, koska karmeimmatkin teot luvataan anteeksi. Sellaiset kääntymiset herättävät ajatuksen, että mitäköhän hirveetä uskiksella yleensäkin on menneisyydessään. Moni uskovainen uskoo kaikkien ihmisten olevan pohjimmiltaan siveettömiä ja alhaisia ihmisiä. Jostainhan syystähän he ovat sellaiseen ajatukseen päätyneet. Ettei vaan olisi niitä omakohtaisia kokemuksia. Ei lainkuuliainen ja rehellinen ihminen pidä anteeksiantoa niin järisyttävänä ilouutisena! Mietipä sitä!