C4:n varapyörä?

Mademoiselle*

Huomasin eilen sattumalta, kun kaivelin uuden C4:ni tavarasäiliötä ja avasin sen pohjaluukun, että sieltä löytynyt varapyörä on 15-tuumainen kun varsinaiset pyörät ovat 16-tuumaiset. Muutenkin vararenkaan profiilimerkinnät olivat selvästi eri kuin varsinaisten renkaiden.
Jos nyt ajorengas hajoaa, ja tilalle pitää laittaa varapyörä, niin eikö ole aika kummallista ajaa autolla, jossa kolme pyörää ovat yhtä kokoa, ja se neljäs sitten pienempi? Vai onko ero sittenkin niin pieni?
Kiitos etukäteen ystävällisistä neuvoistanne!

11

3084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei väliä

      Vanteen koolla ei väliä. pyörän (vanne rengas) halkaisijan koko ratkaisee.

      • Mademoiselle*

        Niin, en minä vanteen kokoa mitannut tai "kokonaispyörän" kokoa, vaan katsoin vararenkaan kokomerkinnän, ja se oli 15 tuumaa. Ajopyörien renkaiden kokomerkintä on 16 tuumaa.

        Eli?


      • tulee tässä
        Mademoiselle* kirjoitti:

        Niin, en minä vanteen kokoa mitannut tai "kokonaispyörän" kokoa, vaan katsoin vararenkaan kokomerkinnän, ja se oli 15 tuumaa. Ajopyörien renkaiden kokomerkintä on 16 tuumaa.

        Eli?

        Vanteen kokojahan juuri olet katsellut. Varapyörässä vanteen halkaisija on 15 tuumaa, ajopyörissä 16 tuumaa. Kun vanteelle laitetaan rengas, tulee kokonaishalkaisijaksi vanteen halkaisija (2 x renkaan korkeus kulutuspinnasta vanteeseen). Koska varapyörässä em. renkaan korkeus on suurempi, on kokonaishalkaisija suunnilleen sama kuin ajopyörässä.

        Varapyörän rengas on todennäköisesti 10 tai 20 mm kapeampi kuin ajopyörässä, mutta sillä ei ole käytännön merkitystä. Sitä varapyörää kun ei ole tarkoitettukaan jatkuvaan ajoon.

        Kaikki on siis ihan kunnossa. Etenkin jos autossa on alla vakiovarusteena tulleet aluvanteet, on varapyörä lähes poikkeuksetta peltivanteella ja renkaan koko voi hyvinkin poiketa ajopyörien koosta samalla tavalla kuin autossasi.


    • vararenkaalla

      ei ole muuta tarkoitusta kuin siirtyä lähimmälle huollolle missä asennetaan mahdollisesti uusi/uudet kumit alle.

    • käytetään

      jopa selvästi pienikokoisempaa tilapäiseen käyttöön suunniteltua varapyörää, jonka tarkoituksena onkin vain päästä renkaan vaihto- tai korjauspaikkaan. Niiden kyljessä on jopa nopeusrajoituskin 80 km/h, ja niiden tarkoituksena ei ole edes ajaa pitempiä matkoja. Uusimmissa autoissa ei saata enää olla varapyörää ollenkaan vaan se on jopa korvattu renkaankorjauspainepullolla.

      • sitroen.

        auto kannattaa ehdottomasti jättää autokauppiaan murheeksi ja ostaa muualta parempi.


      • arvata
        sitroen. kirjoitti:

        auto kannattaa ehdottomasti jättää autokauppiaan murheeksi ja ostaa muualta parempi.

        näsäviisas vastaa aina.


    • Auto-Antero©

      Ne autosi alla olevat renkaat ovat siis 205/55 16 kokoa, sellainen on C4ssä vakiona.

      Ja vararenkaan koko on 195/65 15.

      Näillä renkailla on aika tarkkaan sama vierintäkehä, eli eivät aiheuta ESP tms. järjestelmille mitään ongelmaa.

    • Mademoiselle*

      Kiitos valaisevista vastauksista! Paitsi että tälle yhdelle totean, ettei C4:ääni toki ole tullut vakiovarusteena aluvanteita, vaan ihan peltivanteet, vaikka varustelutaso onkin Pack Vision.

      Silti ihmettelen, miksei varapyörä voi olla ihan sama kuin "ajopyörätkin". Ei kai siinä kovin monen kymmenen euron hintaeroa voi olla?

      • näkökulmasta

        eri kokoisten renkaiden hintaero voi todellakin olla muutama kymmenen euroa mutta valmistajan näkökulmasta asia voi olla esim. vaikkapa 500 000 valmistetun auton osalta a 10 € yhteensä 5 000 000 €. Etenkin jos tuolla 10 €:lla autoa kohti ei ole suurtakaan merkitystä auton kilpailukyvylle markkinoilla niin valinta on aika selvää.


    • Anonyymi

      Mulla oli Citroen Xantia, hydraulijousitus. Hyvin onnistu ajaminen ilman toista takarengasta. Siihen harva auto pystyy, Ja nytkin on Citroen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9241
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6441
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1480
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1351
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1131
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      83
      1112
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      963
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      818
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      726
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      718
    Aihe