C4:n varapyörä?

Mademoiselle*

Huomasin eilen sattumalta, kun kaivelin uuden C4:ni tavarasäiliötä ja avasin sen pohjaluukun, että sieltä löytynyt varapyörä on 15-tuumainen kun varsinaiset pyörät ovat 16-tuumaiset. Muutenkin vararenkaan profiilimerkinnät olivat selvästi eri kuin varsinaisten renkaiden.
Jos nyt ajorengas hajoaa, ja tilalle pitää laittaa varapyörä, niin eikö ole aika kummallista ajaa autolla, jossa kolme pyörää ovat yhtä kokoa, ja se neljäs sitten pienempi? Vai onko ero sittenkin niin pieni?
Kiitos etukäteen ystävällisistä neuvoistanne!

11

3220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei väliä

      Vanteen koolla ei väliä. pyörän (vanne rengas) halkaisijan koko ratkaisee.

      • Mademoiselle*

        Niin, en minä vanteen kokoa mitannut tai "kokonaispyörän" kokoa, vaan katsoin vararenkaan kokomerkinnän, ja se oli 15 tuumaa. Ajopyörien renkaiden kokomerkintä on 16 tuumaa.

        Eli?


      • tulee tässä
        Mademoiselle* kirjoitti:

        Niin, en minä vanteen kokoa mitannut tai "kokonaispyörän" kokoa, vaan katsoin vararenkaan kokomerkinnän, ja se oli 15 tuumaa. Ajopyörien renkaiden kokomerkintä on 16 tuumaa.

        Eli?

        Vanteen kokojahan juuri olet katsellut. Varapyörässä vanteen halkaisija on 15 tuumaa, ajopyörissä 16 tuumaa. Kun vanteelle laitetaan rengas, tulee kokonaishalkaisijaksi vanteen halkaisija (2 x renkaan korkeus kulutuspinnasta vanteeseen). Koska varapyörässä em. renkaan korkeus on suurempi, on kokonaishalkaisija suunnilleen sama kuin ajopyörässä.

        Varapyörän rengas on todennäköisesti 10 tai 20 mm kapeampi kuin ajopyörässä, mutta sillä ei ole käytännön merkitystä. Sitä varapyörää kun ei ole tarkoitettukaan jatkuvaan ajoon.

        Kaikki on siis ihan kunnossa. Etenkin jos autossa on alla vakiovarusteena tulleet aluvanteet, on varapyörä lähes poikkeuksetta peltivanteella ja renkaan koko voi hyvinkin poiketa ajopyörien koosta samalla tavalla kuin autossasi.


    • vararenkaalla

      ei ole muuta tarkoitusta kuin siirtyä lähimmälle huollolle missä asennetaan mahdollisesti uusi/uudet kumit alle.

    • käytetään

      jopa selvästi pienikokoisempaa tilapäiseen käyttöön suunniteltua varapyörää, jonka tarkoituksena onkin vain päästä renkaan vaihto- tai korjauspaikkaan. Niiden kyljessä on jopa nopeusrajoituskin 80 km/h, ja niiden tarkoituksena ei ole edes ajaa pitempiä matkoja. Uusimmissa autoissa ei saata enää olla varapyörää ollenkaan vaan se on jopa korvattu renkaankorjauspainepullolla.

      • sitroen.

        auto kannattaa ehdottomasti jättää autokauppiaan murheeksi ja ostaa muualta parempi.


      • arvata
        sitroen. kirjoitti:

        auto kannattaa ehdottomasti jättää autokauppiaan murheeksi ja ostaa muualta parempi.

        näsäviisas vastaa aina.


    • Auto-Antero©

      Ne autosi alla olevat renkaat ovat siis 205/55 16 kokoa, sellainen on C4ssä vakiona.

      Ja vararenkaan koko on 195/65 15.

      Näillä renkailla on aika tarkkaan sama vierintäkehä, eli eivät aiheuta ESP tms. järjestelmille mitään ongelmaa.

    • Mademoiselle*

      Kiitos valaisevista vastauksista! Paitsi että tälle yhdelle totean, ettei C4:ääni toki ole tullut vakiovarusteena aluvanteita, vaan ihan peltivanteet, vaikka varustelutaso onkin Pack Vision.

      Silti ihmettelen, miksei varapyörä voi olla ihan sama kuin "ajopyörätkin". Ei kai siinä kovin monen kymmenen euron hintaeroa voi olla?

      • näkökulmasta

        eri kokoisten renkaiden hintaero voi todellakin olla muutama kymmenen euroa mutta valmistajan näkökulmasta asia voi olla esim. vaikkapa 500 000 valmistetun auton osalta a 10 € yhteensä 5 000 000 €. Etenkin jos tuolla 10 €:lla autoa kohti ei ole suurtakaan merkitystä auton kilpailukyvylle markkinoilla niin valinta on aika selvää.


    • Anonyymi

      Mulla oli Citroen Xantia, hydraulijousitus. Hyvin onnistu ajaminen ilman toista takarengasta. Siihen harva auto pystyy, Ja nytkin on Citroen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2592
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1047
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe