Nykyisen käsittämättömän lain mukaan kirkon on tarjottava tunnustuksettomia hautapaikkoja niitä haluaville. Miljoonien sijoitusten jälkeen näihin hautausmaihin on haudatta KOKO maassa noin 15 ihmistä. Helsingin ja Vantaan seurakunta on varannut tähän tarkoitukseen 2,5 hehtaaria erittäin kallista maata, jota olisi voitu käyttää vaikka lapsiperheiden kotien pohjana. Telaketjuateistit vaativat palveluja, joita eivät edes käytä, mutta jotka tulevat muiden maksettaviksi.
Minusta olisi syytä vetää ainoa oikea johtopäätös ja tehdä yksi ainoa tunnustukseton hautausmaa koko valtakunnan käyttöön.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=5164&Itemid=38
Minusta olisi syytä vetää ainoa oikea johtopäätös ja tehdä yksi ainoa tunnustukseton hautausmaa koko valtakunnan käyttöön.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=5164&Itemid=38
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kirkonväellä ei ole sydäntä ollenkaan.
Sitä paitsi Suomen valtionkirkko on ökyrikas, ei sitä tarvitse sääliä vaikka se varaisi kuinka paljon maata "turhiin" tarkoituksiin.
Milloin kirkko on lahjoittanut tonttimaata lapsiperheille? En ole kuullutkaan.
Minusta maahanhautaus on tuhlausta sinänsä, arkut sun muut vempeleet turhakkeita, joista pääsee kun ruumiit joko tuhkataan polttamalla tai käsitellään Promessa-metodilla (kuivajäädytetään ja jauhetaan, jäänteet tunkioon).
Koko hautausmaahommeli on kivikautista puuhaa. Kaunis muistolehto KAIKILLE uskoon katsomatta ja sillä sipuli. Eiköhän kuolema tasapäistä meidät kaikki joka tapauksessa.
http://www.promessa.se
oikeastaan palsamoida etteivät he olisi ylösnoustessaan kovin rähjäisesssä kunnossa.
Esimerkiksi Ramses II on oikein viehättävä nykyään. Eikä vielä ole ylösnousemuksen aika edes...
Ai joo, ehkä Lenin, hänhän voi olla edes jotakuinkin ihmisen näköinen ruumis sitten kun se päivä koittaa, mikäli hänen ruumistaan hoidetaan jatkuvasti hellästi.
arsenikilla pitää muumioida että tulee pysyvä iho. Hengenvaarallista vaan muumioijalle.
Mielikuvien luominen parjaamisella näyttää olevan ateistien taktiikka.
Oliko tuo henkilöhyökkäys, siis ad hominem? Ei kelpaa keskusteluun.
Minua ei hautausmaalle haudata!! Tuhkani sirotellaan mereen..
lahkon omien tutkimusten mukaan vain 7% uskoo kuten kirkko opettaa, eikö silloin loput jäsenistä ole ateisteja?
"ev-luteista yli puolet ateisteja lahkon omien tutkimusten mukaan vain 7% uskoo kuten kirkko opettaa, eikö silloin loput jäsenistä ole ateisteja?"
Onko sinun mielestäsi roomalaiskatoliset, ortodoksit, islamilaiset, juutalaiset ... ateistejä?
Ev.luteissa on paljon sekularisteja, voisi sanoa "teistejä, jotka uskovat jonkinlaiseen henkivoimaan", mutta eivät niin kuin kirkko opettaa.
Ylimalkainen teistisyys ei minusta riitä kirkon täysvaltaiseen jäsenyyteen. Oikean kirkon jäsnenen pitäisi kakistelematta allekirjoittaa kristillinen uskontunnustus:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/uskontunnustus.html
kirkolta pois ja valtion hoidettavaksi ja samalla kirkolta yhteisvero-osuus pois.
pitäisi olla yhtäsuuri kuin VA-liiton ja samalla tavalla ilman mitään velvotteita!
voisi ollakaan sen jälkeen, kun hautaustoimi on siirretty valtiolle?
Valtiovalta ei ollut tuossa päätöksessään kovin fiksu eikä luova. Kuitenkin valtiolla - kuten kirkollakin - on huomattavaa maaomaisuutta, josta edes yhden tunnustuksettoman hautausmaan lohkaisu ei olisi ollut ylivoimainen tehtävä.
Tahtoa puuttui. Ja kirkkoa ja uskovaisia äänestäjiä piti mielistellä - tai niin luultiin.
Lopputulos oli sellainen, ettei se miellyttänyt kirkkoa sen enempää kuin pakanoitakaan.
iloista antajaa Jumala rakastaa.
Varmaan evlutit saavat Taivaassa sitä kirkkaamman kruunun, mitä enemmän he ovat kuluttaneet varojaan ateistien viimeisiin leposijoihin.
Luterilainen kirkko pyrkiikin kaikessa noudattamaan Pyhän Kirjan sanaa, että helpompi on kamelin kulkea neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä taivasten valtakuntaan.