http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=598&posting=22000000035213976
Kepun edustajat en on sitä miletä että poliisin pitää ampua kaikki juoppokuskit ja huumekuskit. Hyvä Kepu , että TE olette junttia porukkaa.
Kepun edustajat en on sitä miletä että poliisin pitää ampua kaikki juoppokuskit ja huumekuskit. Hyvä Kepu , että TE olette junttia porukkaa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
sitä renkaaseen! Autoa ajoi huumeiden vaikutuksen alainen kuljettaja! Poliisi ei siis ampunut ketään henkilöä vaan ajoneuvoa! Ampunut poliisimies perusteli tekoaan sillä, että oli turvallisempaa pysäyttää huumekuljettaja ampumalla ajoneuvoa renkaaseen kuin päästämällä hänet jatkamaan matkaansa ja siten vaarantamaan muuta liikennettä, jalankulkijoita jne.
Oikeus tuomitsi poliisin sakkoihin! Siis huumekuljettajan pitää antaa mennä, jos haluaa, eikä häntä saa pysäyttää ampumalla renkaaseen! Naurettavaa! Milloinkohan säädetään sellainen laki, että huumekuljettajaa ei saa edes yrittää pysäyttää?
Parempi on luoti renkaassa kuin koko auto jalankulkijan päällä tai että jalankulkia lentää monta metriä, kun päihtynyt kuljettaja takaa-ajotilanteessa osuu häneen etenkin, jos kuljettaja päättää mennä asuinaluueelle hurjastelemaan?
Jotain suhteellisuudentajua toivoisin siihen, mitä kirjoittelette! Tässä tapauksessa oli pienempi paha ampua renkaaseen kuin antaa auton jatkaa liikenteenvaarantamista!
Jos minulla olisi ylimääräistä valuuttaa, niin varmasti olisin itse maksanut poliisin saamat sakot, koska omaan päähäni ei mahdu, miksi poliisia rankaistaan, kun hän hoitaa tehtäväänsä ja vielä onnistui siinä eikä kukaan tai mikään muu kuin auton rengas vahingoittunut!