Mänttään perustettiin 100, Vapaakirkon seurakunta. Uusien seurakuntien tarkoitus on mahdollistaa samalla tavalla ajattelevien kristittyjen yhteistyö.
http://www.svk.fi/?sid=413&tid=601
Uskonnollisesti Suomi on pirstoutumassa. Luulen, että tulevaisuudessa kirkko hyväksyy kahteen uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumisen, sillä yhä harvempi kirkon jäsen on perinteisessä mielessä uskovainen ja yhä useampi kuuluu kirkkoon vain koska haluaa kannattaa kirkon arvokasta työtä.
http://www.svk.fi/?sid=413&tid=601
Uskonnollisesti Suomi on pirstoutumassa. Luulen, että tulevaisuudessa kirkko hyväksyy kahteen uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumisen, sillä yhä harvempi kirkon jäsen on perinteisessä mielessä uskovainen ja yhä useampi kuuluu kirkkoon vain koska haluaa kannattaa kirkon arvokasta työtä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
koska eivät yksinkertaisesti älyä erota siitä.
Yhtä perusteltua on väittää, että moni kuuluu VA-liittoon, koska pelkää ateistien kostoa :-)
mitä tuo lauseesi tarkoitti. Mutta yhtä lailla mutua oli aloituksen väittämä.
Ihmiset ovat kaiken kaikkiaan melko tietämättömiä asioista.
Täällä on kevään mittaan ollut kaikenlaisia omituisia kysymyksiä, joiden olen luullut olevan ihmisille selviä. Mihin ateistit haudataan, miten lapsi saa nimen jos vanhemmat ei kuulu kirkkoon, miten pääsee naimisiin, jos ei kuulu kirkkoon jne.
Ronskia sanoa, että ei älyä erota, sanoisin pikemminkin, että ei osaa erota. Minulta on moni kysynyt, miten kirkosta erotaan. eroakirkosta.fi ei ole tuttu, vaikka se on mediassa ollut esillä viime päivinä. Yksi sukulainen luuli, että yhä joutuu kirkkoherran kuulusteluun, jos haluaa erota tai johonkin papin puhutteluun, jos menee eroamaan kirkosta kirkkoherranvirastoon. Tällaisia luuloja on johtuen historiallisesta menneisyydestä, jolloin tosiaan joutui puhutteluun, jos erosi kirkosta. Nykyään mitään puhutteluja ei ole. Nimi lappuun ja asia sillä selvä. Henkilöllisyystodistus otettava mukaan virastoon.
Monet luulot ja vanhentuneet tiedot elävät ihmisissä sitkeästi.
Lehtiä tulee tilattua, kun käyttää suoravelotusta, visalla on helppo maksaa, kun rahaa ei näy,...
ole sanoa, ettei älyä erota. Tarkoitin sitä, että on olemassa ihmisiä, joille kirkko ei merkitse mitään, mutta eivät tule edes ajatelleeksi, että mistä sitä oikein maksaa.
Olen huomannut, että vanhat käsitykset ovat sitkeässä, mutta tieto on vain puhelinsoiton päässä.
Kirkollisvero on SAATANASTA!
Ei missään nimessä näin voi olla koska Saatanaa ei ole.
Kirkollisvero on perseestä!