on kaiken jären mukaan johtanut useisiin yleishyödyllisiin läpimurtoihin, useilla aloilla. Mitä kreatonismitiede tutkii tänäpäivänä? mikä osa-alua on nyt tapeetilla luomisessa ja/tai älykkääässä suunnittelussa? Onko kreatonismitieteissä tapahtunut semmosta että kun on saavutettu uutta tietoa, ovat vanhat, vaillinaiseen tietoon perustuvat arviot tarkentuneet? Tai onko vanhoja ajatuksia todettu virheellisiksi?
Tässä olisi arvon kreatonisteilla hyvä mahdollisuus pienimuotoiseen tilanneraporttiin ja tulevaisuuden tutkimusten visiointiin..
kreatonismi tiede
9
495
Vastaukset
- Apo-Calypso
Käsittääkseni merkittävin kreationistinen tutkimus kautta aikain on keskittynyt selvittämään kuinka monta enkeliä mahtuu tanssimaan neulankärjellä.
Onko tästä tutkimuksesta mitään merkittäviä uusia tieteellisiä julkaisuja saatavilla? - Huhahhhei
helvetissä joku saa sanat "kreationismi" ja "tiede" mahtumaan samaan lauseeseen saamatta ihottumaa?
- ...
...kreationistisen tieteen suurin läpimurto toistaiseksi on ollut osoittaa Ararat-vuoren muodostelmat luonnolliseksi kiveksi Nooan arkin jäännösten sijaan. Tosin voi olla että olen erehtynyt, eikä kyseistä tutkimusta tehnyt kreationisti kreaatiomenetelmin. Joka tapauksessa se vaikutti kreationistitieteeseen siten että nyt sitä arkkia etsitään muualta.
- Apo-Calypso
Eräs kreationistisen tieteen temppeleitä on "answersingenesis". Eräs ao. tieteen upeimpia timantteja (mutta ei suinkaan ainoa) on hulppea
Russell Griggsin tieteellinen todistus Joosuan "pitkän päivän" historiallisesta paikkansapitävyydestä:
http://www.answersingenesis.org/creation/v19/i3/longday.asp
(Kannattaa tsekata, kunhan ei vaan juo kahvia näppäimistön lähellä)
Eihän tuossa jäänyt kuin pari-kolme selitystä ihmeen asteelle... :D :D :D
Ote kohdasta Conclusion:
"...Miracles rest on testimony, not on scientific analyses. While it is interesting to speculate on how God might have performed any particular Biblical miracle, including Joshua’s long day, ultimately those claiming to be disciples of Jesus Christ (who authenticated the divine record of the Bible) must accept them, by faith..."
Noin se kreationistinen tiede harppoo eteenpäin...- Rigor.Mortis
Ah, Abominations in Genesis, tuo kretiinitieteen multihuipentuma. Kyseisten tyyppien harjoittamasta..."tieteestä" saa hyvän kuvan kun tutustuu "Statement of Faithiin" ( http://www.answersingenesis.org/about/faith ), johon kaikkien(*) pitää sitoutua. Legendaarisin kohta on tämä:
"No apparent, perceived, or claimed interpretation of evidence in any field, including history and chronology, can be valid if it contradicts the Scriptural record."
Eli jos jokin asia, ihan mikä tahansa, on ristiriidassa kyseisten fanaatikkojen raamatuntulkinnan kanssa, niin se on automaattisesti väärin!
(*) Jopa "museon" siivoajien ( http://www.answersingenesis.org/home/area/jobs/employment.asp#HousekeepingStaff ) on sitouduttava siihen.. Oikeasti, tähän ei eläin pysty.. :-)) - Apo-Calypso
Rigor.Mortis kirjoitti:
Ah, Abominations in Genesis, tuo kretiinitieteen multihuipentuma. Kyseisten tyyppien harjoittamasta..."tieteestä" saa hyvän kuvan kun tutustuu "Statement of Faithiin" ( http://www.answersingenesis.org/about/faith ), johon kaikkien(*) pitää sitoutua. Legendaarisin kohta on tämä:
"No apparent, perceived, or claimed interpretation of evidence in any field, including history and chronology, can be valid if it contradicts the Scriptural record."
Eli jos jokin asia, ihan mikä tahansa, on ristiriidassa kyseisten fanaatikkojen raamatuntulkinnan kanssa, niin se on automaattisesti väärin!
(*) Jopa "museon" siivoajien ( http://www.answersingenesis.org/home/area/jobs/employment.asp#HousekeepingStaff ) on sitouduttava siihen.. Oikeasti, tähän ei eläin pysty.. :-))"(*) Jopa "museon" siivoajien ( http://www.answersingenesis.org/home/area/jobs/employment.asp#HousekeepingStaff ) on sitouduttava siihen.. Oikeasti, tähän ei eläin pysty.. :-))"
Ei, tuo vaatii *korkeasti* "jalostautunutta" hihhulia... - asiaa sivusta seurannut
Apo-Calypso kirjoitti:
"(*) Jopa "museon" siivoajien ( http://www.answersingenesis.org/home/area/jobs/employment.asp#HousekeepingStaff ) on sitouduttava siihen.. Oikeasti, tähän ei eläin pysty.. :-))"
Ei, tuo vaatii *korkeasti* "jalostautunutta" hihhulia..."Tähän ei eläin pysty" :D
Ihan asiasta moottorisahaan mutta naurattanee ainakin joitain: http://kosmik.kapsi.fi/energiansaastaja/
- .......
Tämä sama kysymys pongahtaa tänne palstalle aina tasaisin väliajoin, enkä ole nähnyt kertaakaan että joku kreationisti ottaisi asiaan kantaa. Voidaanko tästä päätellä että kreationismi on sen kannattajiensakin mielestä pelkkää puuta heinää?
Taitaa olla kolmas kerta kun lähetän tämän saman viestin.. Palstan suurten kreatonistien kommentit loistavat poissaolollaan.. joka kerta.. Jokohan tähän ketjuun SUP, justiina, outsider, ristinkantaja tai petri paljastaisivat kreatonistien saavutuksia.. Tietenkin sana on vapaa muillekkin alansa asiantuntioille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain677571Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242989- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651679Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221512Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711461- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774