Nuorisopaikka Balanssi näyttää olevan suosittu paikka. Hyvä niin.
Mutta toivottavasti paikan vetäjä neuvoo mopoikäisille nuorille, joille on vanhemmat kustantaneet ns. mopoautot, että ko vehkeitä ei parkkeerettaisi KESKELLE jalkakakäytävää/pyörätietä.
Muuten Balanssille kymppi toiminnasta.
Mutta toivottavasti paikan vetäjä neuvoo mopoikäisille nuorille, joille on vanhemmat kustantaneet ns. mopoautot, että ko vehkeitä ei parkkeerettaisi KESKELLE jalkakakäytävää/pyörätietä.
Muuten Balanssille kymppi toiminnasta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kokoontuvat Balanssiin ja parkkeeraavat jalkakäytäville- pulinat pois !
Ei täällä kukaan oo keisari, määräykset on määräykset.
Nuoria. EVVK.
jäädä siinä suojatiellä välillä balanssi-maaliliike mopoauton alle.tuli ilta-auringossa radalta päin ja teki rajun U-käännöksen kavereitten auton viereen,väriä en mainitse mutta onneksi ei käyny kuinkaan.nuorille pitää olla kokoontumispaikka mutta noitten autohärveleitten kanssa saisivat olla varovaisempia.PISTE
Ihmettelen kuinka vanhemmat ostavat tuollaisia turvattomia vehkeitä päässilmääsille kersoolle. Pannaan auton hinta turhuuteen, että kakarat pääsee kylälle ryyppäämään ja räälläämään ja vaarantamaan sekä oma että kanssaliikkujien henki. Ilman mitään ajokoetta, pelkällä tentityllä mopokortilla. Edesvastuutonta sekä lainsäätäjältä että vanhemmilta. Alla olevasta linkistä näet kuvan mitä mopoauton palosta jää jäljelle, päästäisitkö lapsesi moiseen?
http://static.iltalehti.fi/lukijankuva/mopoautoSH_lk.jpg
kyseinen mopoauto on palanut jos et huomaa...Ja mopoauto on turvallisempi kuin kaks pyöräinen mopedi tuo on vaan kateellisten puhetta kun ei ole ylimääräistä rahaa tai ei ole ollenkaan varaa ostamaan omalle lapselle tuollaista ...Tuu juttuuhin ens kerralla jos haluat asiasta jtn puhuttavaa .PISTE.