Tai lähinnä koirat en ole koskaan esim tv sarjoissa jotka muuten ovat täynnä yrjötykseen saakka juutalaisuutta,ei niissä kukaan juutalainen koiraa omista tai edes lenkitä?
Vihaatvatko he eläimiä,sellaisen käsityksen ainakin sain kun näin kosher teurastuksen ensikertaa,se on silkkaa vihaa ja kidutusta eläinparkaa kohtaan.
Vihaatvatko he eläimiä,sellaisen käsityksen ainakin sain kun näin kosher teurastuksen ensikertaa,se on silkkaa vihaa ja kidutusta eläinparkaa kohtaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kuten jokainen sivistynyt ihminen tietää, ne jotka eivät ole sivistyneitä, niille ei vastaus kelpaa, vaan juuttuvat tänne kuten pikkulapset ihailemaan omaa kakkaansa.Mitä seuraavaksi pulautat?
kosher-teurastus aiheuta kipua yhtään enempää kuin muulla tavoin tehty eläimen teurastaminen. Päinvastoin. Metsästyskin kiellettäisiin Suomessa ellei enemmistö haluaisi sitä jatkaa. Ohessa esimerkki suomalaisesta 'koiraihmisyydestä'. Kaikki ne jotka ovat koiriaan kiduttaneet ovat ensin sanoneet olevansa koirien ystäviä!
http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://i108.photobucket.com/albums/n28/alexa_minella/sekalaisia/jasha_seiska_02.jpg&imgrefurl=http://goerat.blogspot.com/2007_03_01_archive.html&h=2205&w=896&sz=904&hl=fi&start=17&tbnid=oFu-myBFpXqa_M:&tbnh=150&tbnw=61&prev=/images?q=eläinrääkkäys&gbv=2&hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official&sa=G
Olet kyllä varmaan mielenvikainen, en ikinä soisi sinulle yhtä ainutta koiraa, koskaan.
sitä vastoin sinä olet eläinrääkäyksen suosija jos kosher teurastusta suosit,se on hullua!!
Jos sinun mielestäsi eläimen kurkun viiltäminen veitsellä ja sisäelinten poisto eläimen vielä eläessä ei satu ja on oikein niin hohhohoijakkaa sinut pitäisi laittaa vankilaan moisesta eläinterroristmista,kusipää
..kun et koirauutisia seuraa?
tässä klippi israelilaisesta koiranäyttelystä
lemmikeiltä nuo minusta näyttävät
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?27982701
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200802207276334_uu.shtml
Jos olet koiraihminen niin tiedät tuon asian. Ilmeisesti et ole.
Israelistahan on kotoisin eräs koirarotukin Kaanaankoira. Se on geneettisesti oikeastaan sama kuin Karjalankarhukoira.
Eikö ole outoa.
Kosher teurastusta et ole nähnyt ainakaan luonnossa.
Teitkö kysymyksesi tosissaan vai etkö tiedä.
Lemmikit ei ole kielletty.
sen tekee, onko se samantapaista eläinrääkkäystä?
Heilläkin on "rituaaliteurastus".
Itse teen eläinalan töitä Israelissa ja kyllä lemmikit ovat sallittuja ja yleisiä täälläkin. Hyvin uskonnolliset ortodoksijuutalaiset eivät leikkauta lemmikkejään, sen uskonto kieltää. Pääsiäisen/pessachin ajaksi lemmikeillekin on saatavilla pessach kosher-ruokaa (eli happamattoman leivän juhlan sääntöjen mukaista) jos omistajatalous noudattaa näitä sääntöjä. Israeliinkin on muuten alkanut tulla lemmikkien humppahömppä-lellittelykulttuuri Paris Hilton-henkeen.
Hyvin uskonnollisilla juutalaisilla ei paljoa näe lemmikkejä, mutta useat näistä ihmisitä ovat myös hyvin köyhiä eli rahaa ja energiaa ei riitä lemmikeille. Heidän elämänsä keskipiste on uskonnon opiskelu ja valtavat perheet. Vaan muistakaahan että valtaosa juutalaisista on yhtä maallistunutta kuin perusluterilaiset Suomessa, ääripäitä on vain pieni osa.