muutaman vuoden ajan hyvin kriittisesti ev.lut.uskontoa suomalaisessa peruskoulussa. Lopussa sanoin raamatun totuusväitteiden olevan suoraa valhetta. Sitten en enää jaksanut järkyttää lapsia, vaan pyysin muita huolehtimaan tuosta suomalaisen koulun yhdestä tehtävästä, suomalaisen valtauskonnon levittämisestä ja pönkittämisestä.
Osa lapsista muuten virnisteli siihen malliin, että he olivat tuosta valheväitteestäni samaa mieltä, vaikka vielä kirkkoon kuuluvatkin, kuten muutkin lapsikastetut.
Toivon todella, että koulun tehtäväksi annettaisiin vain uskontotiedon levittäminen, jolloin kaikki maailman uskomukset aina horoskooppeja myöten tulisi käsiteltyä tasapuolisemmin.
Samalla suuri toiveeni uskontojen vallan vähenemisestä toteutuisi nopeammin.
Opetin
6
657
Vastaukset 6
- meidän lapset
eivät osallistu tuollaisten opettajien aivopesuun.
Meidän seurakunta huolehtii itse lastensa johdatuksesta Jeesuksen armotaivaaseen!tuollaiseen seurakunnan pakottamaan aivopesuun pitääkin suhtautua kriittisesti ja pyrkiä eroon semmosista, jotta saisi lapsilleen terveen elämän..
- Break
Tunnen aina sääliä näitä lapsia kohtaan, jotka jo pienestä asti opetetaan jonkun uskonlahkon oppeihin. Näin saadaan aikaan monia fanaattisia fundamentalisteja tai repaleisia ihmisiä. Asiallehan ei mitään mahda. Onneksi sentään monet näistäkin lapsista näkevät joskus todellisuuden.
- säälittävää......
Break kirjoitti:
Tunnen aina sääliä näitä lapsia kohtaan, jotka jo pienestä asti opetetaan jonkun uskonlahkon oppeihin. Näin saadaan aikaan monia fanaattisia fundamentalisteja tai repaleisia ihmisiä. Asiallehan ei mitään mahda. Onneksi sentään monet näistäkin lapsista näkevät joskus todellisuuden.
Säälin teitä jokaista, jotka estäisivät lasten pääsyn Jeesuksen luo.
Mark.10:13-16 kerrotaan, miten Jeesus närkästyi opetuslapsilleen, kun he yrittivät estää vanhempia tuomasta lapsiaan Hänen tykönsä, miten Hän otti lapsia syliinsä ja siunasi heitä.
Miten voitte ottaa tunnollenne tuon asian? Ihmettelen suuresti. Oletteko ateisteja vai mitä?
- ope minäkin
Itse opettajana keskityn tiedon opettamiseen. Mitään uskontoa en julista vaan käsittely on tietopuolista. Näin tiedän monien muidenkin opettajien tekevän. Tärkeää on oppia ymmärtään erilaisia ihmisiä, jotka tulevat eri kulttuureista ja erilaisten uskontojen vaikutuspiiristä. Suomessa on vapaus uskoa tai olla uskomatta. Tämäkin on tärkeää tehdä selväksi lapselle.
- aivan niin
on hullua kun opettajat opettavat jopa väärin eri uskonnoista! Kyllä jokaisen olisi saatava omaa uskonopetustaan vaikka sitten oman papin tai muun jakamana. Ei se ihmekkään millasii sekopäitä koulusta tulee kun opetkin opettaa väärin.
Jokaisesta uskonnostakin olis tulatava siihen uskova opettamaan! Jotta tieoto olisi oikein!
ei luterilainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️541074Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?171019- 82851
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21737Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k205634- 59631
- 105617
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet193594- 94558
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html260492Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.93474Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73461- 39434
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42413- 47400
- 30397
- 5388
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9143385- 29358