Nyt tulee varmaan tyhmä kysymys mutta neuvoja kaivataan: Meillä on asuntolainaa pankissa x. Korko on n. 4,58 %. Ryövätäänkö meitä? Voimmeko vaihtaa pankkia ja siten lainanantajaa vaikka mitään asuntokauppaa ei tapahdukaan? Onko toimituskulut isot?
Toisekseen: Miksi hemmetissä esim omakotirakentajat hankkivat upouusia autoja juuri asuntolainan ottamisen aikaan? Voimmeko mekin marssia uuteen pankkiin ja sanoa että otetaan nykyisen asuntolainan uuden auton verran asuntolainaa edullisella korolla, kiitos?
Pankin vaihto?
4
885
Vastaukset
- Iloinen velallinen
Ei sitä yksikseen kannata jupista eikä ensimmäisenä ryhtyä pankinvaihtoa miettimään. Ota reippaasti yhteys siihen nykyiseen pankkiisi ja totea heille, ettei lainasi korko ole missään suhteessa vallitsevaan korkotasoon. Pankki ymmärtää kyllä sanomattakin, että menet lainoinesi naapuripankkiin, jos korko ei tipu.
Et kertonut, mihin viitekorkoon lainasi on sidottu ja mikä osuus tuosta on marginaalia. Jos kuitenkin marginaalisi on yli 0,9 ja olet velkaasi säntillisesti hoitanut, saat sen varmasti pudotettua vähintään tuolle mainitsemalleni tasolle.
Jos taas korkea korko johtuu siitä, että olet muutama vuosi sitten sitonut lainasi kiinteään korkoon, voit lähinnä syyttää itseäsi. Tässäkin tilanteessa pankkisi voi olla valmis alentamaan korkoa pitääkseen sinut asiakkaana.
Tee nämä kyselyt ensin ja jos ei auta, ala kilpailuttaa niitä muita pankkeja, sillä kyllä se lainojen siirtokin onnistuu. Toimituskulut taas ovat sitten ihan pankki- ja sopimuskohtaisia.
Asuntolainaa ei pitäisi saada autonostoon, mutta kenties asuntolainan "remonttilisää" voi joku käyttää autoonkin, koska pankki ei kuitenkaan kaipaile mitään Bauhausin kuitteja remontin todentamiseksi...- Jaska
...näin on. Otin muutama kuukaus sitten "keittiöremppalainaa", mut eipä oo remppaan tullu käytettyä (korko 3.1960%),eikä mitään muita kuluja
- vaihda jo!
Jaska kirjoitti:
...näin on. Otin muutama kuukaus sitten "keittiöremppalainaa", mut eipä oo remppaan tullu käytettyä (korko 3.1960%),eikä mitään muita kuluja
joo kova on korko, itse juuri vaihdoin nyt korko 2,95 pankkia olen kohta vaihtanut kuin paitaa eivät yleensä ota mitään maksua vaihdosta jos haluavät asiakkaakseen.
- TST
Helppoa toden totta on: Pankki hoitaa kaikki siirrot valtakirjoin. Tarkkana tietenkin saa olla, ettei kilpailuttamalla saavutettua marginaalietua menetä erilaisin toimituspalkkioin tms. Kannattaa myös hieman laskea kuinka paljon nykyisessä ja mahd. tulevassa pankissasi maksaisit korteista, online- palveluista, laskunmaksuista jne. Meinaan, että näistä pikkumaksuista voi helposti vuodessa kertyä huomattavasti enemmän kuin se muutaman euron ero kuukaudessa, minkä marginaaleja tinkaamalla saavutat.
Itse olen usein kuullut ystäviltäni että he eivät "periaatteestakaan" vaihda johonkin pankkiin: Mielestäni moinen on tyhmyyden huippu: Itse en periaateestakaan maksa senttiäkään liikaa lainastani, jos kohtuullisella vaivalla vaan pankkia voin vaihtaa. Pankin yhtiömuoto, "jalot aatteet", johto tms. seikat eivät tuota ainakaan itselleni minkäänlaisia periaatteellisia ongelmia.
Mitä esim. korkotukilainoilla hankittuihin autoihin tulee: Voi monen muunkin tyyppisiä rikoksia tehdä ja tienata: Se on sitten itsestä kiinni miten mahdolliset hyödyt ja riskit moisessa tempussa kokee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1403494Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri2162423IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl682398Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al892224- 1551648
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1201482Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden151241Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha6241076- 1201070
- 721009