Olisin rakentamassa mökkiä ihan rantaviivan tuntumaan, mutta perkeleen lait,asetukset ja säädökset estävät sen. Nyt kunnallisvaalien alla kenen vaalitoimintaa minun kannattaa "rahoittaa",
jotta em. hanke mahdollistuu. Masa ei kerkiä kun sillä on se Idea parkki homma, Kalli taas vasikoi tiukan paikan tullen. Joten kaikki apu tarpeen.
Kiitos etukäteen.
Lupaan etten sitten "tiedä" ketä rahoitin tai muista jos joku kyselee.
jotta em. hanke mahdollistuu. Masa ei kerkiä kun sillä on se Idea parkki homma, Kalli taas vasikoi tiukan paikan tullen. Joten kaikki apu tarpeen.
Kiitos etukäteen.
Lupaan etten sitten "tiedä" ketä rahoitin tai muista jos joku kyselee.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lautakunnan puheenjohtaja ja tietenkin kunnan rakennusmestari (on 100% varmuudella kepulainen).
Nämä kaksi on avainhenkilöitä - ja asia hoituu.
Jopa veden päälle,ja aivan laillisesti,ei tarvitse eikä saa lahjoa ketään.
Mutta yleisemmin se on nykyään 30 m rantaviivasta vähintään,pienen saunan saa muutamissa paikoissa rakentaa vielä 20m rannasta.
Sauna 16 m rannasta ja päärakennus 30 m rannasta.
Rakennan juuri tälläista hienoa pienmökkkiä 80 kerrosneliötä, kesä-/rantasauna 20 ja varasto 30 neliötä. Kustannusarvio 600 000 -800 000 €. Rakennukset mukautetaan maastoon niin, ettei niitä juuri huomaa järveltä päin. Järvi on suuri, puhdas ja kaunis sekä hyvin arvokalainen.
Olen katsellut ja asunutkin rantoja, joten kokemustietoon perustuen ja luontoihmisenä sanoisin, että on hölmöä rakentaa vesirajaan. Mainitsemani etäisyydet ovat hyvin sopivia.
Eikä ole tullut mieleenkään hankkia korruptiolupia. Näitä saa rehellisesti, eikä maksa paljon. Alle 100 000 €/rakennuspaikka.
Vähän hupaisaa toki lienee, kun meitä rakentajia on lähietäisyydellä minä ja kaksi muuta sosialistia, vihreä, mahdollisesti yksi kepulainen ja kommunisti. Toisaalla on vanhempaan rakennettuja huviloita, joista voisi päätellä heidän olevan kokoomuslaisia. Niin, että onhan se vähän typerää seikkailua kuvitella näissä asioissa, että korruptoimalla joatain merkittävää saisi. Höpö.
Muutamin paikoin äijäporukat ovat rakentaneet itselleen moottorilla kulkevia lauttoja ja lautan päällä on sauna, "vessa" ja kaikki.
Rakennuslait tai muutkaan vastaavat asetukset eivät koske veden päällä yhdellä paikkaa tilapäisesti olevia "rakenteita". Pissat ja kakat saa hulauttaa vapaasti suoraan veteen. Virkamiehet eivät tule ensi vuosikymmenelläkään vaatimaan lautan liittymistä kunnalliseen viemäriverkostoon, eivätkä vaihtoehtoisesti umpisäiliön taikka pienpuhdistamon rakentamista lautalle.
Ja koska kysymyksessä ei ole varsinaisesti alus tai venekään, niitä eivät koske myöskään aluksia koskevat säädökset. Lautalla saa kulkea veden päällä omalla vastuulla, eikä kaiketi sinua voida syyttää ruorijuoppoudestakaan.
Miksi tyytyä rantaviivan tuntumaan, kun sen voi jopa ylittääkin!
...rakennan kanssa mökin ihan rantaveteen kallioiden päälle. Kun meitä on kaksi, niin enemmistö voittaa!!!