Silminnäkijöitä Helsingin keikalta 1977?

djdemo

Moi,
Luen juuri AC/DC Maximum Rock & Roll -kirjaa (Murray Englehart ja Arnaud Durieux, Otava 2007). Suosittelen.

Siinä kerrataan bändin alkuaikoja pieteetillä. Mainitaan myös 1977 syksyn Helsingin keikka, joka oli osa Euroopan kiertuetta. Kiertue tehtiin hyvin menneen ekan jenkkikiertueen jälkeen, mutta Skandinaviassa ja Keski-Euroopassa oli nihkeää. Kirjan mukaan Helsingissä oli myyty 10% kapasiteetista.

Koska olin itse päiväkodissa tuolloin, en keikalle päässyt. Siten pari kysymystä, jos tietäjiä täältä löytyy:
- Jostain olen aikoinani kuullut, että keikka oli Kulttuuritalolla. Oliko näin?
- Olen kuullut tarinan, että Angus käytti langatonta kitaraa (kirja vahvistaa tämän) ja tämä oli aiheuttanut yleisössä aggressioita, koska jengi oli luullut, että bändi soittaa playbackina. Onko tästä missään mitään muistelua tai silminnäkijähavaintoa? Kirjassa viitataan, että jossain muualla oli kyseisenlaista epäluuloa piuhattomaan musisointiin ollut.

- Ja jos löytyy old school -silminnäkijöitä, niin olisi hienoa kuulla muistoja tuosta Bon Scott -keikasta.

T.Teemu

5

1173

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • problem child

      Keikka oli Kulttuuritalolla.

      • 994nöö

        Jossakin suomalaisessa rock-lehdessä oli 80-luvulla anguksen haastattelu, jossa hän sanoi, että "suomalaiset eivät oikein ymmärtäneet heitä".


    • Old Timer

      Joo, Kultsalla keikka oli. Bon kun lähti Angus hartioilla hipsimään katsomoon käytäville ja kundi vetää täysillä skittaa, osa katsojista poistui "playback" keikalta todella näreissään.
      Siihen aikaan Suomessa istuttiin konserteissa kiltisti paikallaan tai oli poke niskassa heti.

      • djdemo

        Kiitos tiedosta Old Timer.
        Itse näin AC/DC:n ekan kerran Jäähallissa Fly on the wall -kiertuuella ja muistaakseni siellä oli penkit jäällä ja numeroidut paikat. Eihän se toiminut ja sen jälkeen tuli aidatut lohkot. Näin ainakin muistelen.

        Ja sellaisen tiedon kuulin työkaverilta, että Atik Ismail olisi ollut katsomassa tuota Kultsan keikkaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      413
      1941
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      148
      1427
    3. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      170
      1364
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1336
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1126
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      892
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      226
      845
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      62
      704
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      655
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      635
    Aihe