Adventisti, Pietisti, Helluntailainen, Evl-kirkonllinen vai kuka? Onko se ollenkaan kirkosta kiinni - sanooko Jumala taivaanportilla - valitan kuuluit väärään kirkkoon, muuten olisit voinut tulla sisälle .. Kuinka suuri osuus on "oikeaan" kirkkoon kuulumisella?
Sanokaapa se te joilla on ajatuksia asiasta.
Kuka pääsee sisälle
6
198
Vastaukset
Raamattu vuodelta 1903 Joh.Ilm.22:14 Autuaat ovat ne , jotka Hänen käskynsä pitävät, että heidän voimansa elämän puussa olisi, ja he porteista kaupunkiin sisälle menisivät.
Ei seinät pelasta vaan ainoastaan usko Kristukseen.Taitaa riippua vähän siitä kenen taivaaseen kukakin haluaa. Tuskin adventisti haluaa edes laestadiolaisten tai muiden tavallisten ihmisten taivaaeen: siellä saatetaan poltella hyvää tupakkaa koska tupakoitseminen ei ole synti täällä maan päälläkään.
- virsu
Vuoden-92 käännös sanoo:"Autuaita ne,jotka pesevät vaatteensa:he pääsevät syömään elämän puusta ja
saavat mennä porteista sisälle kaupunkiin."
Mitä se sitten tarkoittaa tuo vaatteitten peseminen?
Niinkuin kuninkaanpojan häissä eräs mies tuli sisälle
ilman hääpukua; ei kukaan meistäkään voi mennä tuohon
hääjuhlaan ilman Jeesuksen tarjoamaa pukua, eli
sitä vanhurskauden vaatetta jonka hän tarjoaa jokaiselle joka sen tahtoo ottaa vastaan.
Kysymys kuuluukin:olemmeko Kristuksen päällemme
pukeneet?
Jumala ei suuressa hääjuhlassa laita eri kirkkokuntia eri karsinoihin, vaan jokainen siellä
kerran oleva on Karitsan verellä pesty, niin ihmeellistä kuin se onkin.- Miten on sitten...
kelpaako meikäläisen yksinkertaisuus?Se kun on sama kun kengän numeroni 46?Pääseekö 40:n numeron älykyydellä?
- annu42
Uskon samoin kuin sinäkin. Mitä mielestäsi tarkoittaa Kristuksen päällensä pukeminen? Se pitäisi selittää, että ymmärtäisi, missä mennään.
- virsu
annu42 kirjoitti:
Uskon samoin kuin sinäkin. Mitä mielestäsi tarkoittaa Kristuksen päällensä pukeminen? Se pitäisi selittää, että ymmärtäisi, missä mennään.
Eräänä aamuna olimme lähdössä kirkkoon,oli siis
sapattiaamu.Tuo aamu oli ollut kaikella tapaa
hankala, oli tullut sanottua pahasti puolisolle.
Pukeutuessani huomasin...vaatteeni eivät olleetkaan
puhtaat, vaan pukuni oli täynnä pilkkuja?
Ihmettelin asiaa, koska puvun PITI OLLA PUHDAS?
Mieleeni tulivat sillä hetkellä sanat:...autuaat ne,
jotka pesevät vaatteensa heillä on valta syödä
elämän puusta ja he pääsevät porteista sisälle kaupunkiin...otin raamatun käteeni, missä kohtaa
tuo teksti olikaan? Tuohon aikaan en vielä kovin
raamattua tuntenut, mutta se avautui kuin itsestään, juuri tuon tekstin kohdalta Ilm.22.14
Se, mitä tuona aamuna tapahtui merkitsi paljon.
Jumala toi mieleeni asioita ja sen, että ei oma
"puku" riitä, ei vaikka kuinka yrittäisi sitä
puhdistaa, se ei koskaan riitä, eikä sitä saa
puhtaaksi omin teoin.
Mutta Jeesuksen, Kuninkaan lahjoittama riittää
kaikkeen, tuomiolle asti. Me olemme aina vajavaisia, kunnes tulee se, mikä on täydellistä.
Jeesuksen uhrin vastaanottaminen on Jeesuksen
päällensä pukemista.
Kristityn tulee kuitenkin kasvaa uskossa ja
Jumalan tuntemisessa ja niinhän me kasvammekin,
olemme kasvussamme eri vaiheissa.Ajattelen, että
olemme valmiita vasta sitten, kun Jeesus tulee,
sillä silloin me muutumme ja epätäydellinen tulee
täydelliseksi. Opetelkaamme siis tuntemaan Herra,
sillä lopulta mikään muu ei ole niin tärkeää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075240Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813716SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt663602Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers153528SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun433159Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062360SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412346Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312194Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762140Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922079