Julkaistu 20.05.2008, klo 18.25
Ryhmä ortodoksijuutalaisia on polttanut satoja Uusia testamentteja Or Yehudan kaupungissa Israelin keskiosissa. Kirjat poltettiin protestina kristittyjen lähetyssaarnaajien alueella tekemälle käännytystyölle.
Kaupungin varapormestari Uzi Aharon kertoi pyytäneensä asukkaita luovuttamaan kristittyjen lähetyssaarnaajien viime aikoina jakamia Uusia testamentteja ja muuta käännytysmateriaalia. Kirjarovio sytytettiin tuleen paikallisen synagogan lähellä olevalla tontilla.
Maariv-lehti kertoi tiistaina satojen opiskelijoiden osallistuneen kirjojen polttamiseen. Aharon sanoi kuitenkin uutistoimisto AP:lle, että paikalla oli vain muutamia opiskelijoita, eikä hän itse ollut osallistunut kirjojen polttamiseen. Aharonin mukaan roviolla poltettiin satoja Uusia testamentteja.
AP
"Israelissa poltettiin satoja
5
776
Vastaukset
- Hitlerkin
polttanut kirjoja.Historia toistaa itseään.Samanlainen alku on kuin viime maailmansodassa.
- kirkko on
polttanut jo ennen sotia?
:D - huomioon..
kirkko on kirjoitti:
polttanut jo ennen sotia?
:D..että on kyseessä Ortodoksi-kirkko. Se on
fanaattinen Kristuksen vastustaja. - näin se vaan on...
huomioon.. kirjoitti:
..että on kyseessä Ortodoksi-kirkko. Se on
fanaattinen Kristuksen vastustaja.Ortodoksijuutalaisuus on eri asia kuin ortodoksinen kirkko. Ortodoksijuutalaiset eivät usko Jeesukseen, mutta ortodoksisessa kirkossa uskotaan Jeesukseen. Sana tarkoittaa puhdasoppisuutta ja puhdasoppinen juutalainen uskoo Jumalaan ja odottaa messiaan tulemista mutta ei pidä Jeesusta messiaana.
- on väärin
juutalaisilla on oikeus omaan uskontoonsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738