Mihis kellon aikaa palkka tulee tilille palkka päivänä??
ei oo ennen tullu tällästä mietittyä, mutta nyt on tili tyhjä ja auton tankki myös! Ja huomenna palkka päivä ja tankata pitäis että pääsis sinne!
Eli tuleeks se tilille 00:00 vai 08:00 vai sitä myöhemmin vai koska?
Mihin aikaan palkka tulee tilille ?
18
14616
Vastaukset
- on puolen yön
jälkeen, mutta työnantajasi on saattanut määritellä tilin maksun vaikka klo 8:00.. Mun tili on aina tilipäivänä 00:01 jälkeen tuhlattavissa.
- että tulen ku saan rahaa!
Siis jos ei tankattua saa aamulla heti!
Kyseessä aika suuri miljardien liikevaihto yritys! mahtaakohan merkitä tohon että miten se palkan maksu aika on määritetty! luulis että yöksi, kaikista tietoteknisistä jutuista johtuen ??
- klo 4. - 5.00
Palkat, eläkkeet ja etuudet ovat uuden maksupalvelulain voimaantulon jälkeen tilillä maksupäivänä aamuyöllä klo 04-05 aikaan.
- Huono kuluttaja.
Minun tilillä on rahaa aina niin paljon, että sama tuleeko saatavat tilille tänään huomenna vai ensi viikolla.
Joka tapauksessa jokaisena kertana tilini paisuu koska en pysty ja ehdi tuhlata kuukaudessa edes sitä määrää joka sinne tulee. Aina jää yli 500 - 1200 euroa.
- miettijä.
jokohan aloittaja on saanut autonsa tankattua.
- Huolestunut hulttio.
On ehtinyt auto hyytyä monta kertaa, ehkä on vaihtanutkin autoa, ehkä on ehtinyt saada kenkää, ehkä lomautettu, ehkä firma on mennyt konkurssiin, ehkä...
Mistäpä näistä tietää mitä on tapahtunut 5,5 vuoden aikana.
Eikä hän saapunut kertomaan, tuliko se palkka tilille vai ei. Nyt olemme eläneet epätietoisuudessa näin kauan. Olen joutunut terapiaan asian vuoksi kun en tiedä tapauksen oikeaa laitaa. Se ahdistaa. Terapeuttini on sanonut, unohda jo bnuo pankkiasiat. Mutta kun ne palaavat valveuniini joka yö kun olen huolissani, onko ihmisillä rahat tilillä juuri yöllä vai päivällä vasta.
Pankeiltakin olen kysellyt ja ne eivät suostu kertomaan, onko ihmisillä rahaa tilillä, paljonko sitä on yöllä, paljonko päivällä.
Pahin on itseni kohdalla kun en ole saanut psyyke-eläkettä ollenkaan. Nyt en voi tarkistaa yöllä tuleeko se psyyke-eläke tilille ja mihin aikaan. Olisi kiva nähdä aamuisinkin tiliotteelta "Kela on maksanut sosiaalisesti rajoittuneen eläkkeenne niin ja niin vähän tilillenne".
- Laki ja järjestys
Uusimman EU-direktiivin mukaan kaikki palkanmasut on keskeytetty toistaiseksi.On nimittäin selvinnyt vakavia puutteita verotuksessa.Työnsaantivero ei ole huomioitu palkanlaskennassa moneen vuoteen,siitä syystä jäädytetään kaikki palkat toistaiseksi,ainakin niin kauan että kaikki verot on saatu perittyä.Niillä joilla ei ole palkkatuloja peritään ulosottotoimin valtion saatavat.
- Jyrki Hätäinen.
Minulla on pystyssä ollut neljäkymmentä vuotta, siis työnsaantiverojen maksaminen.
Taitaa tulla sellainen lasku ettei selviä maksuista eläkkeelläkään.
Taidan jatkaa työn tekoa seuraavatkin neljäkymmentä vuotta.
Kai eläkeiän nostaminen sallii sellaisen? - Laki ja järjestys
Jyrki Hätäinen. kirjoitti:
Minulla on pystyssä ollut neljäkymmentä vuotta, siis työnsaantiverojen maksaminen.
Taitaa tulla sellainen lasku ettei selviä maksuista eläkkeelläkään.
Taidan jatkaa työn tekoa seuraavatkin neljäkymmentä vuotta.
Kai eläkeiän nostaminen sallii sellaisen?Saman EU-direktiivin mukaan annetaan pitkään työälmässä olleille helpotusta verojen maksussa.Eläkeikää nostetaan 94 vuotiaaks.Jos työläinen menehtyy jostain syystä tätä ennen, niin voidaan siirtää verojenmaksun perikunnalle.
- Jyrki Hätäinen.
Laki ja järjestys kirjoitti:
Saman EU-direktiivin mukaan annetaan pitkään työälmässä olleille helpotusta verojen maksussa.Eläkeikää nostetaan 94 vuotiaaks.Jos työläinen menehtyy jostain syystä tätä ennen, niin voidaan siirtää verojenmaksun perikunnalle.
Asiallista.
Perikunnastani kaikki ovat luottokelvottomia, holhouksen alaisia ja heillä on edunvalvojat.
Arveluttaa joutuuko etuusvalvoja maksamaan velat omasta pussistaan? Entä Kela?
- vanderburgh
9 aikaan jo tilillä
- henrik ijöls72
1600euron tulot tarvii että saa
- henrik ijlös72
henrik ijöls72 kirjoitti:
1600euron tulot tarvii että saa
pesukone on kuivausrumpu kiinostais gigantin osamaksuilla.
- alastalon salissa.
Myllis ei kuulemma maksa mitään kirkkonsa työntekijöillä. Elävät kuulemma "pyhästä hengestä". Niin on Seppo kertonut.
- xanorit ja lauteet
pitänee paikkansa
- munkkilan parooni
monenlaista puhetta riittää niiltä, jotka ovat pöntöstä halienneita naamoja katselleet?!
- Anonyymi
Vuonan 2023
Suomessa SEPA-pikasiirtona tehty maksu siirtyy vastaanottajalle n. 10 sekunnissa.
Vuorokausi vaihtuu klo 00:00:00.- Anonyymi
Miekin oon podari ja juon kaikki kelarahat aina.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1882201
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391527Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321194Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56952Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol263934- 55876
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20862Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis235762Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58753Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745