Jehovan todistajat fiksuja

Monet ihmiset näyttävät ihan syyttää purkavan patoumiaan jehovan todistajien suuntaan. Jehovan todistat ovat kokemukseni mukaan keskimääräistä fiksumpaa ja älykkäämpää porukkaa. "Räkänokat" heitä morkkaavat ja jt:llä nimenomaan on terveitä arvoja elämässä. Heille status, koulutus ja raha ei ole kaikki kaikessa. Minusta he ovat monasti niitä viisaita ihmisiä keitä on harvassa. Suuri osa yleensä jengistä juoksee markkinamiesten ja muoti-ilmiöiden perässä.
12577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllä Jehovan todistajat morkkaavat itsekin ja puhuvat ivalliseen sävyyn muista uskontokunnista.

Voi olla, että Jehovan todistajat ovat älykkäitä mutta Jeesus ei korostanut älykkyyttään, vaikka oli varmasti maailman älykkäin.
Eikö Jeesus pitäisi olla esimerkkinä myös sinulle ja muille Jehovan todistajille..

Äänestä
  • se on kielletty niiltä, mutta voivat olla taitavia hämäämään?

    Äänestä

  • En ole JT. Täsmennän sen, mikäli et osannut lukea rivien välistä.

    Äänestä

  • HeikkiHeinämies kirjoitti:

    En ole JT. Täsmennän sen, mikäli et osannut lukea rivien välistä.

    Koska niitä on sisaruksiani, eipä ole käynyt kuukausiin kylässä, en sillä että vaatisin sitä, mutta eikö uskovaiset pitäisi julistaa jehovan sanaa, no pitänee pyytää niitä grilli makkaroita syömään sitten?

    Äänestä

Jahas on siirtynyt nimitys "räkänokka" mormonismi-palstalta myös tänne puolelle...

Äänestä
  • vt- seura hyväksy sitä, pienetkin asiat tuntuvat olevan pieniä asioita.

    Äänestä

On saatanapanettelijan harhautusta nämä perättömät väitteet että JT olisivat tyhmiä ei pidä paikkaansa jo ALKUSEURAKUNTA ja AAMBRAHAM todistavat RAAMATUN kautta väitteet vääriksi ja ilkeämieliseksi! Monta JT on sotinut koskaan ? ei yhtään! ja se vasta tyhmää onkin! todisteet pitäisi näyttää ennnekuin puuhuu mitä sylki suuhun tuo!

Äänestä
  • Voi olla, että pari kolme ekaa kirjoitustasi vähän hymyilytti, mutta nyt on tympinyt jo kauan. Ymmärrät varmaan ettei yhtä ja samaa vitsiäkään millään viitsi kuunnella viikkotolkulla. Vaihtaisit jo sävellajia, pliis.

    Äänestä

  • jo riitä.... kirjoitti:

    Voi olla, että pari kolme ekaa kirjoitustasi vähän hymyilytti, mutta nyt on tympinyt jo kauan. Ymmärrät varmaan ettei yhtä ja samaa vitsiäkään millään viitsi kuunnella viikkotolkulla. Vaihtaisit jo sävellajia, pliis.

    Oletko sinäkin neitoni näiden panettelijan kannattajien puolella. Halutko sinäkin tuhoutua HARMASSA?kun et usko? Heti kun valeminäkin lopettaa minun nimim. käytön!

    Äänestä

Jos vartiotorniseuran todistajien älynlahjoja on kyseenalaistettu, johtuu se paljolti heidän suljetusta mielestään. Keskustelun yritys änkyrän kanssa turhauttaa. Luonnollinen ajatus siinä tilanteessa on, että kuinka sen pitääkin olla tyhmä!

Vaikka vartiotorniseuran todistajiakin on luonnollisesti moneen junaan, en voi sanoa ainakaan tuntemiani mitenkään tyhmiksi. Sitä taustaa vasten on varsin merkillistä, ettei heiltä saa kunnon vastausta vartiotorniseuran totuuden™ kritiikkiin. Se johtaa heidät aina sivuraiteille.

Kysymys ei olekaan älynlahjoista, vaan siitä, miten niitä käytetään. Siinä, missä takapenkintaavi vain sokeasti luottaa tietoon™, jonka Jehova™ on järjestönsä välityksellä antanut, keksii älykäs ihminen itselleen lisäverukkeita, miksi hänen näkemänsä musta kirja onkin vihreä. Kovin viisaaksi sitä ei voi sanoa.

Äänestä

nimes Jt rivijäsenet tyhmäksi porukaksi.....johon kaikki selitykset uppoaa kuin kuuma veitsi voihin.

Äänestä

>>Monet ihmiset näyttävät ihan syyttää purkavan patoumiaan jehovan todistajien suuntaan.

Ihan vaan kiinnostaa miten voi havaita, että kyseessä on patoumien purkaminen ja miten nämä patoumat on helpointa määrittää?

>>Jehovan todistat ovat kokemukseni mukaan keskimääräistä fiksumpaa ja älykkäämpää porukkaa.

Toki, jos Vartiotorniseuran valehtelun nieleminen on fiksuutta ja älykkyyttä.

>>"Räkänokat" heitä morkkaavat ja jt:llä nimenomaan on terveitä arvoja elämässä.

Ilmeisesti sinulle Vartiotorniseuran pedofiilipeittelyn paljastajat ovat myös "räkänokkia".

>>Heille status, koulutus ja raha ei ole kaikki kaikessa.

Ei, koska koulutusta on vuosikymmeniä karsastettu eriasteisesti ja karsastetaan edelleen. Esimerkiksi 1960-luvulla sillä syyllä, että vanha systeemi tulee päätökseen (1975), joten kouluttautuminen on turhaa.

>>Minusta he ovat monasti niitä viisaita ihmisiä keitä on harvassa.

Näin minäkin jehovantodistajana ajattelin. Nyt olen huomannut, että olin väärässä.

>>Suuri osa yleensä jengistä juoksee markkinamiesten ja muoti-ilmiöiden perässä.

En oikein ymmärrä mitä tuolla tarkoitat, mutta jos suhteutan sen jehovantodistajiin, niin miltei kaikki juoksevat sokeasti Vartiotorniseuran oppihuuhaiden perässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HeikkiHeinämies kirjoitti:

Monet ihmiset näyttävät ihan syyttää purkavan patoumiaan jehovan todistajien suuntaan. Jehovan todistat ovat kokemukseni mukaan keskimääräistä fiksumpaa ja älykkäämpää porukkaa. "Räkänokat" heitä morkkaavat ja jt:llä nimenomaan on terveitä arvoja elämässä. Heille status, koulutus ja raha ei ole kaikki kaikessa. Minusta he ovat monasti niitä viisaita ihmisiä keitä on harvassa. Suuri osa yleensä jengistä juoksee markkinamiesten ja muoti-ilmiöiden perässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu