Miten oli, oliko saksalaisilla sotilailla 2. maailmansodassa tietty palvelusaika, jonka jälkeen pääsi siviiliin? Tarkoitan lähinnä sitä, että jos joku oli mukana sotimassa vaikka jo Puolasta -39 asti, pääsikö hän jossain vaiheessa siviiliin vai pitikö olla mukana loppuun asti vuoteen -45 jos vain pysyi hengissä eikä haavoittunut pahasti. Olikohan tällaisia mahdollisesti alusta loppuun asti mukana olleita paljonkin hengissä keväällä -45?
Saksalaisten palvelusaika
Guy Sajer -77
3384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
voimaan 1935.Tällöin se oli noin 1915 syntyneistä alkaen 2 vuotta.Vanhemmat ikäluokat pikakoulutettiin lähinnä miehistötehtäviin kolmen kuukauden palvelusajalla.Ennen sotaretkeä joukot kutsuttiin palvelukseen ja koulutusta jatkettiin. Resrviläisiä kotiutettiin vielä lännen retken jälkeen syksyllä -40, mutta tuskin sen jälkeen.Siviiliin pääsi vain palveluskyvyttömäksi haavoittuneena.
Puolan sodan alkaessa oli siis pitkän koulutuksen saaneita miehiä noin viisi ikäluokkaa eli noin neljä miljoonaa.Silti huomattava osa divisioonia perustettiin lyhyen koulutuksen saaneista vanhemmista miehistä. Keväällä 1945 oli vahvuus noin kahdeksan miljoonaa 17-45 vuotiasta miestä. Alusta loppuun mukana olleita voi arvioida olleen ikäluokat 1915-20. Heitä saattoi olla hengissä hyvinkin pari miljoonaa sodan lopussa. Lisäksi otettiin palvelukseen tuntemattomat määrät pikkupoikia ja vanhoja ukkoja. Naisia ei käytetty taistelujoukoissa.
Voi vain kuvitella kuinka sekaisin sodan jälkeen kotiin palanneet ovat olleet. Varsinkin ne, ketkä olivat sodassa melkein kuusi vuotta. Ei tietenkään kaikki varmastikaan olleet, mutta noina aikoina ei kuitenkaan tainnut juurikaan olla mitään henkistä jälkihoitoa, varsinkaan saksalaisilla. Ei varmasti ollut helppoa paluu siviiliin. Tokihan myös muunmaalaisilla kotiutujilla oli sama tilanne, mutta saksalaiset kuitenkin olivat sodassa kaikkein pisimpään ja tietenkin vielä hävisivät sodan.
Saksalaiset sotilaat jäivät käytännössä kaikki sotavangeiksi. Helpoin lienee ollut englantilaisilla leireillä. Amerikkalaisten leireillä kohtelu oli erityisen tylyä. Ruokaa ei juuri annettu, joten kymmeniätuhansia sodasta selviytyneitä miehiä kuoli nälkään talvella 1945-46. Sitten olikin pakko alkaa päästää miehiä kotiin.NL:ssa oli kovin kohtelu. Waffen-SS:n miehet yleensä ammuttiin jo antautumisen jälkeen, mutta muut jätettiin kylmästi palauttamatta. Vangit pantiin töihin, enimmäkseen. Viimeiset palautettiin vasta 1956. Kääntymällä kommunistiksi pääsi kyllä DDR:ään, josta sitten saattoi loikata länteen.