Lopettakaa jo avautuminen köyhyydestä. Ne nallekarkit vain eivät mene kaikille tasan. Olisitte tyytyväisiä siihen mitä saatte, sillä monella ihmisellä ei maailmassa ole sitäkään.
Jotkut syntyy sokeina, vammaisina yms. Kuolevat nälkään, tauteihin heti syntymänsä jälkeen...
Ja täällä te valitatte, että pitää syödä samaa ruokaa päivästä toiseen! Jotkut eivät sitä saa ollenkaan! Valitatte netissä, että voi kun asiat ovat huonosti, siis NETISSÄ! Jos pystyy käyttämään nettiä, pystyy myös tekemään töitä.
Asia nyt vain on niin, että jollain ihmisillä täytyy mennä huonosti, että toisilla voi mennä hyvin.
Itse nuoruuteni hyvin köyhänä viettäneenä opein arvostamaan sitä, että minulla on ruokaa joka päivä, eikä vesiputket ole talvella jäässä. Omille lapsilleni pystyn tarjoamaan kaiken sen mitä itse en silloin saanut.
En valittanut silloin, enkä kehu nyt...
Jotkut syntyy sokeina, vammaisina yms. Kuolevat nälkään, tauteihin heti syntymänsä jälkeen...
Ja täällä te valitatte, että pitää syödä samaa ruokaa päivästä toiseen! Jotkut eivät sitä saa ollenkaan! Valitatte netissä, että voi kun asiat ovat huonosti, siis NETISSÄ! Jos pystyy käyttämään nettiä, pystyy myös tekemään töitä.
Asia nyt vain on niin, että jollain ihmisillä täytyy mennä huonosti, että toisilla voi mennä hyvin.
Itse nuoruuteni hyvin köyhänä viettäneenä opein arvostamaan sitä, että minulla on ruokaa joka päivä, eikä vesiputket ole talvella jäässä. Omille lapsilleni pystyn tarjoamaan kaiken sen mitä itse en silloin saanut.
En valittanut silloin, enkä kehu nyt...
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Trollaus ja trollaantuminen
Kirjoitusta, jonka on tarkoitus aiheuttaa kiivaita reaktioita eli fleimejä, sanotaan trolliksi. Suomenkieliseksi vastineeksi on ehdotettu sanaa "vedätys". Yleensä trollaaja esittää jostakin kuumasta, kiistanalaisesta aiheesta äärimmäisen mielipiteen esittäen sen vastustajien kantaa halventaen, positiivisia argumentteja esittämättä. Usein trolli on tarkoituksellisen naiivi ja sisältää niin monta väärinkäsitystä tai vääristelyä, että liki jokaisen tekisi mieli oikaista edes osa
Käytännössä trollausta voi olla äärimmäisen vaikea erottaa pelkästä syvästä tietämättömyydestä tai tyhmyydestä, joskin säännölliset trollaajat yleensä oppii tunnistamaan.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/nyysit/3.4.html#trolli
Ryhmien häiritseminen
Fiksuuteen kuuluu huomata, milloin muut pitävät sinua häirikkönä, vaikka kuinka olisit oikeassa. Jos mielestäsi jokin ryhmä on turha, koska sen käsittelemä asia on turha tai väärä, on paras pysyä poissa ryhmästä. On erittäin epätodennäköistä, että saisit käännytettyä ketään. Pikemminkin kirjoittelusi koettaisiin häirinnäksi; se aiheuttaisi kyllä asenteiden muuttumista - mutta aivan toiseen suuntaan kuin haluaisit.
Kiravuon netiketti esittää tästä havainnollisen esimerkin:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/nyysit/3.4.html#hairinta
Näin se on nähtävä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001889&posting=22000000035331251
! Olen siis trolli ja häirikkö. Kun et muuta sanottavaa argumentointiini löytänyt, käytit tuota epätoivoista keinoa...
Usko mitä haluat, ei minua kiinnosta. Kysyn vielä vain teiltä kaikilta, mitä olette ikinä saavuttaneet valittamalla? Voisiko elämästä ja siitä mitä on, nauttia eikä valittaa täällä?
Asiat voisi aina olla huonomminkin, ajatelkaa niin
...tuo "valittajista" valittaminen.
Eipä taida sinulla päänupissa paljoa liikkua?
Miksi haluat leimata keskustelun epäkohdista "valittamiseksi"? Pelottaako?
Kyllä tekstisi tunnistaa...kirjoittelet tänne päivästä toiseen ja aina samaan syyllistävään sävyyn. Eipä taida omassa elämässäsi olla paljon nauttimisen aiheita, et muutoin palstalla häiriköisi.
Varmasti kirjoittajat nauttivatkin elämästään vaikka joskus tänne purkaisivatkin tuntojaan. Kaikille kun tämä palsta ei ole se koko elämä-sinulle ilmeisesti on.
...taas.
Mikä ihme siinä keskustelussa yhteiskunnan epäkohdista sosiaalirasistia NIIN pelottaa, että pitää moista soopaa tänne suoltaa.
Etpä kovin tyytyväiseltä omiin hyviin oloihisi tunnu, kun tänne pitää tulla köyhiä kyykyttelemään.
"Kirja alkaa kuvauksella Fairmontissa Yhdysvalloissa pidetystä eliittikokouksesta ja sen premisseistä. "To have lunch or be lunch" on osallistujen mottona. Heidän hahmottelemassaan tulevaisuudessa on 4/5 ihmisistä vailla työtä.
Fairmontissa kerman kerma kokoontui laatimaan strategioitaan tulevaisuuden varalle. Viidesosa ihmisistä riittää vastaisuudessa tuottamaan ihmisten "tarvitsemat" (käyttämät) tuotteet, hyödykkeet ja palvelut.
Elitistit pohtivat tämän 4/5:n tulevaisuutta tietystikin ainoastaan omalta kannaltaan; pienten ihmisten kohtalo ei heitä huoleta. Hehän ovat onnellisia saadessaan tehdäkseen katujen lakaisua, kotiapulaisen hommia ym.saadakseen katon päänsä päälle.Yritytksethän heistä eivät tietenkään voi ottaa vastuuta. Mitkään moraaliset probleemit eivät elististejä vaivaa.
He haaveilevat rikkaista maista vailla mainittavaa keskiluokkaa. Heidän tarjottelemassaan kehitysmaamallissa ihmiset saisivat elämäänsä sisältöä esim. naapuriavun, urheilujärjestöjen ja erilaisten yhdistysten kautta. Rikkaat linnoittautuvat omiin aidattuihin kaupunginosiinsa mellakkapoliisien ja yksityisten turvapalvelujen suojiin, asioivat omilla klubeillaan, yksityisissä ostoskeskuksissa. Heitä eivät köyhät, pakolaiset eivätkä siis myöskään rasismi vaivaa. He voivat rauhassa puoltaa niitä vaikka millä mitalla koska niistä on heille hyötyä: he voivat mielin määrin käyttää hyväkseen tätä työttömien vara-armeijaa. Onko tämä aidattu uljas uusi maailma houkutteleva tulevaisuudennäky - edes eliitille itselleen? On silti epäiltävää, voiko se tuomita itsensä ja muuttaa suuntaa.
Korvaava malli syntyy vanhan yhteiskunnan sisällä kuten kapitalismi aikanaan; aatelisherrat epäilemättä pitivät sitä hyödyllisenä lisäkkeenä ja apuvälineenä järjestelmässään. Sen toteutumista ehkäisevät etenevä ihmisten privatisoituminen ja yhteiskunnan pirstoutuminen - kapitalismin aiheuttama vanhan kansalaisyhteiskunnan hajoaminen sekä ihmisten välisten luontaisten ja luottavaisten suhteiden vääristyminen tuntemattomaksi kilpailun paineessa. Kilpailu on tärkein este ekososiaalisen yhteisön tiellä - tietenkin siitä syntyvän psykologisen paineen ohella. Ihmiset eivät voi luottaa toisiinsa, koska elitistit kilpailuttavat heitä toisiaan vastaan. Elitistit monopolisoivat luonnonvarat kuten koulutuksen ja informaation - tehden mahdottomaksi saavuttaa yhteiskunnallista pätevyyttä kuin heidän ehdoillaan. Heitä hallitsee dominaatio suhteena luontoon ja ihmisten välisissä suhteissa. Tämän järjestelmän murtaminen on mahdollista vain ajattelun uudistuttua. On porvarillista asettaa (jonkin luokan) taloudelliset arvot kaiken muun edelle
Finanssimarkkinoiden etu (shareholder value) ja siitä juurensa juontava tuotannon dynamiikka (voitot saadaan pääosin tuotannon halpuudesta) ajaa modernissa saalistustaloudessa siihen ettei Henry Fordin teoria yleisen varallisuustason nostamisesta (nostetaan työntekijän palkkaa niin hänkin voi ostaa auton mikä lisää kysyntää) enää pidä paikkaansa. Yrityksen toiminnan kannalta täysin tarpeettomien omistajien hyödyttäminen on ainoa päämäärä.
Tekijät kuvaavat valaisevasti kuinka kansalaisten sijoitusrahastot ja pankkiin sijoittamat varat rahoittavat finanssimarkkinoiden saalistustoimintaa joka ajaa kansalaisia ahtaalle sijoittajien voittojen nimessä.
Mystiset lauselmat kuten "hallittu " rakennemuutos jotka keitellään kokoon Eurooppalaisen suurteollisuuden harjoittajien pyöreässä pöydässä iskostavat kuulijainsa päähän ajatuksen että muutos on väistämätön, luonnonvoiman kaltainen, mutta että sitä kuitenkin voidaan hallita ja ohjata kaikkien hyväksi valtiovallan viisain toimenpitein. Tunteisiin vetoamalla voidaan tällainen ajatus synnyttää mutta tuskin faktoja esittämällä. Ohjeet ja opit tulevat EU.n komissiolta: pääomapiirit ym. viralliset tahot informoivat journalisteja. Hämärä sanonta antaa vaikutelman siitä että edes jotain tehdään asian hyväksi eikä synnytä kiusallisia kysymyksiä: kukaanhan ei halua vaikuttaa tyhmältä.
Vastarintaa elitistit eivät osaa odottaa kun valta on saatu delegoitua luotettaville yksityisille demokraattisen valvonnan ulkopuolisille elimille vailla sen kummempaa hälyä.
Sosiaalisista ohjelmista ja julkisista menoista tingitään, niin vaativat IMF ja Maailmanpankki sekä niiden äänitorvena toimivat poliitikot. Nämä instituutiot päästävät lainoillaan rikkaat pälkähästä - köyhät kantavat taakan.
Tekijät kumoavat ansiokkaasti sen harhaluulon että ulkomaille luodaan työpaikkoja. Monikansalliset yritykset vähentävät niitä kautta linjan ja siirtävät toisia toisaalle pyrkiessään tunkeutumaan jonkin maan markkinoille ja pyrkiessään madaltamaan palkkoja keskinäisen kilpailun keinoin. Työvoima ei ole lähellekään yhtä liikkuvaa kuin tietokoneimpulssin nopeudella siirtyvä pääoma - mikä kumoaa Ricardon "suhteellisen hyödyn" teorian. Poliitikot kulkevat rahamarkkinoiden talutushihnassa - ja ne vaativat pääomatulojen verotusta pois.
Yritysten voitot kasvavat valtavasti, pörssikurssit ampaisevat tähtiin. Vain palkat laskevat. Tämä ei ole luonnonilmiö vaan siihen on päästy määrätietoisiella politiikalla joka on muotoiltu suuren rahan järjestöissä. Tästä ovat esimerkkeinä EU, GATT, valuuttakaupan vapauttaminen, Bretton Woodsin järjestelmän lakkauttaminen 1973. Politiikot väittävät lisäävänsä työllisyyttä. Mitä he sanovat suljettujen ovien takana? He puhuvat ainakin julkisesti uuskieltä - sanovat päinvastaista kuin mitä tarkoittavat. Heidän on pakko uskoa puheisiinsa voidakseen katsoa itseään peilistä."
http://agricola.utu.fi/nyt/arvos/arvostelut.php?arvostelu=92
nettikirjoituksien sisällöstä.
Kyllä sinä aika turhamainen olet kun ihmisten nettikirjoittelun aihetta pidät sellaisena asiana, että siitä pitää valittaa jos se ei miellytä.
Jos ei tunnu mukavalta kirjoittelut joillain sivuilla niin jättää ne sivut seuraamatta.
Näillä sivuilla teemana on köyhyyteen liittyvät asiat, tai elämä köyhyysrajalla tai sen alapuolella.
Koko ajanhan ne rikkaatkin valittavat, kuinka Suomessa on liian korkeat verot ja häipyvät ulkomaille, jos ei niitä lasketa. Toteuttaisivat uhkauksensa, niin alkaisi meininki inhimillistyä Suomessakin. Ehkä emme eläisi näin leveästi kuin nyt, mutta ilmapiiri olisi parempi ja nallekarkit jakautuisivat tasaisemmin, kun ei olisi muutamia, joilla on lähes kaikki nallekarkit ja muut joutuvat tyytymään rippeisiin.
Haloo, tuo nettivertauksesi on aika ontuva. Nykyään kun ei ilman nettiä pärjää edes mökin mummokaan, kun valtio pakottaa kaikki kansalaiset digikansalaisiksi. Kun kaikki osaavat käyttää nettiä, niin kaikille on töitä pelkästään netinkäyttötaidoilla? Hienoa, kerro vaan, että mistä niitä nettitöitä löytyy. Minä kun luulin, että köyhille tarjotaan lähinnä hanttihommia ja niissä on merkitystä lähinnä sillä, että on fyysisesti kunnossa. Netti taas vaatii henkisiä kykyjä ja niihin liittyviä töitä saa enimmäkseen suhteilla.
että köyhät ovat työttömiä.
"Jos pystyy käyttämään nettiä, pystyy myös tekemään töitä.".
Hyvin monet perheet käyvät töissä ja ovat silti köyhiä.Täällä pääkaupunkiseudulla saavutetaan köyhyyttä tuloilla millä jossain päin suomea elää vielä kohtalaisesti.
turhaan pahaa mieltä itsellesi täällä roikkumalla.
Varmasi löytyy muitakin palstoja, missä voit keskustella.
Mietityttää vaan sinunkaltaisesi....mitä saat siitä,että tulet palstalle tuollaisia mielipiteitäsi sanomaan??