Jokin aika sitten K:nummen Sanomissa joku kirjoitti narsistisesta ex puolisosta joka manipuloi sosiaaliviranomaisia ja varsinkin lastensuojelun puolta. Itsellänikin on täysin samanlaiset kokemukset asiasta ja kun nämä lasten kanssa työskentelevät eivät täällä ota vastuuta edes perättömistä antamistaan ilmiannoista. Mielestäni tähän kuntaan on saatava myös lakimies joka todella hoitaa myös sellaisen ihmisen oikeuksia joita syyttömästi vainotaan ja rienataan.
Sellainen henkilö joka ottaa vastuun kuntansa työntekijöistä ja valvoo heidän tekemisiään.
Muistuttaisin myös samalla näitä henkilöitä että laista kyllä löytyy kohta jossa perättömien ilmiantajen antajalle löytyy rikosvastuullinen kohta. Olisi todella tärkeää että asiat tutkitaan kunnolla ennen kuin hutkitaan.
Tällaisessa hommassa kun ei ole voittajia vaan ainoastaan häviäjiä ja ne ovat lapset.
Sellainen henkilö joka ottaa vastuun kuntansa työntekijöistä ja valvoo heidän tekemisiään.
Muistuttaisin myös samalla näitä henkilöitä että laista kyllä löytyy kohta jossa perättömien ilmiantajen antajalle löytyy rikosvastuullinen kohta. Olisi todella tärkeää että asiat tutkitaan kunnolla ennen kuin hutkitaan.
Tällaisessa hommassa kun ei ole voittajia vaan ainoastaan häviäjiä ja ne ovat lapset.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse sain tällaisen henkilön kiinni ise teosta jolloin jouduin sairaslomalle liiallisen henkisen paineen vuoksi. Ilmoitin lastensuojelu viranomaisille että palaverimme peruuntuu sen vuoksi ja sanoin että voi soittaa jos asiaa. Pengoin asiaa ja kukaan ei ota vastuuta henkilön tekemisistä. Lastensuojelukin vaikeni niin ettei siellä vastata puhelimeen. Asiaa joudunkin nyt jatkamaan ylemmässä instansissa en vain tämän tiimoilta vaan myös sen että tällä lapsen kanssa työskentelevällä henkilöllä on muutenkin hoitamattomia asioita lapseni tiimoilta joista olen puhunut tälle henkilölle useaan otteeseen mutta ei ole saanut järjetettyä aikaa asian hoitamiseen. Että näin!
Koko sosiaalitoimi on Kirkkonummella aivan surkea toiminnaltaan,apua et saa etenkään jos itse pyydät.Ihan sama vaikka oisit henkisesti niin riekaleina,että jo alat väsyä koko elämään...kun menee ja pyytää nimenomaan lapsensa elämän vuoksi apua, niin ei...kärsi kärsi saat kirkkaamman kruunun taitaavat siellä ajatella sos.tston.puolella.Olen pettynyt ja vihainen touhuun Kirkkonummella, täällä ei oikeasti välitetä perheiden ja lasten hyvinvoinnista yhtään.Ei ainakaan tavallisen suomalaisen, muitahan täytyy auttaa kiireellisesti, ettei tule syytettä rasismista.
Katsopa sivut www.narsistienuhrientuki.info. Sieltä keskustelusivuilta ("parisuhde", "narsistin lapsena" yms.) löytynee vastaanvanlaisia kokemuksia. Kertokaa tarinanne sivuille nimettömänä. Saatte hyvää vertaistukea saman revohkan kokeneilta. Se auttaa...
Mitä se vertaistuki on?Kun oot miletei vankina kodissa,vahdittuna ja täysin kontrolloituna,niinettet pysty melkein mitään tekemään.Ja kun apua onnistut pyytämään sossu ei ainakaan auta!Kait oottavat että pitää ens jonkun päihde tai mielenterveyslaitoksen kautta joutua kulkemaan tai joutua pahoinpidellyksi sairaalaan asti.
Sain ns väärän koivun kautta tietää - liki 20 vuotta sitten tapahtuneesta - minua on syytetty tehdystä ilmoituksesta lastensuojeluviranomaisille.
En ole voinut asiaan vaikutta, kun en ole koko asiasta tiennyt - enkä tietäisi nytkään jonsei yksi kännissä ollut sukulainen kännipäissään sitä vahingossa kertoili.
Otin yhteyttä viranomaisiin ja:
he eivät kuulemma saa sanoa, mistä on kyse, mutta sen voin tehdä että vaadin lastensuojeluviranomaisilta todistetta siitä ETTEN MINÄ ole mitään ilmoitusta tehnyt.
Täytyyhän se olla dokumentoitu, jos kerran joku on jonkun ilmoituksen tehnyt?
Asialla ei ole muuta merkitystä enää kuin periaatteellinen merkitys - ärsyttää kun viatonta syytetään.
Elin onnellisena vuosikymmenet enkä tiennyt koko asiasta.
Viina on joskus hyväkin asia; lörppö ihminen muuttuu vielä lörpömmäksi ja paljastaa kaiken.