Miksi KMS:n postiosoitteena on edelleen Kontiolan kotiosoite? Miksi kohuyhdistyksen kotipaikkana on kepun kehittämispäällikön koti? Jos kepu antoi vain teknistä apua KMS:lle, miksi kohuyhdistys siis sijoitettiin kepun kehittämispäällikön kotiin? Sielläkö se tekninen neuvonta tapahtui?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1535221
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1535221
Vastaukset 13
Vanhimmat
"Totta kai puoluejohto tietää tällaisista asioista".
"Ei kun, ei me tiedetä mistään mitään".
että KMS majailee Kontiolan kotona? Ja miksi se siellä majailee?
Vanhanen ei tiedä yhtään mitään. Herää väkisinkin kysymys valehteleeko Vanhanen taas, vai onko hän sairas, dementoitunut tms. Alzheimer vie muistin nuoriltakin. Mistä siis oikeasti kyse? Pitäisikö Vanhanen passittaa sairaseläkkeelle?
kaikenlaisia tarinoita..
"Korhola kiistää ydinvoimateollisuuden vaalituen"
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Korhola kiistää ydinvoimateollisuuden vaalituen/1135230637975
"Kokoomuksen varapuheenjohtaja, EU-parlamentaarikko Eija-Riitta Korhola myöntää saaneensa vaalirahoitusta ydinvoimateollisuudelta viime eurovaaleissa, kertoo perjantaina ilmestyvä Vihreä Lanka."
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vihreä Lanka Korhola sai vaalirahaa ydinvoimateollisuudelta/1135230625685
"Syyskuussa 2007 Vihreä Lanka uutisoi Korholan saaneen vaalirahoitusta ydinvoimateollisuudelta vuoden 2004 eurovaaleja varten. Korhola sai 25 000 euroa vaalirahoitusta eri yrityksiltä. Korhola kieltäytyi erittelemästä rahoittajatahoja tarkemmin, mutta Vihreän Langan mukaan osa yrityksistä toimii ydinvoimateollisuudessa.[2] Sittemmin Vihreä Lanka on poistanut artikkelin verkosta[3], ja Korhola on täsmentänyt ainoastaan sanoneensa "ettei pysty sulkemaan pois mahdollisuutta, että olisi saanut vaalirahoitusta ydinvoimasta hyötyviltä tahoilta" ja että varsinainen ydinvoimateollisuus ei tukenut hänen vaalikampanjaansa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Eija-Riitta_Korhola
Energiayhtiöillä on suuret rahat kyseessä ydinvoimaloineen ja allashankkeineen. Moni kepulainenkin yllättävän voimakkaasti ajaa juuri näiden etuja: Kalli ajaa kotikulmilleen reaktoreita ja Lehtomäet ja Pekkariset altaita.
Energialobbarit ovat vielä kaikkein taitavimpia ja palkanmaksajat niitä rahakkaimpia EU-tasollakin. Varmasti se vaikuttaminen on monesti ihan avointa ja laillista, mutta kuten tuossa Korholan tapauksessakin näkee, niin muunkinlaisia keinoja on käytössä.
energialobbareista.
Olikohan pohjolan voima yksi hänen kieronpelinpolitiikan tukijoista.
En ole ihan varma, mutta joku firma se kuitenkin on.
Lipposen imagoon sopisi kyllä myöskin sakemanniyhtiö.
"Entinen Euroopan oikeusasiamies Jacob Söderman (sd) vaatii korruption vastaisen viranomaisen perustamista Suomeen.
- Esimerkiksi Helsingin Sanomien mukaan "Vilppulan Mekaanikontalon yhteiskuntavastuusijoitukset ovat olleet osuvia, sillä kaikki tuensaajat ovat tällä hetkellä ministereinä." Tämänkaltainen toiminta voi synnyttää epäilyksen siitä, että lahjoituksilla on tarkoitus aikaansaada vaikutusvaltaa epäasiallisin menettelyin, Söderman toteaa.
Euroopassa Suomen tilanne herätti huomiota jo ennen vaalirahakohuakin."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805227689342_uu.shtml
"Suomessa saatetaan nähdä suurempinkin "poliittinen legitimiteettikriisi" kansanedustajien vaalirahoitukseen liittyvän skandaalin vuoksi. Se on varsin todennäköistä ainakin jos hakee esimerkkiä Britanniasta.
Britannian poliittinen järjestelmä on kylpenyt uskottavuuskriisissä parin viimeisen vuoden ajan – kiitos puolueiden hämärän rahoituksen. Reilu vuosi sitten maineikas Scotland Yard ryhtyi selvittämään, rahoittiko labour vuoden 2005 vaalikampanjansa pimeillä lainoilla. Lisäksi poliisi selvitti, oliko hallitus toiminut laittomasti palkitsemalla rahoittajiaan arvonimillä.
Kriisin vakavuutta lisäsi se, että pääministeri Tony Blair oli ensimmäinen henkilö, jota poliisi kuulusteli näiden epäilyjen vuoksi.
Tosiasia on kuitenkin se, että labour on suosinut arvonimitysten listalla niitä miljonäärejä, jotka ovat antaneet sille reilusti rahaa."
http://www.uusisuomi.fi/blogit/merjamyllylahti/skandaaleja
Saman tien voi uskoa joulupukkiin, jos väittää että kepun johtomiehet ovat antaneet yhdistykselle vain teknistä apua. Mikäli tuollaiset liikemiehet eivät osaa perustaa rekisteröityä yhdistystä ilman PUOLUEEN apua, niin ei niiltä onnistuisi edes nakkikioskin pyörittäminen Joensuun torilla.
Kepu tosiaan ajattelee, että suomalaiset äänestäjät eivät ajattele, kuten Kalli lohkaisi. Täytyy vain toivoa, että mies on väärässä.
vain neuvoa yhdistyksen perustamiseen, miksi yhdistys perustettiin Kontiolan kotiin?
minäkin blondi osaan yhdistyksen perustaa. :)
Kerrassaan naurattaa tämä komedia, vai lieneekö farssi? :))))))))))))
Olenkin ajatellut perustaa sukukalleuksien kannatusyhdistyksen.
Lähteekö Sandra mukaan?
helekkarissa lähe pallejasi kannattelemaan. ;) Tiiä mikä riippam... olet?