Raamatussa sanotaan näin:
Johannes 8:34-36
Jeesus vastasi: Totisesti, totisesti: jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja. Orja ei pysy talossa ikuisesti, mutta Poika pysyy. Jos Poika vapauttaa teidät te olette todella vapaita.
Eli kuka voi sanoa, että Jeesus on sinut vapauttanut? Siis ei mitenkään epämääräisesti vaan kuka on saanut tulla Jeesuksen luo?
Kysyn tätä siksi kun kaikki ajattelevat olevansa armahdettuja, mutta kuka oikeasti on saanut armahduksen häneltä itseltään. Siis muuta en halua tietää. Toki tähän voi tulla muitakin vastauksia muttei kiinnosta alkaa väittelemään. Tai sitten tähän ei tule mitään vastauksia, se on aivan sama, mutta tällainen asia tuli mieleen.
Johannes 8:34-36
Jeesus vastasi: Totisesti, totisesti: jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja. Orja ei pysy talossa ikuisesti, mutta Poika pysyy. Jos Poika vapauttaa teidät te olette todella vapaita.
Eli kuka voi sanoa, että Jeesus on sinut vapauttanut? Siis ei mitenkään epämääräisesti vaan kuka on saanut tulla Jeesuksen luo?
Kysyn tätä siksi kun kaikki ajattelevat olevansa armahdettuja, mutta kuka oikeasti on saanut armahduksen häneltä itseltään. Siis muuta en halua tietää. Toki tähän voi tulla muitakin vastauksia muttei kiinnosta alkaa väittelemään. Tai sitten tähän ei tule mitään vastauksia, se on aivan sama, mutta tällainen asia tuli mieleen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
tuossa avauksen muodossa heti yhden vastauksen.
Siis, että sinäkin toit sanomasi syyttäjän panettelijan hengessä.
Todellisuus on kuitenkin se, että toit JUmalan Hengessä Jumalan asiaa etkä suinkaan syyttäjän panettelijan hengessä valheen eksyttävää sanomaa.
Mitä tulee kysymykseesi niin todellakin voin sanoa
olen kohdannut Jeesuksen ja HÄN ON SYNTINI HEITTÄNYT MEREN SYVYYTEEN niitä ei enää ole.
Näin TOTISESTI tekee JEESUS kun ihminen HÄNET
saa kohdata HÄN VAPAHTAA, VAPAUTTAA SYNNIN JA
SAATANAN vallasta NIIN ettei niillä ENÄÄ ole MITÄÄN valtaa ihmiseen.
SITÄ VARTENHAN JEESUS TÄNNE MAAN PÄÄLLE LÄHETETTIIN, ETTÄ HÄN TEKISI TYHJÄKSI PERKELEEN TEOT ja jokainen joka JEESUSTA uskoo pääsisi osalliseksi JEESUKSEN VOITOSTA.
Mitä siis sellainen synnin vallan alla oleminen on
ja samalla luulisi olevansa Jeesuksen oma
SE ON VALHETTA.
JEESUS KRISTUS VAPAUTTAA OMANSA NIIN ETTÄ IHMINEN ON SILLOIN TODELLA VAPAA, ei hallitse ei vallitse
enää synti eikä oma liha eikä saatana JEESUKSEN OMAA vaan JEESUS ITSE.
Vaikka ei tässä ollut kysymys mistään syyttämisestä vaan siitä, että ihmettelen sitä kun niin paljon puhutaan siitä kuinka ollaan Jeesuksen omia ja niistä viesteistä huokuu se, että ollaan menty ohi Jeesuksen sinne lammastarhaan. Tai ei käy mistään ilmi, että sinne oltaisiin menty Jeesuksen kautta. Se on asia millä minä en voi mitään, mutta tuon tänne ajatuksiani niinkuin muutkin.
Johannes 10:9
Minä olen portti. Se joka tulee sisään minun kauttani pelastuu. Hän voi vapaasti tulla ja mennä, ja hän löytää laitumen.
vapaaksi synninorjuudesta, mutta se vapaus ei tule sinusta ilmi, eli et ole vapautettu, sillä vapaa rakastaa ja se tule väkisin ilmi hänestä ja vapaa on iloinen ja se ilmenee selkeästi ja vapaa tahtoo jokaisen pelastuvan ja siksi johdattaa rakkaudella jokaista totuuteen, eli Jumalan tuntemiseen.
Jostakin olet vapautunut, muuten et siitä puhuisi tuolla sitkeydelläsi, oli se sitten alkoholi, tupakki, pahansuopaisuus tai jokin muu, mutta se ei kuitenkaan merkitse mitään, jos rakkaus puuttuu. Rakkaus on merkki uskosta Jeesukseen ja sinäkin voit aivan rehellisesti tutkia omat hedelmäsi ilmentävätkö ne rakkautta.
Jos sinä tuntisit Jumalan Tahdon, niin sinä et väittäisi olevasi synnitön ja armoa tarvitsematon, sillä paha ajatus on jo ÄLÄ TAPA käskyn rikkomista ja pahoja ajatuksia kirjoituksissasi esiintyy tuhka tiheästi ja ne ajatukset rikkovat käskyt RAKASTA JUMALAA YLI KAIKEN JA LÄHIMMÄISTÄ NIIN, KUIN ITSEÄSI.
Älä aja ihmisiä siihen ahdinkoon jossa he alkavat itse ansaita armoa, vaan tee parannus ja neuvo jokaista kääntymään Jeesuksen puoleen sellaisenaan, kuin he ovat ja kerro, että Jeesus kykenee auttamaan jokaisen vapaaksi synninorjuudesta, jota taasen ihminen itse ei kykene, vaikka yötä päivää yrittäisi. Monista itseään parantamaan alkaneista on tullut itsensä toisten yläpuolelle nostaneita, katkeria ja ilkeitä ja lähimmäisiä tuomitsevia. Me tarvitsemme amoa, sillä armo antaa meille tilaa kasvaa täydellisyyttä tavoitellen.
Tavoitelkaa rakkautta.
Mietin, että miten Armikin saisi ymmärtämään tuon rakennelmansa yli totuuden ja päätin, että otan Paavalin esimerkiksi ja kerron Paavalin taisteluista syntiä vastaan.
Eli, Armik, jos suostut uskomaan, että Paavali oli Jeesukselle erityisen rakas, siltikin, vaikka Jeesus sanoi, että Paavali tulee kärsimään Jeesuksen nimen takia paljon, niin sinä opit paljon Paavalin kirjeistä. Paavali joutui joskus taistelemaan kovasti synninorjuutta vastaan, joka häntäkin olisi ollut kietomassa.
Paavali sai suoran opin Jumalalta ja siltikin Paavali toisinaan aivan huusi, että kuka pelastaa minut tästä synninruumiista. Sillä hän tarkoitti sitä, että synti vaani hänenkin ajatusmaailmassa ottaakseen sijaa varsinkin silloin, kun Paavali joutui vangituksi ja piestyksi, pilkatuksi ja haukutuksi, eli synti olisi tahtonut tuhota Paavalin suhteen vapauden Jumalaan.
Koska Paavali tunsi Jumalan Tahdon, niin hän osasi välttää ansan ja käänsi kaikissa tilanteissa katseensa Jeesukseen ja oli valmis joka hetki tunnustamaan synnin, joka pyrki hänessä valtaan ja koska hän tunnusti synnin, niin Jumala vapautti hänet synnistä ja näin Paavaliin ei mikään katkeruuden kavala juuri tehnyt pesää.
Koska Paavali ei suostunut kaveraamaan lihansa kanssa, vaan otti kaiken ravinnon uskon kautta Jeesukselta, oli hän vapaa, iloinen ja rauhallinen, vaikka elämä kuinka melskasi hänelle ja hänen ympärillään. Niin suuri on luottamus Jeesuksen vapauttamalla, että hän voittaa kaiken uskon kautta Jumalaan, sillä hänelle annetaan kaikki ylhäältä.
Jos Paavali ei olisi tuntenut ja tunnustanut syntiä, hän olisi sokeudessaan joutunut orjuuteen, mutta koska hän tunsi ja tunnusti synnin sai hän siitä vapauden.
Kaikki on Jumalan tekoa, ei meidän ihmisten tekoa, vaan Jeesuksen Kristuksen tekoa. Meidän tulee vain tahtoa kasvaa Jumalan kaltaisuuteen ja Jumala antaa siihen VOIMAN ja oikeuden.
Kirjoituksistasi päätellen et vielä tiedä Totuutta etkä tunne Jumalaa, kehoitan vielä etsimään Jeesusta jos ehkä Hänet löydät !
Rakkaudella Daniel
se menee näin... Jokainen joka uskoo Kristuksen sovitustyön vapautukseen synneistä ja tästä syystä...Rakastaa Jeesusta... on mainitsemallasi tavalla vapautettu.
Raamatun ilmoittaman evankeliumin sanoma on lyhkäisyydessään... Rakasta Herraa.
"Jos te rakastatte minua, te noudatatte minun käskyjäni."
Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.
Tätä ei voi olla painottamatta liikaa...Rakasta Herraa.
kuuluu, että rakasta lähimmäistäsi, eli näissä kahdessa käskyssä täyttyy laki ja profetiat.
Sinusta niin tuntuu ja se sinulle riittää niin sille en voi mitään.
tuossa olisi riittämätöntä tai liian vähää?
"Jos te rakastatte minua, te noudatatte minun käskyjäni."
Minä käännyn Isän puoleen, ja hän antaa teille toisen puolustajan, joka on kanssanne ikuisesti.
Tämä puolustaja on Totuuden Henki. Maailma ei voi henkeä saada, sillä maailma ei näe eikä tunne häntä. Mutta te tunnette hänet, sillä hän pysyy luonanne JA ON TEISSÄ.
Ja vielä:
Jeesus vastasi:
Jos joku rakastaa minua, hän noudattaa minun sanaani. Minun Isäni rakastaa häntä, ja ME TULEMME HÄNEN LUOKSEEN ja jäämme asumaan hänen luokseen.
Se riittämätön asia on se, että pelkällä omalla uskolla ei synnytä taivaan kansalaiseksi/Jeesuksen omaksi. Siis se pelkkä oma usko ei siihen riitä ainakaan minulla.
Minä en ymmärrä miten toisten on niin vaikea ymmärtää se, että taivaan kansalaiseksi pääsee vain Jeesuksen kautta ja mitä se tarkoittaa. En ymmärrä.
>>Se riittämätön asia on se, että pelkällä omalla uskolla ei synnytä taivaan kansalaiseksi/Jeesuksen omaksi. Siis se pelkkä oma usko ei siihen riitä ainakaan minulla.
Pelastuksen saamiseen liittyy monta käskyä:
Niin kuin Isä antoi asetuksensa käskyjensä noudattamisesta, niin on myös
Poika tehnyt:
"Joka on ottanut vastaan minun käskyni ja noudattaa niitä, se rakastaa minua.
Ja minun Isäni rakastaa sitä, joka rakastaa minua, ja häntä minäkin rakastan
ja ilmaisen hänelle itseni.
Juudas - se toinen, ei Iskariot - sanoi hänelle: "Herra, miksi ilmaiset itsesi
vain meille etkä maailmalle?" Jeesus vastasi:
"Jos joku rakastaa minua, hän noudattaa minun sanaani. Minun Isäni rakastaa
häntä, ja me tulemme hänen luokseen ja jäämme asumaan hänen luokseen. Se, joka
ei minua rakasta, ei noudata sanaani - mutta sana, jonka te kuulette ei
ole minun omani, vaan Isän, joka on minut lähettänyt."
Kuten Jeesus tuossa Juudakselle vastasi, eivät hänen käskynsä ole tarkoitettu
maailmalle, tuon lavean tien kulkijoille, vaan ainoastaan Jumalan valituille,
niille, jotka Jumala käskyjensä rikkomisesta kiinni ottaa ja johdattaa heidät
Poikansa tuomioistuimen eteen:
"Kaikki ne, jotka Isä minulle antaa, tulevat minun luokseni, ja sitä, joka
minun luokseni tulee, minä en aja pois.
Ei kukaan voi tulla minun luokseni, ellei Isä, joka on minut lähettänyt, vedä
häntä. Sen, joka tulee, minä herätän viimeisenäpäivänä."
Ja näin todella tapahtuu, sen jokainen Jumalan valittu saa omassa elämässään
todeksi elää. Kun Jumala on ottanut valittunsa kiinni jonkun käskyn rikkomisesta
(ja kun on rikkonut yhden käskyn on samalla rikkonut kaikki käskyt) ja saa
todella tuntea elävänsä Jumalan vihan alla, joka ei hänen tuskaansa edes hetkeksi lievitä
vaan niskasta kiinni pitäen johdattaa hänet Poikansa eteen tuomittavaksi. Ja
Pojan tuomioistuimen eteen mennään ahtaasta portista ja ahtaasta ovesta.
Tuskin kukaan kallista pukua vaateliikkeestä ostaessaan ostaa sen ilman sovitusta.
Tuokin sovituskoppi on melko ahdas, mutta ei vedä vertoja sille syntien
sovituskopille, mikä ahdas portti todella on. Ja ahtaaksi sen tekee ennekaikkea
se, kun siitä pitää sisälle mennä sellaisena kuin Kristus ihmisen näkee, eikä sellaisena
jona ihminen haluaisi kaikkien hänet näkevän. Siksi monet kääntyvät pois ja hakevat
lohtua ihmisten käsien alta. Tässä palautui mieleen eräs asia menneisyydestä, kun
eräs vanhoillislestadiolainen minulle kirjoitti:
"Sinähän olit niin mukava mies. Miten sinulle nyt tuolla tavalla kävi?"
Ja tästä onkin nyt hyvä aloittaa Pojan käskyjen tutkiminen, jotka lavean tien
kulkijoille ovat täysin tuntemattomia, koska heidät on Saatana valhearmollaan
tehnyt täysin immuuneiksi niin Isän kuin Pojankin käskyjä kohtaan. En tässä käy
kaikkia Pojan käskyjä toistamaan vaan nosta esille ne kaikkein tärkeimmät.
Joista ensimmäiseksi otan hänen käskynsä mennä sisälle ahtaasta portista.
Sillä jos ihminen ei siitä sisälle pääse, ei hän pysty muitakaan Pojan käskyjä noudattamaan.
"Menkää sisään ahtaasta portista. Monet menevät avarasta portista ja laveaa
tietä, mutta se vie kadotukseen. Miten ahdas onkaan se portti ja kapea se tie,
joka vie elämään, ja vain harvat löytävät sen."
"Jos joku tulee minun luokseni, mutta ei ole valmis luopumaan isästään ja
äidistään, vaimostaan ja lapsistaan, veljistään ja sisaristaan, vieläpä omasta
elämästään, hän ei voi olla minun opetuslapseni."
"Tietäkää, ettei yksikään voi olla minun opetuslapseni, ellei hän luovu kaikesta,
mitä hänellä on. Suola on tarpeellista. Mutta jos suola menettää makunsa, millä
se saadaan suolaiseksi? Ei sillä ole käyttöä, ei pellossa eikä tunkiossa. Pois
se heitetään. Jolla on korvat se kuulkoon."
"Yksikään palvelija ei voi palvella kahta herraa. Jos hän toista rakastaa, hän
vihaa toista: jos hän liittyy toiseen, hän halveksii toista. Te ette voi
palvella Jumalaa ja mammonaa." (Ja mammona on sitä, mitä maailma antaa).
"Ei ole mitään kätkettyä, mikä ei tulisi ilmi, eikä mitään salattua, mikä
ei paljastuisi ja tulisi tietoon. Minkä minä sanon teille pimeässä, se julistakaa
päivänvalossa, ja mitä kuulette korvaanne kuiskattavan: se kuuluttakaa julki katoilta."
"Älkää pelätkö niitä, jotka tappavat ruumiin mutta eivät kykene tappamaan sielua.
Pelätkää sen sijaan häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin."
"Älkää antako koirille sitä, mikä on pyhää, älkääkä heittäkö helmiänne sikojen
eteen, etteivät ne tallaa niitä jalkoihinsa ja käy teidän kimppuunne ja raatele teitä."
"Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani
kokoa, se hajottaa. Sen tähden sanon teille: jokainen synti ja herjaus
tullaan antamaan ihmisille anteeksi, mutta Hengen herjaamista ei anteeksi anneta.
Joka sanoo jotakin Ihmisen Poikaa vastaan, hänelle annetaan anteeksi, mutta
joka puhuu Pyhää Henkeä vastaan hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä eikä
tulevassa maailman ajassa."
"Pyytäkää, niin teille annetaan. Etsikää, niin te löydätte. Kolkuttakaa, niin
teille avataan. Jos kerran te pahat ihmiset osatte antaa lapsillenne kaikenlaista
hyvää, niin totta kai teidän Isänne paljon ennemmin antaa taivaasta Pyhän Hengen
niille, jotka sitä häneltä pyytävät."
"Älkää kootko itsellenne aarteita maan päälle. Täällä tekevät koi ja ruoste
tuhojaan ja varkaat murtautuvat sisään ja varastavat. Kootkaa itsellenne
aarteita taivaaseen. Siellä ei koi eikä ruoste tee tuhojaan eivätkä varkaat
murtaudu sisään eivätkä varasta. Missä sinun aarteesi on siellä on myös sydämesi."
"Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta
sisältä he ovat raatelevia susia."
"Varokaa tuomasta hurskaita tekojanne ihmisten katseltaviksi, muuten ette saa
palkkaanne taivaalliselta Isältänne. Kun siis autat köyhiä, älä toitota siitä
niin kuin tekopyhät tekevät synagogissa ja kujilla, jotta ihmiset kiittelisivät
heitä. Totisesti: he ovat jo palkkansa saaneet."
"Jos teitä jossakin talossa tai kaupungissa ei oteta vastaan eikä
teidän sanojanne kuunnella, lähtekää sieltä ja pudistakaa pöly jaloistanne. Totisesti:
Sodoman ja Gomorran maa pääsee tuomiopäivänä vähemmällä kuin se kaupunkia."
Jos ihminen näiden käskyjen perusteella alkaa etsiä todellista Jumalaa ja hänen
Poikaansa, hän varmasti tulee heidät löytämään.
Näistä käskyistä puuttuu vielä lähetyskäsky. Se ansaitsee yksistään oman
kirjoituksensa, koska sen käskyn rikkominen lopulta johdatti koko
ihmiskunnan tähän lopun ajan rajuun eksytykseen. Siitä lisää myöhemmin.
Kun Jumala näki, miten valittu kansa alkoi pappien johdolla päivä päivältä
luisua yhä kauemmaksi totuuden tieltä, hän päivitti profeettojensa kautta käskyjensä
valikoimaa. Ja samoin teki myös hänen Poikansa sen jälkeen kun hän
oli noussut taivaaseen, yhdeksi ja ainoaksi ylipapiksi Jumalan ja ihmisten välille.
se on suurin ja tärkein, siinä evankeliumi sulkee sisäänsä sekä lain että profeetat,ainoastaan siinä on pelastus.
Minun käskyni on tämä: rakastakaa toisianne, niin kuin minä olen rakastanut teitä.
Joka on ottanut vastaan minun käskyni ja noudattaa niitä, se rakastaa minua.
Etkö pysty ymmärtämään sitä, että Jeesuksen rakkaus liittyy
ainoastaan totuuteen?
Ja jokainen, joka on totuudesta luopunut, on jätetty väärämielisten
vääryyden ihmisten pelinappulaksi:
"Hänen vääryytensä pettää ne, jotka joutuvat kadotukseen, koska
he eivät ole rakastaneet totuutta, joka olisi pelastanut heidät.
Siksi Jumala lähettää (lähetti jo alkuseurakunnan keskelle) rajun
eksytyksen, jotta he uskoisivat valheeseen, ja niin saavat tuomionsa
kaikki ne, jotka eivät uskoneet totuuteen vaan ovat valinneet vääryyden."
Jotta tällaiset ihmiset eivät enää koskaan yrittäisi etsiä totuuden tietä,
on Saatana antanut heille mahdollisuuden ylistää Jumalaa ja Jeesusta
huulillaan, kunhan vain sydän pysyy kaukana hänestä, kuten Jeesus
Jesajaa lainaten sanoo:
"Te tekopyhät! Oikein Jesaja teistä ennusti, kun sanoi: - Tämä kansa
kunnioittaa minua huulillaan, mutta sen sydän on kaukana minusta.
Turhaan he minua palvelevat, kun opettavat oppejaan, ihmisten tekemiä
käskyjä."
Kun sinäkin tuota totuudesta vapaata rakkautta täällä hoet, niin etkö
koskaan ole pysähtynyt miettimään tätä Jeesuksen tylyä kohtelua
omaa äitiään ja veljiään kohtaan:
"Jeesuksen äiti ja veljet tulivat tapaamaan häntä, mutta eivät tungoksessa
päässeet hänen luokseen. Jeesukselle ilmoitettiin: "Äitisi ja veljesi ovat
tuolla ulkona ja haluavat tavata sinut."
Mutta hän vastasi: "Minun äitini ja veljeni ovat nämä, jotka kuulevat Jumalan
sanan ja tekevät sen mukaan."
Jeesuksen rakkaudesta meitä kohtaan on se että Hän Kristuksena itse uhrautui syntiemme puolesta.
Jeesuksen sanoma totuus...
Kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsikseni, jos te rakastatte toisianne.
kun se tuntui teitä niin häiritsevän.
Tästä eteenpäin voittekin jatkaa ilman minua..
koska sait piston sydämeesi vastauksestani, ja näin sait
helpolla tavalla pois totuuden ihmisten silmistä.
Aikoinani, kun tuo mahdollisuus rekisteröidyille nimimerkeille
annettiin, kritisoin kovasti sitä vastaan, enkä pitkään aikaan
yhdenkään rekisteröidyn nimimerkin kirjoituksiin vastauksia antanut.
Jos edes hieman totuutta kunnioittaisit, tekisit viisaasti kun
hiippaisit takaisin sen porton helmaan, josta tähän keskusteluun tulitkin.
Häirinnyt.