Ateismi on aihe

Täällä intetään että kissoista ja karhuista ei saa puhua, joten keskustellaan siis ateismista.

Aloitan kysymyksellä, kuinka moni ei usko Zeukseen?

Kuinka moni ei usko belsebuubiin, vai mikä se nyt oli?

Kuinka moni ei usko, että Ukko-ylijumala on vihainen, kun salamoi?

Kuinka moni pitää runoutta jumalallisena?
12295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kun nuo huomionkipeät eivät saa kaipaansa kohtuuttoman suurta huomiota muuten, niin sitten rupeavat vänkäämään sitä sun tätä. Ja heitä nyt on joka palstalla kälättämässä, ettei saa tehdä tai puhua sitä tai tätä ja tuolla tai sillä tavalla. Minä yleensä ohitan tuolaiset viestit.

Äänestä

että:

en usko Zeukseen, belsebuubiin, Ukko-ylijumalaan enkä runouden jumalallisuuteen.

Runous on vähän kiikun kaakun, koska rakastan Eino Leinon tuotantoa yli kaiken. Mutta, mutta että jumalallista... ehkä ei sentään... sitä paitsi hänhän oli vain kaikkien pankinjohtajien painajainen , köyhä juoppo...

Äänestä
  • Rahat ei riitä, vaikka on ruhtinaalliset tulot, kun on suurruhtinaalliset menot. Näinhän Eino Leino totesi pankinjohtajalle.

    Äänestä

  • beenthere kirjoitti:

    Rahat ei riitä, vaikka on ruhtinaalliset tulot, kun on suurruhtinaalliset menot. Näinhän Eino Leino totesi pankinjohtajalle.

    Hannu Mäkelän kirjassa Mestari? Olen sen lukenut, mutta siitä on jo tovi.

    Äänestä

mihinkään 'jumalaan'. mielestäni jo pelkkä sana 'jumala' on vähintään typerä ja ei edes tarkoita mitään.

Äänestä
  • uniohdin laittaa jatko kysymyksen, että miten muut ateistit mieltävät sanan 'jumala'? oma kantani lienee tullut selväksi.

    Äänestä

  • puusilimä kirjoitti:

    uniohdin laittaa jatko kysymyksen, että miten muut ateistit mieltävät sanan 'jumala'? oma kantani lienee tullut selväksi.

    on käsite, jota elämäänsä tuskastuneet ihmiset tarvitsevat jaksaakseen olla olemassa.

    Tai sitten sellaisten egopullistelijoiden mielikuvitusheppu, joka antaa heille kuolemattomuuden, joka heille kuuluu.

    Äänestä

Miten niin, en ole kuullutkaan..

Kreikkalaisten usko tuo Zeus, entä sitten ?

Uskominen mihin hyvänsä on aivan jokaisen oma asia, yleensä olevaiset uskoo kun kohdalleen "kolahtaa"

Salamat elävät tavallaan..

Sanojen käyttö on ohikiitävää, niin kuin sinäkin siellä..

Äänestä
  • kuka ennemmin, kuka myöhemmin.

    Eipä tunnu olevan uskominen jokaisen oma asia, koskapa tällekin palstanne niitä yhden uskonnon kirjasta jakeita suolletaan.

    Äänestä

  • Kössönöm kirjoitti:

    kuka ennemmin, kuka myöhemmin.

    Eipä tunnu olevan uskominen jokaisen oma asia, koskapa tällekin palstanne niitä yhden uskonnon kirjasta jakeita suolletaan.

    olevaiset toki menevät..

    Mutta sana pysyy aina eri muodoissaan, kyllä se on aivan jokaisen oma asia.

    Äänestä

Jättäkäämme eläimet rauhaan, ateismiin siis.

Zeus on olevaisien käsitys muinaisuudesta.

"Paholainen" on aina ollut mielissämme.

Säätila kehittää itseään, ei sen kummempaa.

Sanojen käyttö on osa olemassaoloa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kössönöm kirjoitti:

Täällä intetään että kissoista ja karhuista ei saa puhua, joten keskustellaan siis ateismista.

Aloitan kysymyksellä, kuinka moni ei usko Zeukseen?

Kuinka moni ei usko belsebuubiin, vai mikä se nyt oli?

Kuinka moni ei usko, että Ukko-ylijumala on vihainen, kun salamoi?

Kuinka moni pitää runoutta jumalallisena?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu