joka toinen pettää puolisoaan

sanomalehti karjalaisen tutkimuksen mukaan :

http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Teemat/joka_toinen_pettää_3894900.html

uskottomuuden perusteluina käytetään parisuhdeongelmien lisäksi myös yleistä moraalittomuutta ja tilaisuutta, joka tekee varkaan. :) myös vaihtelunhalu voi olla eräs käypä syy, -miksi siis lukea vain yhtä kirjaa yhä uudestaan, kun koko kirjasto on käytössä?

yleensä naiset suhtautuvat kriittisemmin uskottomuuteen, ainakin kyselyissä. miehet sen sijaan ovat hövelimpiä antamaan anteeksi puolisonsa syrjähypyn, mikä paljastaa miesten olevan hyväsydämisempiä.
9343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pettämisestä sen verran, ettei toista ihmistä voi omistaa. Avioliitto ei muuta asiaa. Pitää vain pystyä hoitamaan homma salassa.

Äänestä
  • pettäminen on siitä huolimatta huijausta, vaikka sen onnistuisikin salaamaan.

    onneksi toinen puoli suomalaisista on kaltaisiani suoraselkiä.

    Äänestä

  • tosi hieno naispuolinen vastaus , että pitää pitää salassa ,niin silloin kaikki on sallittua.

    Äänestä

Tämän asianhan tosiaan kiistatta täytyy kertoa, että miessukupuoli on hyväsydämisempi. Mitään muuta näkökulmaa ei edes kannata pohtia.

Tälle nauretaan poikien kanssa =D

Äänestä
  • miehillä traumasta palautuminen on nopeampaa, johtuen testosteronin stressihormoni kortisolia haihduttavasta vaikutuksesta. naisilla puolison pettämisen aiheuttama järkytys kestää pidempään.

    Äänestä

Pettäminen sitten oikeasti on? Minun mielestä se rajoittuu liiaksi tarkoittamaan pelkkää seksiä, itse koen leottamuksen pettämisen pettämiseksi, tarkoitti se sitten salaisuuden pitämistä, parhaana ystävänä olemista,elämän tärkeinpänä ihmisenä oloa tai fyysistä kanssakäymistä. Itselleni seksi on kaikkein pienin paha, se on kuitenkin leikkiä, kokeilua, jos mukana ei ole tunteita. Mutta tunteet, ne muuttaa seksuaalisen suhteen luonteen täysin, ja sitten se on paha asia. Ihminen on aidoimmillaan omillaan, silloinkuin ei liikaa velvoita toista täyttämään onneaan. Mutta pelisäännöt pitään olla sellaiset että molemmat ne hyväksyy.

Äänestä
  • kyllä se pelkkä seksiin perustuva syrjähyppykin painostaa parisuhdetta usein rankasti, koska petetty osapuoli ei voi olla ollenkaan varma kumppaninsa motiiveista jatkossa. avoimessa suhteessa, jossa kaikesta osataan neuvotella avoimesti jo ennakolta, ei tietenkään tällaista umpisolmua pääse muodostumaan.

    alempana puhutaan pahasta ja pahanteosta, niin on totta, että pienikin pahanteko heijastelee laajalla säteellä. pahantekoa voikin verrata vaikka öljypisaraan, joka kaivoon joutuessaan pilaa koko juuomaveden.

    Äänestä

Muistelen jostain lukeneeni miehen pettävän muuten vain, puhtaasta nautinnon halusta, kun taas nainen pettää tyytymättömyyttään. Pitäisikö miehen näin ollen huomioida enemmän puolisoaan ja naisen syöttää miehelle "jarrua"?

Äänestä
  • jarrun syöttäminen miehelle aiheuttaa lisää tyytymättömyyttä. mieluummin naisen tuossa tilanteessa pitäisi satsata omaan habitukseensa ja ikään kuin asettaa "herkut tarjottimelle", jolloin mies ei niin herkästi hakeudu ulkopuolisiin lettukesteihin. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


manna gryn kirjoitti:

sanomalehti karjalaisen tutkimuksen mukaan :

http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Teemat/joka_toinen_pettää_3894900.html

uskottomuuden perusteluina käytetään parisuhdeongelmien lisäksi myös yleistä moraalittomuutta ja tilaisuutta, joka tekee varkaan. :) myös vaihtelunhalu voi olla eräs käypä syy, -miksi siis lukea vain yhtä kirjaa yhä uudestaan, kun koko kirjasto on käytössä?

yleensä naiset suhtautuvat kriittisemmin uskottomuuteen, ainakin kyselyissä. miehet sen sijaan ovat hövelimpiä antamaan anteeksi puolisonsa syrjähypyn, mikä paljastaa miesten olevan hyväsydämisempiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu