Ram. Meilo

Yrittäisitte päästä todistajuuden kahleista Hommatkaa itsellenne töitä harrastuksia,ystäviä,jos sellaisia pystytte saamaan,itse en jaksaisi kuunnella vuodatuksianne päivästä toiseen. Hankkikaa ammattiapua niin kenties voitte joskus vielä nauttia elämästä ja pystytte normaaliin kanssakäymiseen ihmisten kanssa.
9802
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

>>Yrittäisitte päästä todistajuuden kahleista

Ei noin, vaan yritän estää varomattomia menemästä samoihin kahleisiin.

>>Hommatkaa itsellenne töitä

On tällä hetkellä liiankin kanssa.

>>harrastuksia,

On ihan säällinen harrastus, ollut jo yli puoli vuosisataa.

>>ystäviä,

On ihan tarpeellinen määrä

>>jos sellaisia pystytte saamaan,

Olet ilmeisesti jehovantodistaja, joiden "ystävä"-sanalla on aivan ikioma merkitys.

>>itse en jaksaisi kuunnella vuodatuksianne päivästä toiseen.

Kuka tai mikä pakottaa?

>> Hankkikaa ammattiapua niin kenties voitte joskus vielä nauttia elämästä ja pystytte normaaliin kanssakäymiseen ihmisten kanssa.

Elämäni on aivan eri tolalla kun lopulta pääsin eroon jehofiiliydestäni. Ja miksi muuten olisit huolissasi, satujesi maailmanloppuhan on hyvin pian ja siinä sadussa Jeesus mädättää minut Jehovan ohjeiden mukaan.

Äänestä
  • >>On ihan säällinen harrastus, ollut jo yli puoli vuosisataa.>>

    Radioilla on kiva leikkiä ja se on kehittävää, eikös juu :)

    Sitähän meinasit?

    Äänestä

  • EpäileväTuomas kirjoitti:

    >>On ihan säällinen harrastus, ollut jo yli puoli vuosisataa.>>

    Radioilla on kiva leikkiä ja se on kehittävää, eikös juu :)

    Sitähän meinasit?

    Just sitä, ekan duunasin faijan avustuksella 1955.

    Äänestä

Tunnustat olevasi päivittäin tällä Jt kielletyllä palstalla. Olet kesän konventissa pari vuotta sitten yhteisellä julkilausumalla hyväksynyt päätöksen olla pois näiltä palstoilta!!!
>Etkö voi ymmärtää, että julistustyömme on opittua jt kaudelta. Nyt vain kerromme mitä Jt olo merkitsee ja mr. Meilo ja kumppanit näkevät suurta vaivaa kun kaivavat maata Vt seuran perustuksista seuran omilla opuksillaan, jopa sadan vuoden takaa....ymmärrän närkästyksesi, mutta en perustelujasi.

Äänestä

>>Yrittäisitte päästä todistajuuden kahleista

Ihan hyvällä menestyksellä olen päässyt eroon vt-seuramaisesta ajattelutavasta ja siihen liittyvästä kognitiivisesta dissonanssista, kiitos kuitenkin. Ei kai tuo kuitenkaan tarkoita sitä, että en saisi kertoa kokemuksistani jehovantodistajuudesta muille?

>>Hommatkaa itsellenne töitä

On kyllä, enkä ole vielä päivääkään viettänyt työttömänä.

>>harrastuksia

Juuri olen aloittanut entisten lisäksi erään oikein mielenkiintoisen harrastuksen, nimittäin golfin. Siinä mieli lepää ja saa nauttia Suomen suvesta.

>>ystäviä

Ystäviäkin on ihan riittävästi. Ja vieläpä sellaisia, jotka eivät sido ystävyyttään siihen kuulunko johonkin jenkkiläiseen uskanlahkoon vai en.

>>jos sellaisia pystytte saamaan

Miksi epäilet entisen jehovantodistajan mahdollisuuksia saada ystäviä?

>>itse en jaksaisi kuunnella vuodatuksianne päivästä toiseen.

Ehkei sinunkaan saarnausta vt-seuran kehittämän uskonnon ylivertaisuudesta kovin moni jaksaisi kuunnella päivästä toiseen, vai mitä olet mieltä?

>>Hankkikaa ammattiapua niin kenties voitte joskus vielä nauttia elämästä ja pystytte normaaliin kanssakäymiseen ihmisten kanssa.

Kuinka monen luopion kanssa olet saanut kunnian viettää todellisuudessa aikaa, jotta sinulla olisi pohjaa kritiikillesi?

Normaalista kanssakäymisestä tuli muuten mieleen, että lasketaanko jenkkiläiseen uskonlahkoon käännyttämisyrityksiä ja siitä ainoastaan positiivisia puolia esiin tuomista normaaliksi kanssakäymiseksi ihmisten kanssa?

Äänestä

Täällä kirjoittelevat 'luopiot' Jehovan todistajien harhaopeja ja vääryyksiä paljastellen.
Sinä luurailet täällä kuin paraskin tirkistelijä niitä lueskelemassa. Sinulta on Jehovan todistajana kuitenkin ehdoton kielto kuluttaa aikaasi täällä.

Kumpi meistä on väärässä paikassa?

Äänestä
  • ja muut johomnkin omaan meetingiin,puhumaan vanhoista ajoista,en sano pahalla,mut saisitte toisistanne kavereita.
    Minä en koskaan vaikka oon nuori nainen,luovu uskosta Jehovaan enkä sois sitä kellekään muullekaan

    Äänestä

  • neitoni kirjoitti:

    ja muut johomnkin omaan meetingiin,puhumaan vanhoista ajoista,en sano pahalla,mut saisitte toisistanne kavereita.
    Minä en koskaan vaikka oon nuori nainen,luovu uskosta Jehovaan enkä sois sitä kellekään muullekaan

    >>ja muut johomnkin omaan meetingiin,

    Olemme tavannet useasti ja tulemme tapaamaan tulevaisuudessakin.

    >>puhumaan vanhoista ajoista,

    On sullakin ongelmat.

    >>en sano pahalla,mut saisitte toisistanne kavereita.

    Olemme jo kavereita.

    >>Minä en koskaan vaikka oon nuori nainen,luovu uskosta Jehovaan enkä sois sitä kellekään muullekaan

    Oletkin juuri oikeaa ainesta jehovantodistajaksi, olet jo valmiiksi syvällä mielenhallinnassa. Joten uskot Vartiotorniseuran valheet ongelmitta ja yhtä ongelmitta leimaat Vartiotorniseuran valheellisuuden paljastajat valehtelijoiksi. Juuri tuollaisia jäseniä Vartiotorniseura tarvitsee.

    Mutta itse asiaan. Kerro yksikin syy miksi sinä olisit oikeutettu häätämään esimerkiksi minut tältä palstalta?

    Äänestä

  • neitoni kirjoitti:

    ja muut johomnkin omaan meetingiin,puhumaan vanhoista ajoista,en sano pahalla,mut saisitte toisistanne kavereita.
    Minä en koskaan vaikka oon nuori nainen,luovu uskosta Jehovaan enkä sois sitä kellekään muullekaan

    Mielenkiintoinen yhdistelmä vai mitä sanot....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ym .luopiot kirjoitti:

Yrittäisitte päästä todistajuuden kahleista Hommatkaa itsellenne töitä harrastuksia,ystäviä,jos sellaisia pystytte saamaan,itse en jaksaisi kuunnella vuodatuksianne päivästä toiseen. Hankkikaa ammattiapua niin kenties voitte joskus vielä nauttia elämästä ja pystytte normaaliin kanssakäymiseen ihmisten kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu