vieläkään usko, että myöskin ne kirkkokunnat, jotka huutavat avuksi Herraamme Jeesusta Kristusta ja ylistävät häntä seurakunnissaan, pelastuvat?
Miksi adventistit eivät
stefanus
15343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
?????
En ymmärrä?
asiaa..
Adventistithan ovat myöskin kirkkokunta, samoinkuin vapaakirkolliset sekä helluntailaiset ja luterilaiset..
Ja siltikin joillakin adventisteilla on otsaa väittää, että vain adventistit pelastuvat..
väittänyt, että kaikki adventistit tai adventisteihin lukeutuvat pelastuu?
Raamattu puhuu jäännöksestä! Olisihan se hyvä, että kaikki kirkoihin kuuluvat ihmiset pelastuisivat, mutta ei se taida vaan niin mennä. Ainakin näyttää pahasti toisen suuntaiselta.
Etkö tiedä, että kirkkoon kuulumatonkin voi olla pelastuksesta osallinen?
11:26 ja niin kaikki Israel on pelastuva, niinkuin kirjoitettu on: "Siionista on tuleva pelastaja, hän poistaa jumalattoman menon Jaakobista.
Tämä jae ei tarkoita adventisteja :)
ketä siihen jäännökseen sitten kuuluukin.
Roomalaiskirje 9
26 Ja on tapahtuva, että siinä paikassa, jossa heille on sanottu: 'Te ette ole minun kansani', siinä heitä kutsutaan elävän Jumalan lapsiksi." 27 Mutta Esaias huudahtaa Israelista: "Vaikka Israelin lapset olisivat luvultaan kuin meren hiekka, niin pelastuu heistä vain jäännös. 28 Sillä sanansa on Herra toteuttava maan päällä lopullisesti ja rutosti."
Roomalaiskirje:
11:25 Sillä minä en tahdo, veljet - ettette olisi oman viisautenne varassa - pitää teitä tietämättöminä tästä salaisuudesta, että Israelia on osaksi kohdannut paatumus - hamaan siihen asti, kunnes pakanain täysi luku on sisälle tullut,
11:26 ja niin kaikki Israel on pelastuva, niinkuin kirjoitettu on: "Siionista on tuleva pelastaja, hän poistaa jumalattoman menon Jaakobista.
11:27 Ja tämä on oleva minun liittoni heidän kanssaan, kun minä otan pois heidän syntinsä."
11:28 Evankeliumin kannalta he kyllä ovat vihollisia teidän tähtenne, mutta valinnan kannalta he ovat rakastettuja isien tähden.
kirkkokuntana pelastus on henkilökohtainen, ei ole mitään massa pelastusta, sieltä täältä ihmisiä pelastuu jokaisesta kirkosta tai kirkkojen ulko puolella olevia, Jumala yksin näkee jokaisen meidän sisimpään olemmeko taivas kelpoisia vai emme.
Kukaan ihminen ei voi toisestaan sanoa että se pelastuu, voi tulla suuria yllätyksiä meille joita pidämme varmoina pelastukseen eivät olekkaan pelastuneiden joukossa ja joista me sanomme tuo ei ainakaan pelastu onkin taivaassa, siksipä on parasta ettemme anna kenellekään tuomiota, pidämme vain huolen onko oma nimeni pelastetuttejen joukossa.
mutta ovat nämä Helluntailaiset ja vapaakirkolliset ainakin kovia siivoamaan kirkkojaan ja leiri keskuksiaan sapattisin, näin paikallislehdessä uutisoituna ilmoitusten mukaan. Myöskin kirppikset on usein auki sapattisin.
Joka rikkoo yhtä käskyä kohtaan on syypää joka kohdassa sanoo Jumalan sana.
kerran toisen tuomari, niinkuin otsikossa sanot, niin kuitenkaan et sitten malta olla tuomitsematta helluntailaisia ja vapaakirkollisia sapatin laiminlyömisestä, vaikka sapattina myös adventistit tekevät työtä. Meinaan onhan auton ohjaaminenkin melkoista työtä 'pidennettyä sapatinmatkaa' ajellessa sapattiaamuna, kun on täysi lasti porukkaa kyydissä seurakuntaan mennessä..
Israelilaiset eivät edes käynnistä autoaan sapattina..
että parempi kävellä kirkkoon ja sitten olet laskemassa askeleita, vai kuinka?
Israelilaiset käynnistää autojaan sapattisin, mutta bussiliikenne ei kulje muuta, kun arabibussit!
Näin on, että ainakin osa israelilaista ajelee autolla sapattisin.
Ehkä se on sinulle työtä, että älä sitten ajele autolla sapatisin ja jos sattuu niin käymään, muista pyytää armoa.
Sinulle ei ole avautunut lepopäivän/sapatin merkitys.
Mikä on tuomitsemista? Etkö sinä yritä olla se tuomari? Mitä niille helluntalaisille tai vapaakirkolaiselle merkitsee sapatti?
Onko se näin enimistölle, että vieppäs ukoseni matot tuulettumaan, nyt on siivouspäivä?
Onneksi sinä enkä minä eikä kukaan muukaan uskova tai ateisti ei ole taivaan portin vartijana. Me emme ratkaise sitä, kuka pelastuu ja kuka ei. Matt. 25.luku kuitenkin antaa meidän ymmärtää sen, että Kristuksen vähäisin veli voi näytellä suurempaa roolia, kuin mitä osaamme ajatellakaan, siinä asiassa, että pääsemmekö yleensä pelastettujen joukkoon vai emme. Oikean ja puhtaan opin muodollinen tunnustaminen ei vielä riitä mihinkään. Meiltä odotetaan sitä, että me elämme uskomme päivittäisessä elämässä. "Kaikki kansat kootaan hänen eteensä, ja hän erottaa ihmiset toisistaan, niin kuin paimen erottaa lampat vuohista. Hän asettaa lampaat oikealle ja vuohet vasemmalle puolleen. Sitten kuningas sanoo oikealla puolellaan oleville: 'Tulkaa tänne, te Isäni siunaamat. Te saatte nyt periä valtakunnan, joka on ollut valmiina teitä varten maailman luomisesta asti...Totisesti: kaiken, minkä te olette tehneet yhdelle näistä vähäisimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle'" (Matt. 25:31-46). Kirjoitin vain osan noista jakeista. Sinun kannattaa lukea ne kaikki, jotta ymmärrät, miten pelastetun tulee elää tässä elämässä. Meillä ei ole varaa olla epäystävällisiä ja pilkkaavia näille Kristuksen vähäisimmillekään veljille.
Meidän muiden onneksemme, yhtään adventistia ei tule olemaan taivaan kirkkosalissa.
pääsevät autuuteensa ILMAN SDA:ta!?
kyllä se on ihmiset, jotka voivat pelastua.
kirkkokunta koostuu..