keskimmäisen varpaan

särky

ja turvotus nivelen kohdalta, ajoittaista, onko kellään kokemusta vastaavasta?

4

6394

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kihtiä?
    • Neuropatia

      Minullakin oli silloin, kun tämä rumba alkoi v.-74 ,tulehtui kummankin jalan keskivarpaat niitä särki ja tuli sellaiset vasikellukat ja niistä tuli nestettä, kun ne puhkesivat työterveeyslääkäri sanoi vain, että nerologinen vaiva, eikä tehnyt asian hyväksi mitään.

      nyt. kun tuo vasen jalka ja pakara ovat kipeät, niin minulla menee kolme keskimmäistä varvasta kipeiksi ja tuntuu, kuin niitä vedettäisiin koukkuun, isovarpaassa on tunnon alenemaa

      Kymmenen vuotta sitten minulle tehtiin alaselän CT-kuvaus, jossa näkyi voimakkat kulumiset kaikissa väleissä ja protruusiota , joka painoi hieman durapussia, sekä skolioosi ja vielä aracnoidea- kystia häntäluussa. 4-5 välilevy on jo kulunut miltei kokonaan pois, lisäksi 4-5 välissä on matala laakea diskuspullistuma, joka painaa molemmille puolille enemmän oikealle.

      Olin töissä eläkeikään asti ja olen tehnyt , sen jälkeen runsaati sijaisuuksia ja keikkatöitä tähän kevääseen saakka, nyt olen ollut eläkeläisenä ja levännyt ,työni ei ole kevyttä, vaan raskasta vastuullista.

    • ....

      heti lääkäriin ja vaadi röntgenkuvat! Itselläni molemmat jalat "lättäjalat" ja tästä jalkojen asentovirheestä johtuen toisen jalan keskimmäisessä varpaassa oli pitkään aivan samanlaiset oireet mitä kuvailit. Ja kipu paheni kovasta rasituksesta. Viivyttelin vuosia lääkäriin menoa koska kipu ei ollut jatkuvaa, hölmö kun olin.

      Nyt kun sitten menin, niin röntgenkuvista näkyi että kolmas nivel on ko. varpaasta kulunut kokonaan pois. Leikkaus edessä, vaikka eipähän sekään enää sitä niveltä pelasta, leikkauksella ainoastaan voidaan yrittää lievittää perkeleellistä hermokipua luuta hiomalla ja rustonpalasia putsaamalla.

      Että kyllä nuo oireesi minusta selvästi kuulostaa niveltulehdukselta. Ja oli kyseessä sitten loppujen lopuksi alkava kihti vai nivelrikko niin joka tapauksessa: Kipin kapin lekurille, äläkä viivyttele nyt kun asialle ehkä voidaan vielä jotain tehdä! Nivelet nimittäin eivät kasva takaisin, eikä ole olemassa varpaan tekoniveliä.

    • Anonyymi

      3 oik.jalan kekimmäistä varvasta turpoaa kivuttomasti. Kuukausia ollut,miltei päivittäin. Saman jalan polvessa 1-2asteen rappeutuma,mutta en osaa olla huolestunut. Kysäsen kuitenkin omasta apotekista. Ps.71v mies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      35
      3307
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      97
      1674
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1575
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      1443
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      91
      1280
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      28
      1176
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1075
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      240
      1019
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      990
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      981
    Aihe