Muita puolueitahan se ei kiinnosta muissa kuin korupuheissa. Todellisuushan on aivan toista. Hallitus hallitusti haluaa eroon hyvinvointivaltiosta.
Siis jotain aivan muuta kuin mitä tavalliset suomalaiset haluavat.
Siis jotain aivan muuta kuin mitä tavalliset suomalaiset haluavat.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kommunistit puhuvat käärmeen kielellä. He puhuvat hyvinvointivaltion puolesta mutta samalla he tietävät, että heidän unelmansa vallankumouksellisen tilanteen syntymiseksi siirtyy aina kauemmaksi tulevaisuuteen hyvinvoinnin lisääntyessä yhteiskunnassa. Sen takia kommunistit eivät oikeasti toimi hyvinvoinnin lisäämiseksi vaan ajavat järjettömiä ehdotuksia, joiden tarkoituksena on yhteiskunnan romahtaminen. Muutamia esimerkkejä kommunistien esityksistä, jotka toteutuessaan nyky-yhteiskunnassa saivat sen natisemaan liitoksistaan:
- 6 tunnin työpäivä 8 tunnin palkalla. Tämän esityksen Kalle on perustellen osoittanut olevan pienyritysten tappokone. Kommunistit eivät ole tähän päivään mennessä esittäneet yhtäkään perustelemaansa vasta-argumenttia
- 800€ kansalaispalkka olisi suuri este työhön hakeutumiselle
Ja meidän tulee myös muistaa, että kommunistien kannatus lisääntyy elinolojen huonotessa. Toimisiko siis oikeaoppinen kommunisti puolueensa näivettymisen eteen nostamalla kansan hyvinvointia??
Niin, ei toimisi. Päin vastoin hän yrittää saada puolueelleen lisää kannatusta ja helpoimmin se käy yrittämällä heikentää kansan oloja.
liitoksistaan. Ei se oikeesti natise nytkään liitoksistaan vaikka tumput suorina on yli pari sataa tuhatta työtöntä ja puolet työntekijöistä tekee osapäiväduunia.
Kommari olkoon sitten kenen tahansa mielestä ortodoksi tai ei, haluaa hyvinvointivaltiota.
Kommareillahan ei ollut osaa eikä arpaa tuossa 90-luvun alussa olevaan lamaan, mutta perskules, ei nuo huonot ajat kommunisteille tuoneet kannatusta. Sen sijaan joku SMP oli kova sana.
Kommari puhuu enkelin kielellä eikä limaisella kaksihaaraisella kuten Katainen.