ja hanki polkupyörä. :-)
Pelasta maailma
Musta Ritari
9201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
on jo kauan kauan sitten.Käytettykin on liki päivittäin.
" Vesiliukoiset kuidut, jollaisia on erityisesti hedelmissä, vihanneksissa ja kaurassa, ovat ennen kaikkea ravintoa suoliston toivotuille bakteereille ja auttavat omalta osaltaan pitämään suoliston kunnossa. "
http://www.tohtori.fi/?page=6771267&id=4273042
.
niitä, jotka tekee kaasua mahaan?
>niitä, jotka tekee kaasua mahaan?
Joo, kyllä ne kaasuakin tuottavat mahaan. Se kaasu on terveyden kannalta katsottuna vaan pieni sivuseikka.
Suolessa on aina bakteereita. Nuo bakut sitten voivat olla enemmän tai vähemmän hyvälaatuisia ja hyödyllisiä. Kaikkien bakujen aineenvaihduntatuotteista ainakin osa on kaasumaisia. Joku lääkäri sanoi terveen ihmisen suolen tuottavan suunnilleen parikymmentä tössystä vuorokaudessa.
mitä sitten tapahtuu, jos sitten pdättää pisemmän aikaa.
No, hmm, tapahtuu kai entistä suuremmassa mitassa näin:
"Suurin osa suolistokaasusta imeytyy suolesta verenkiertoon, josta se siirtyy keuhkojen kautta uloshengitysilmaan."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bakteeri
emännälle haettiin just käytetty göricke lastenistuimella etukorilla tms. herkuilla
mä kutsun sitä kotosasti gööringiksi :-)
yhdellä tutulla on semmonen tummansinen naistenpyörä, mutta ilman herkkuja. Ei ollut edes valoja ja se sai siittä sakot. Göricke on semmonen lupsakka peruspyörä, jotta sitä voikin sanoa hyvin Gööringiksi.
arkinen gøøringi.. ilman yllatyksia :-)