Miksi adventistina vaikka

Hyvä kysymys ja hyvä vastaus:

Siksi olemme jääneet adventismiin, koska Jeesus on rakkaudessaan kutsunut meidät pelastukseen ja omaan laumaansa!
16336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ehei, tuo on vain luulottelua ja paatumuksesi vahvistamista.

Siksi olette jääneet adventismiin, että olette paaduttaneet omantuntonne ja Jumala on sen paaduttanut lisää. Niinpä että näe adventismiltanne enää tervettä oppia ettekä ymmärrä Raamattua ettekä löydä Jumalaa.

Lääke: alkakaa huutaa Kristusta avuksenne ja pyytäkää etsikkoaikaa. Etsikkoajan saatuanne tehkää uskonratkaisu ja seuratkaa Kristusta ja jättäkää syntinne adventismin harhaoppeineen älkää taaksenne katsoko.

Äänestä
  • parjaamislinjalla - pitihän se arvatakin. Keneltä lienet kopioinut tuon edellisen kirjoituksesi?

    Äänestä

  • sillä vanhalla kirjoitti:

    parjaamislinjalla - pitihän se arvatakin. Keneltä lienet kopioinut tuon edellisen kirjoituksesi?

    28 minuuttia näiden kirjoitusten välillä.
    Riitta ei jätä ketään epätietoisuuteen, ei se parjaaminen noin vain lopu. ;) kuinkas sitä sais nukuttua jos ei sais vähän parjata ja panna nenäänsä toisten uskoon..

    Äänestä

  • milloin lakkaat valehtelemasta?

    Äänestä

omaan laumaansa ketään, joka uskoo ihmisoppeja.

Äänestä
  • Jeesuksen laumaan ollenkaan.

    Äänestä

  • nainen uskoi omia oppejaan ja Jeesus häntä kutsui.

    Äänestä

  • Tosin Hän sanoi;
    16 Jeesus vastasi heille ja sanoi: "Minun oppini ei ole minun, vaan hänen, joka on minut lähettänyt.
    17 Jos joku tahtoo tehdä hänen tahtonsa, tulee hän tuntemaan, onko tämä oppi Jumalasta, vai puhunko minä omiani.

    Äänestä

  • joka tulee ohi Raamatun, kunten sunnuntai pyhyys!

    Tätäkö Hirvas tarkoittaa????

    Äänestä

  • oppi, kirjoitti:

    joka tulee ohi Raamatun, kunten sunnuntai pyhyys!

    Tätäkö Hirvas tarkoittaa????

    alla edelleenkin, joten älä riko ainuttakaan käskyä.

    Äänestä

  • vai ei KETÄÄN JOKA USKOO IHMISOPPEJA.

    Mitenkähän käy hirvaksen?

    Äänestä

  • oppi, kirjoitti:

    joka tulee ohi Raamatun, kunten sunnuntai pyhyys!

    Tätäkö Hirvas tarkoittaa????

    Pahinta puppua on adventismin normit.
    Ne ovat kilpailemassa Raamatun opetusten kanssa ja ovat ämmien höpinää.
    Sellaasta jota adventismi pitää oikean noudattamisena, ei ole koskaan ollut olemassakaan. Katsokaa mitä teidän noudattamanne lauantai todellisuudessa sisältää. Ei koskaan ole ollut tarkoitus noudattaa adventistien tapoja.
    Hävytöntä esitellä ihmisille teidän matkimistanne muka ihmisen päätehtävänä.

    Äänestä

  • hirvas kirjoitti:

    alla edelleenkin, joten älä riko ainuttakaan käskyä.

    ja että lain poistamalla olet synnitön, niin tuomiopäivänä, kun helvetin tuli tulee niskaasi, tajuat tehneesi totaalimunauksen.

    Äänestä

  • laki ei sinua koske kirjoitti:

    ja että lain poistamalla olet synnitön, niin tuomiopäivänä, kun helvetin tuli tulee niskaasi, tajuat tehneesi totaalimunauksen.

    Suomen laki koskee minua, mutta sen mukaan ketään ei tuomita helvettiin :)

    Äänestä

Jännää juttua, että adventismilla on kaikissa asioissa päinvastoin kuin luemme Raamatusta.
Alkuseurakunta oli "kaiken kansan suosiossa" mutta juutalaisten pappien vastustamia.
Adventistien suosiota ei ole näköpiirissä.
Apostolien teot:
2:47 kiittäen Jumalaa ja ollen kaiken kansan suosiossa. Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen.

Adventismiin liittyminen on pelastuksen vastakohtaa eikä se ole edes uskoontuloa.

Äänestä
  • etkö ole jo Raamatusta lukenut, että juutalainen kansa käänsi hyvin nopeasti selkänsä kristityille ja alkoi heitä vainota ja tappaa. Se siitä suosiosta. Juutalaiset selittivät kristittyjen olevan ihmiskunnan vihollisia. Ihan kuten te sanotte adventisteista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muut vastaan? kirjoitti:

Hyvä kysymys ja hyvä vastaus:

Siksi olemme jääneet adventismiin, koska Jeesus on rakkaudessaan kutsunut meidät pelastukseen ja omaan laumaansa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu