Erkki Tuomioja oli jälleen sata askelta edellä heittäessään taannoin ajatuksen bensakupongeista. Hintojen nousulle ei ole eikä tule mitään ylärajaa. Miten taataan että muutkin kuin raharikkaat öykkärit pääsevät liikkumaan välttämättömät matkansa? ET:n ideaa kannattaa ryhtyä ajoissa jalostamaan.
BENSAKUPONKI-AJATUS (Tuomioja)
jalostukseen
2233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siinä oikein kulminoituu demareiden halu säännöstellä kaikkea mahdollista.
Ystävä hyvä!
Bensiinikupogit ovat jo käytössä. Niitä on erivärisiä ja kokoisia ja niissä on numeroita, josta selviää paljonko kupongilla bensiiniä saa. Näitä kuponkeja annetaan ihmisille vastikkeena esim. työntekemiselle. Samat kupongit käyvät ympäri Eurooppaa, joka on hyvä juttu.
Sosiaalidemokraatit ovat vieraantuneet tosi työelämästä, joten he eivät ole kuulleet näistä kupongeista. Tuomiojallakin on vain paperisia taksiseteleitä ja hän varmaankin ihmettelee miten muut ihmiset liikkuvat. Jos haluat tutustusa kuponkipapereihin, niin googleta euro.fi niin hämmästyt.