JT voi mennä sivariin huoletta

Nimimerkki neitoni päästeli taas vaihteeksi täysin omiaan edellä käydyssä keskustelussa jehovantodistajien suhteesta siviilipalvelukseen. Otamme näytteen:

Kysymykseen "eikös sivariin meno ole erottamisperuste, suomessa!"

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000035489763

Neitoni vastasi:

"se on erottaminen ,täs taas jotku valehtelee"

Niin valehtelee, mutta kuka, se selviää seuraavan lainauksen jälkeen.

"JT ei mee siviilipalvelukseen koska se on sodan tukemista. Sitä ehdotti joku viime kesänä,JT :N päätös oli et jos niin pakotetaan, meennään sit taas vankilaan. Ja näin tapahtuu"

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000035485811

Jahhas, vai että näin tapahtuu. No, jotta näkemyksemme asiasta olisi mahdollisimman tuore, lainataan ote tulevan kesän konventissa julkaistavasta kirjasta "Pysykää Jumalan rakkaudessa". Sivu 215 yläosa kertoo asiasta näin:

"If a Christian conscientiously concludes that he could perform civilian service rather than go to prison, fellow Christians should respect his decision. (Romans 14:10) If, though, he feels that he cannot perform such service, others should respect that position as well. -1. Corinthians 10:29; 2. Corinthians 1:24."

No tämähän on tietenkin nimimerkki neitoni mielestä vain luopiovale, jonka kirjoittelin omin pikku valehtelijan sormini, mutta annetaan nyt skannauskin ko. kirjasta ja odotellaan kuinka neito syyttää valehtelemisesta tällä kertaa - perustelematta.

http://www.jehovahs-witness.com/6/159046/1.ashx

5

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neitoni

      mene sivariksi,siitä oli tosiaan hallitukses puhe mut se hylättiin.

      • >>Edelleenkään ei JT mene sivariksi

        Aika vaikeaa tuntuu lukemisen ymmärtäminen olevan. Palaatko asiaan sitten kun se on edes ala-aste tasolla.


      • pikkuveli kun on sivarissa

        ja kastettu jehovantodistaja edelleen.

        kyllä neitoni päästelee taas valheita suustaan, TAASSS... Ota selvää asioista IDIOOTTI


    • ex-kiinnostunut 20v ajan

      että siviili palvelus nykyään on sallittua!!!
      Ennen ei ollut,miksi seuran kanta muuttuu jatkuvasti?
      Ennen sai polttaa tupakkaa,viettää joulua,viettää syntymäpäiviä jne.
      Nykyään ei.
      Ihmetystä riittää!!!!

      • Markku_Meilo

        >>Ennen ei ollut,miksi seuran kanta muuttuu jatkuvasti?

        Tai oli, koska aivan alkuun Russell oli sitä mieltä, että Raamattu ei kiellä rintamalle menoa. Toki rintamalla piti suojata taistelutovereitaan ilmaan ampumalla.

        Sitten Rutherford sekoili ensimmäisen maailmansodan aikoihin kehottamalla lunastamaan sotaoblikaatioita ja yhtymään kansalliseen rukouspäivään sekä pyydettäessä pitämään valtiolippua esillä. Toisesta suupielestä Rutherford oli olevinaan sodanvastainen.

        Korvaava palvelus, esimerkiksi Punaisen ristin riveissä oli Rutherfordin ohje. Koko ohjeistus oli retuperällä ja siviili- tai korvaava palvelus oli sallittua aina vuoteen 1951, jolloin otettiin käyttöön totaalikieltäytyminen ja väkeä istutettiin vankiloissa aina vuoteen 1996.

        >>Ihmetystä riittää!!!!

        Vt-seuran oppiseikkailut ovat ehtymätön ihmetyksen lähde.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe