Tasa-arvo Vs.Kristilliset uskonnot

Totuushan on että uskovaisten maailmassa tasa-arvon saavuttaminen on lähes mahdoton! kyllä uskovaiset miehet kyllä vääntää raamattua naisia vastaan! Jeesus oli mies yms. ei naispappeja yms. naisen paikka on kotona! yms. mitä me voitaisiin tehdä asialle?
4242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...käytännöt ns. "kristinuskoisissa" ympyröissä lienevät vähän vastaavia, kuin äärifeministien tai äärimuslimien tyyppiset liikkeet.

Raamatun mukaanhan Jeesus ainakin kertoo, ettei Hänessä ole eroa naisella tahi miehellä (orjalla tai vapaalla jne.). Naisen paikka kotona ei ole (katso vaikka sananlaskuja) suinkaan passiivinen, vaan häntä voidaan ideaalitilassa verrata vaikkapa yrityksen pyörittäjään - "leipänsä hän hankkii kaukaa".

Ehkäpä olisi syytä löytää semmoinen seurakunta, jossa naisia ei kohdella perinnäissääntöjen mukaan?

Pappeuskin on kaikkien asia. Ev. lut. kirkon palkkavirkojen kanssa sillä ei toisaalta ole mittään tekemistäkään.

Äänestä
  • En ole myöskään ateisti, päin vastoin. Jotenkin tämmönen parkkiintunut kehäraakki on kuitenkin onnistunut säilyttämään sen uskon, jota aikanaan taottiin päähän pyhäkoulussa, jonne isukki aina talutti kädestä pitäen.

    Näen oman uskonkäsitykseni mukaan naisen aseman kristillisestä näkökulmasta juuri siten, kuin kuvasit. Naisethan ovat kautta aikain olleet taistelijoita ja useissa kriiseissä, esim. sotien aikaan todella joutuneet pyörittämään perhe"yritystä", hankkimaan skideille sapuskaa, hoitamaan suvun vanhukset ja pitämään homman kuosissa. Olen monasti miettinyt, riittäisikö vastaavissa tilanteissa Raipen rahkeet...

    Äänestä

  • ..mielestäni tässä kohtaa ollaan raadollistumisen ja uskon ytimessä, siinä määrin mökää esimerkiksi naispappeus aiheuttaa kirkossakin..

    ..yksinkertaisesti feministinen tasa-arvo tökkii kirkon oppia ja traditiota vastaan, tuskin muutoin kirkon sisällä olisi syntynyt sellaista elämöintiä, kuten on tapahtunut..

    ..asian ydin käy hyvin ilmi siitä, kun ennen veisattiin, kuinka jumala säätää, niin nyt ainakin osa porukasta tietää, että säätäjä on eduskunta..

    ..näyttää siis siltä, että jumalalta on riisuttu valta, kuten kohta presidentiltäkin..

    Äänestä

Kysyit, mitä voitais tehdä asialle. Minä olen heittänyt jo kirveen kaivoon tämän asian suhteen, pohjois-pohjanmaalla asuvana, uskonlahkon vaikutus kuuluu tämän alueen mentaliteettiin. Jos keksit, mitä asialle voitais tehdä niin kuulen ilo mielin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ongelmatapaus! kirjoitti:

Totuushan on että uskovaisten maailmassa tasa-arvon saavuttaminen on lähes mahdoton! kyllä uskovaiset miehet kyllä vääntää raamattua naisia vastaan! Jeesus oli mies yms. ei naispappeja yms. naisen paikka on kotona! yms. mitä me voitaisiin tehdä asialle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu