Olen joskus vuosia (n. 10 vuotta) sitten vääntänyt koodia Delphin 1. ja 2. versioilla. Nyt olen täysin ulkona Delphin versioista ja niiden ominaisuuksista.
Voisiko joku neuvoa, millä Delphin versiolla olisi yksinkertaisin tehdä, että pieni tietokanta, joka toimisi kolmen koneen verkossa siten, että tietokanta olisi kaikkien käyttäjien päivitettäessä ?
Mikä Delphin versio ?
6
397
Vastaukset
- MSa
Kutosella ja seiskalla on tullut aika paljon tietokantajuttuja tehtyä ja niillä ainakin tuollainen homma onnistuu. Vanhemmista versioista ei ole kokemusta.
- Mika0800
Delphi7:lle löytyy useitakin tietokantaa hyödyntäviä mahdollisuuksia, Delphin mukana tulee 2:
1. perinteinen Borland BDE
2. uudempi ADO -teknologiaan perustuva tietokantayhteys
ja mukana ei tule, mutta netistä löytyy:
ZeosLib - tämä mahdollistaa esim. MySQL tai PostgreSQL -tietokantohen käytön - myös niin, että tietokantapalvelimena pyörii MySQL tai PostgreSQL linuxissa, mutta sovellusohjelmat (tehty Delphillä) toimivat windowsissa.
huom: MySQL on maailman piraattikopioiduin ohjelma!
MySQL:ää saa lisenssiehtojen mukaan käyttää ilmaiseksi, kun kaikki sitä käyttävät ohjelmat ovat avointa lähdekoodia.
Heti, kun yksikin suljetun lähdekoodin ohjelma käyttää MySQL -tietokantaa, siihen tarvitaan (maksullinen) lisenssi. Ilman em. lisenssiä syyllistytään tekijänoikeusloukkaukseen.
Jos MySQL:n tekijänoikeuksien omistajat valvoisivat etujaan yhtä tehokkaasti kuin musiikki- ja elokuvateollisuus, moni yritys joutuisi maksamaan jättikorvaukset MySQL:n luvattomasta käytöstä.- tuota..
en ole tullut edes ajatelleeksi :)
Meidän yrityksen tekemä ohjelma käyttää myös MySQL-tietokantaa. Ja Delphissä on käytössä tämmöinen maksullinen CoreLabs MyDAC komponentti.
Eli rikkooko tosiaan lakia, kun asiakas hommaa tämän ilmaisen Community MySQL tietokannan ja me vain tuotamme ohjelman, joka sitä tietokantaa käyttää? - assdasdd
tuota.. kirjoitti:
en ole tullut edes ajatelleeksi :)
Meidän yrityksen tekemä ohjelma käyttää myös MySQL-tietokantaa. Ja Delphissä on käytössä tämmöinen maksullinen CoreLabs MyDAC komponentti.
Eli rikkooko tosiaan lakia, kun asiakas hommaa tämän ilmaisen Community MySQL tietokannan ja me vain tuotamme ohjelman, joka sitä tietokantaa käyttää?Todennäköisesti MySQL on lisensoitu GPL v2 mukaisesti jolloin
asiakas saa halutessaan nuo teidän lähdekoodit. Ja noi lähdekoodit saavat myös saman lisenssin kuin mitä tuolla alkuperäisellä ohjelmalla (MySql) oli. Eli te voitte lisenssioida oman koodin myös muulla lisenssillä mutta se on lisenssioitava myös tuolla alkuperäisen ohjelman lisenssillä (ns kaksoislisenssi) jos se on tarttuva(esim GPL v2).
Toki voitte ostaa myös kaupallisen version ohjelmasta jolloin siinä on mukana sellainen lisenssi joka ei määrää teidän tarjoamaan ohjelmaa myös GPL:n lisenssillä.
Voitte myös jättää alkuperäisen ohjelman (MySQL) asiakkaan huoleksi jolloin ette toimita sitä vaan oletatte (laitatte ehdoksi) että asiakas hankkii ohjelman kaupallisella lisenssillä. Tällöin teidän ei tarvi lisenssioida omaa tuotetta alkuperäisen ohjelman tarttuvalla lisenssillä.
Voitte myös käyttää omaa rajapintaa (tai jonkun muun tekemää rajapintaa joka on niin kaksoislisenssoitu ettei se tartu) ja julkaisette (tai toimitatte) sen lähdekoodin myös alkuperäisen ohjelman lisenssillä asiakkaalle. Eli ideana on tässä että oma koodi on lisenssoitu ns kaksoislisenssillä. Sillä lähdekoodin tekijä voi lisenssoida oman koodin niin monella lisenssillä kuin haluaa (eli kaksoislisenssoida)! - assdasdd
tuota.. kirjoitti:
en ole tullut edes ajatelleeksi :)
Meidän yrityksen tekemä ohjelma käyttää myös MySQL-tietokantaa. Ja Delphissä on käytössä tämmöinen maksullinen CoreLabs MyDAC komponentti.
Eli rikkooko tosiaan lakia, kun asiakas hommaa tämän ilmaisen Community MySQL tietokannan ja me vain tuotamme ohjelman, joka sitä tietokantaa käyttää?Kun käytät ohjelmaa MYDAC:n kautta niin uskoisin että sen lisenssi kertoo tämän seikan. Huomioi että MyDAC voi olla lisenssoitu monella tapaa (kaksoislisenssointi)
- access
Delphin ilmaisversiolla pääset moneen kantaan kiinni. Kannattaa kokella ADO:lla access-kantaan alkuun.
http://www.turboexplorer.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2034266
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1463798Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1373261Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.521638Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191538Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58341490Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251395Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271351Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1171165Martina haluaa Marbellaan
Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust2151063