Olen huomannut että monesti köyhät joko eivät aja tai omista ollenkaan autoa tai sitten heillä on joku vanha nissan micra tai mazda 323. Sellainen aika ruma.
Nii ja saastuttava.
Nii ja saastuttava.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Mulla on uusi Qashqai,vm.2008.
on kulkuneuvo.Niin minullakin,lahjoitus nuorimmalta lapseltani 3-vaihteinen Helkama.
Ei ole edes työelämässä ollessani ollut autoa tai TV:tä,enkä ole tarvinnut kun jalankin pääsee nämä mun menoni. :)
saastuta lähellekkään sitä mitä alituiseen käytössä oleva ympäristöystävällinen auto.
Minulla on Lada 1500 vuosimallia -91. Hyvä menopeli eikä ole koskaan pettänyt. Itse olen tämän autoni uudesta asti huoltanut.
Vakuutuksena on pakollinen liikennevakuutus, ja maksuissa bonusta 70%.
Peräkärryäkin sillä muutoissa ja maaseututalossa asuessani vedin, kuten polttopuitakin metsätien varresta.
Tällä autolla olen ajanut vasta n.60000km, sillä ajan vain tarvittaessa.
Tähän autooni olen kytkimen ja jakopään nokka-akselin ketjun vaihtanut uudet. Jarruletkut olen eteen kerran uudet laittanut ja myös jarrupaloja eteen. Takana olevat jarrukengät ovat edelleen alkuperäiset, olen ne vain kääntänyt niin että ne kuluvat tasaisesti molemmin puolin. Pakoputki on nyt kolmas. Pohja on ehjä kun olen pitänyt ruostesuojauksesta huolen. Kilommetrejä tosin ei ole oikeastaan enää ollenkaan kertynyt sitä vähääkään vuosiin asuessani tässä nykyisessä rivitaloasunnossani.
huono auto jos pakareitakin kolme on mennyt 60000km taipaleella ja kytkinremonttikin tehty. Ei kai tuolla metrimäärällä pohja sovi puhki olla vaikka olisi kirkkaalla pellillä alusta ollut.
enemmän joltain ideologiapohjalta, kun se ei oikein ole asiasisällöltään vakuuttava.
Kytkintä en vaihtanut siksi, että entinen olisi ollut loppuun kulunut. Vaihdoin tuon kytkimen siksi koska tiedän että nykykytkimissä ei enää ole asbestia ja ne ovat heikompia kestämään kulutusta ja kun ajokilommetrejä oli kuitenkin jo 50000 täyttynyt, ja ennen kaikkea vaihdoin tuon kytkimen siksi että olin tuolloin muuttamassa paikasta josssa oli hyvä tehdä remonttia. Myös jakopään ketjun vaihdoin tästä samasta syystä.
Noita pakoputkia on minulla kaikissa autoissa mennyt kutakuinkin samaan tahtiin. Siitä asti kun alkoivat tarkemmin pakokaasujen päästöjä mittailla olen vaihtanut putken jo ennen kuin vanha on loppuun mätä.
Jos et sitä tiedä niin ajokilommetrit eivät niinkään vaikuta auton ruostumiseen, vaan se missä oloissa ja minkälaisessa ajossa nuo kilommetrit ovat kertyneet. Myös aika sinänsä vie ruostumista eteenpäin vaikka ei ajaisikaan.
Minä muuten en ole mikään erityinen Lada- nostalgia mies, sittenkään vaikka tuo -91 Ladani tuossa ilman isompia ruosteita kiiltelee. Ostin tuon auton aikanaan ihan vaan edullisen ostohinnan ja huollettavuuden takia, ja siksi kun kalleempaa autoa minun ei tuolloin kannatanut ajatella hankkia kun niin vähän autoa tarvitsinkin. Ladan hinnalla ei tuolloin olisi saanut muita pieniä autoja kuin jonkun surkean japanilaisen tai italialaisen pienen kotteron, eikä niitäkään ihan uutena.
On minulla muuten ollut nuorena miehenä mm. 'Opel Kapitän' -62 kutosen koneella.
Opel Recordeja oli tuohon aikaaan täällä enemmän, mutta noita Kapitäänejä ei juuri ollut. Tuo Kapitän muistutti muodoiltaan Recordia oli vaan paljon leveämpi ja myös vähän pidempi 6- hengen auto. Jenkesissä olessani minulla oli 'Oldsmobile Super' mallia -65 sellainen pitkä jossa ei kuitenkaan enää siipiä. Tuossa Oldsissa oli tietenkin vakiovarusteena power steering, air coditioning, sähköllä toimivat penkkien säädöt sekä ikkunat, ja tietenkin myös jenkkien tuolloin suosimat w/8 kone ja automaattivaihteisto. Oli sillä Oldsilla mukava ajella betoni high waylla kun se oli pitkänä autona niin vakaakin. Myös tuollainen nelivetoinen Chevroletin maasturi oli minulla työpaikan puolesta käytössä pensoineen, ja sillä enemmän ajelinkin kun piti töissä paljon maastossa liikkua.
joo niitä on ja sit niitä vanhoja 70 luvun laatikko volvoja näkee usein köyhilyksillä..... yäk kerran näin ku yhestä putos ruostunu vaihde laatikko et rysähti
asuvat "köyhät" venäläiset ajelee uusilla Bemareilla.
Toimeentulotuella eletään, mutta ajetaan kymppitonnin autolla. Outo yhtälö.
Vähävaraisen kannattaa pitää vähän vanhempaa autoa mm. siksi, että sitä pystyy itse korjaamaan. (niin, paitsi et kaikki ei osaa..) Meillä on 94-vuoden volkkari polo ja tarvittavat rempat on itse hoidettu. Iso säästö. Uudempia autoja ei voi korjata, kun niissä on suurinpiirtein tietokone sisällä, jonka käsittely vaatii erikoistyökalut.
Tuosta saastuttamisesta. Siinä ei maailma pelastu, vaikka kaikki suomalaiset käyttäisivät vähemmän saastuttavia autoja. Miksi meidän muutaman hassun miljoonan pitää kantaa kaikki vastuu miljardien ihmisten seassa? Eipä ne taida aasiassa ja afrikassa eikä muuallakaan juuri päästöistä stressata, miksi meidän vähävaraisten suomalaisten tulisi niin tehdä?
mistä saa bemarin kymmenellä tontulla?
veikkaisin et monta monta kymppitonnia saa laittaa pinoon.
nykyään myynnissä ostajia häristämään.
Säästyyhän siinäkin luonnonvarja ja ympäristö kuormitukselta jos autoja huolletaan niin että ne kestävät käytössä pidempään. Vaikka auto romutettuna kelpaisi ja riittäisi kokonaan uuden auton raaka-aineiksi, niin kuormittaa se auton valmistus tehtaassa kuitenkin ja jo pitkien matkojen tavaran siirrotkin kuormittavat.
ei noi amis bemut paljoo maksa mut si ku pitäis niit korjata -ni ja niihi tulee vikoi!!!!
menee ykskaks joku 2000 euroa ni siit o huumori kaukana jos o köyhä ja vaik olisi rikaski
koko viestisi, olen just samaa mieltä. Meitä, pientä kansaa, kuritetaan verojen muodossa, jotta maailma säästyisi? Hullujen päättäjien hommaa, muotiasia?
Kaikki yli 10 vuotta vanhat autot pitäisi poistaa liikenteestä Suomessa -> ajokielto!! Voisikohan kokoomushallitus saada tällaisen uudistuksen aikaan? Samalla ehkäistäisiin saastutusta ja köyhien ajelua. Sehän voisi olla osa köyhien kyykytyspakettia.
taxilla hurautella joka matka. Kannatan, oikein hyvä esitys, säästyisi itseltä paljon rahaa, vakuutukset, käyttömaksu, katsastus, huollot, ja bensa.
Kunnalta 20taximatkaa kuussa, oispa kiva juttu. Jee!
OPEL merkkisiä autoja, etenkin vanhoja VECTROJA näkee paljon köyhillä. Jotenkin siihen merkkiin liittyy semmoinen vähän köyhä olemus
Joo siis just noi ruosteiset Vectrat... 2.0 joo.
Niitä on tosiaan kyllä köyhillä. Ja sit ne ajaa niillä ihan miten sattuu liikenteessä. Yleensä liikennesääntöjen vastaisesti. Ilmeisesti ovat kuitenkin vieläkin liian rikkaita, kun on varaa maksaa sakkoja.
ole köyhien palsta?Turha tulla sättimään ihmisiä jotka ajavat vanhoilla autoilla oli ne sitten Opeleita tai ei.
Ei tämä ole köyhien palsta vaan tämä on palsta, jonka nimi on köyhyys. Eli täällä saa keskustella köyhyydestä ja siihen liittyvistä ilmiöistä köyhät itse, sekä rikkaat, sekä kaikki siltä väliltä. Ja siihen liittyviin ilmiöihin kuuluu romu ooppelit.
Sitäpaitsi, on luonnollista, että kun köyhät ovat vähemmistö, enemmistö on se joka sanelee tässäkin tahdin. Niin.
on elämä köyhyysrajalla ja sen alapuolella, ja tämä tällainen köyhyys on kyllä ihan talouspoliittinenkin teema, ja siitä ihan hyvin voi keskustella yleisellä tasolla yhtä hyvin rikas kuin köyhäkin.
Mutta kyllä sitä siltikin olisi parempi enemmän harkita mitä meneee sanomaan ja missä vaikka se sanomisen vapaus onkin.
Työllisenä ollessa hankittu 98- Xara kököttää tallissa.
Kököttää vielä jonkin aikaa.
Paitsi se etä työttömän ajot ovay hossä niin myöskin viikko sitten tehty olkaleikkaus pitää huolen ajamattomuudesta.
Käsivälitteistä en pysty lähiaikoina ajamaan.
Automaattiin vaihtoa en ole ajatellut.
Leikkaus oheiskustannuksineen, noin 3500E, on syönyt jo etukäteen bensarahat pitkäksi aikaa.
Jos värkillä olisi realisontiarvoa niin myisin pois mutta nyt ei siinäkään ole järkeä!
Eli paasauksen päätteeksi.
Tämä köyhä ei ajele juuri millään.
Kävely, pyöräily, bussit, maaseudulle kimppakyydillä.
Leluautoja ja polkuautoja?
Tarkoittaako tämä nyt sitä että jos haluaisin näyttää köyhältä eli sulautua joukkoon niin minun pitäisi myydä audi a4:eni vm 2007 ja vuotta vanhempi citymaasturini pois ja jatkaa ilman autoa? tai vaihtaa noihin vanhoihin kakka autoihin mitä tässä on sanottu?
autoistasi tulla juuri köyhille kertomaan.
Miksi sinulla olisi tarve sulautua köyhien joukkoon. Köyhät ovat sittenkin vähemmistönä ja sitäpaitsi enimmäkseen aika hiljaista väkeä.
Kyllä sitä uutta autoa nimenomaan, ja varmasti myös paljon noita merkkejä jotka aiankin ennen olivat vähän statusta nuo tiet nyt ruuhkaksi asti täynnä ovat, ja siksi itsekkin niiiden uusien autojesi kanssa paremmin sinne joukkoon sovellut.
Minäkin tuossa jouluna huomasin että sisareni oli vaihtanut uuteen autoon ja BMW hän sen sanoi olevan, ja jotain 40000 euroa se oli maksanut.
Vähän vaikea on myös kuvitella henkilön joka autonsa uuteen tuosta vain käy tarpeensa mukaan vaihtmassa siitä asiasta köyhien nettipalstalle kirjoittelemaan tulevan.
Ei jotta tiedän miltä tuntuu elää köyhiksenä täytyyhän silloin autokin olla kuin köyhiksellä. Haluan tietää miltä tuntuu tavallisten ihmisten elämä. Haluan pukeutua kuin he. Haluan mennä niihin baareihin kuin ne. Haluan juoda kuin he. Haluan n*****ia kuin he... tästä se on kysymys.
Haluan saada köyhän, tavallisen ihmisen elämän.
pitäisi onnistua kokeilemaan, niin voisi tällainen kokeilu onnistua parhaiten joltakin keskiluokkaan kuulumattomalta joka kokeilisi elämää keskiluokkaisen elämäntavoilla. Tämä jo siksikin, että keskiluokan elämäntavat ja arvot ovat jokapuolella vahvasti läsnä ja erityisesti mediassakin esillä.
Kuten jo tuossa edellä mainitsin niin köyhät, vaikka heitä nyt jo ainakin tuo 600000 (tai 1000000) onkin ovat sittenkin vielä vähemmistö, ja vielä hyvinkin keskenään erilainen vähemmistö. Köyhät siis eivät ole ollenkaan niin paljon keskenään yhdenmukaisesti käyttäytyvä väestöryhmä kuin esim. runsaasti kuluttava keskiluokka, ja erityisesti keski-ikäinen sellainen. Nykyään eivät edes vanhat pieneläkeläiset muodosta mitään keskenään yhdenmukaista joukkoa niin kuin he joskus ennen enemmän muodostivat. Etenkin vanhemmilla ihmisillä nykyään jo erot terveydentilassakin vaikuttavat käyttäytymiseen paljon.
Minäkin jään anakin vähän vajaan 900 euron eläketulojeni perusteella köyhyysrajalle tai sen allekkin ja pienituloinen olen kaikkiaankin vaikka en ihan köyhä ainakaan vielä olekkaan, mutta elämäntavoiltani kulutukseni suhteen kyllä käyttäydyn kuin sellaiset köyhät jotka ovat tarkkoja rahankäytön suhteen.
Jos esimerkiksi haluaisit elää kuten minä, niin pakon edessä kyllä rahan käyttösi asettuisi tasolleni, mutta se miten pärjäisit tai eläisit tuolla rahamäärällä onkin sitten ihan eri asia.
Harrastuksilla ja mielenkiinnon suuntautumisella on niilläkin todella iso merkitys. Jo tuosta kirjoituksestasi voin päätellä että ei sinulla ole mitään mahdollisuutta siirtyä minun harrastuksiini tai yleensä kiinnostua sellaisista asioista joista minä olen kiinnostunut ja ei varmaan olisi ikinä ollutkaan mitään mahdollisuutta vaikka ihan pienestä tällaiseen olisit pyrkinyt.
tarkoitettu kommentti tuohon oman kommenttini jatkoksi
ja köyhyyttä. Tyhmintä on päätellä jonkun varallisuutta auton perusteella. Moni jolla on 30-40 tuhannen auto perseen alla on ostanut sen täysin velaksi. Toisaalta joku tyyppi ajaa 20 vuotta vanhalla Volvolla tai Mersulla ja omistaa talonsa lisäksi mökin, sekä huomattavan pankkitilin. Näitä perse todellisuudessa auki olevia öky auton"omistajia" on Suomi piukassa. Näitä autoja on myös realisointikeskusten pihat tukossa. Tottahan uusi kärry hieno, mutta ainoastaan silloin kun käteisellä heti sen pystyy maksamaan ja rahaa on tilillä senkin jälkeen useampi kymppitonni!
piskuisella Puntolla, joka on pieniruokainen, toisin kuin minä, joka syön enemmän kuin tienaan.
uusia autoja ostetaan lainarahalla. mutta tulitko ajatelleeksi että pitää olla hyvät tulot jotta saa sen 30-40.000 lainaa ja varsinkin että oysty maksamaan lainanlyhennykset. Tuon hintaisessa autossa on kalliit vakuutusmaksut yms...
Köyhä kävelee tai pyöräilee vanhalla fillarilla. jos on rahoissaan, ajaa julkisilla. On jotenkin vinksahtanutta tää keskustelu autoista.
Yetta, Toyota Corolla, Mazda 626, Toyota Carina, siis yli 20v vanhoja. Eipä sillä, tuollaisia on itselläkin ollut silloin kun varaa ei muuhun ollut. Hyvin toimii halvempikin auto kun tarkoituksena on vain päästä paikasta toiseen. Nyt kun taloustilanteeni parantunut niin nautin myös auton ajomukavuudesta sekä ulkonäöstä.