Siis mikä juttu tää nyt on?
Tämä on tälläinen pikku ideani. Minulta on useamminkin kuin kerran kysytty, miten tehdään virtuaalitalli (erityisesti miten se tehdään html-kielellä).
Siksi ajattelinkin pitää näin kesän aikana pienen kurssin.
Kurssi käydään siis sähköpostilla ja se kestää niin kauan kuin asiaa riittää. Se on luonnollisesti ilmainen ja ei vaadi kokopäiväistä koneella istumista.
Ideana on, että minä lähetän sähköpostia ja te kurssilaiset voitte sitten kokeilla ohjeita käytännössä ja pyytää apua jos ette onnistu.
Minäkään en sitten istu koneella 24/7 joten kurssi etenee ihan sitä tahtia kuin viestejä kirjoittelen. Eikä haittaa, vaikka lukisit viestit myöshässä.
Kurssin tarkoituksena olisi tehdä talli html-kielellä. En opeta varsinaista koodausta/ ulkoasun tekoa, vaan käytämme pääosin vapaasti kopioitavia ulkoasuja tai sitten minä voin tehdä jonkinlaisia ulkoasuja kurssilaisille.
Kurssin aikana olisi tarkoitus saada pystyyn html-kielinen virtuaalitalli. Talli perustetaan freewebsiin, ellei kurssilainen ihan välttämättä halua tehdä sitä muualle.
Kurssin sisältöön kuuluu mm. :
*HTML-kieli
-mitä on
-mihin tarvii
-tärkeimpiä koodeja
-mitä muita koodeja on
*Tallin suunnittelu
-minkälainen on hyvä virtuaalitalli
-nimen keksiminen
-minne talli tehdään
*Sisältö
-mitä tallin sivuilla tulisi olla
-minkälaista toimintaa
-paljonko hevosia
*Hevoset
-ai miksi se pilkullinen 150cm hyppäävä suokki, jonka nimi on Pipari ei ole hyvä idea?
-minkälainen on realistinen virtuaalihevonen?
*Kuvat, tekijänoikeus, suoralinkitys
-mitä on tekijänoikeus
-mitä on suoralinkitys
-mistä saa kuvat laillisesti
-mistä ei saa ottaa kuvia
*Muuta virtuaalitalleihin liittyvää
-VRL, jaokset ja niiden toiminta
-kisaaminen virtuaalihevosilla
-muut yleiset virtuaalimaailman käsitteet
-vieraskirjat
-kävijälaskurit ja muut tilpehöörit
-tallin mainostaminen
Kurssi on avoin kaikille virtuaalitallin perustamisesta kiinnostuneille. Kurssille voit osallistua, vaikka sinulla jo olisikin virtuaalitalli.
Osallistua saa vastaamalla tähän viestiin tai lähettämällä minulle sähköpostia ( [email protected] ). Osallistuessasi kerro ainakin sähköpostiosoitteesi (pakollinen), ikäsi, virtuaalitalleilu kokemuksesi (aikaisemman v-tallit, hoitokokemus yms.), hevoskokemus (oikeat hevoset, kauanko olet ratsastanut).
Sitten vielä minusta hieman tietoa:
Olen 16v. tyttö, olen harrastanut ratsastusta 10 vuotta ja virtuaalitalleilua n. 8 vuotta. Osaan tehdä jonkinlaisia ulkoasuja html-/css-kieliä käyttäen. Tällä hetkellä minulla on virtuaalitalli Lacrima ( http://www.freewebs.com/lacrima08 ).
Kurssi alkaa joskus viikon kuluttua, sillä olen lähdössä nyt viikoksi lomalle. Tähän viestiin vastaamalla voi jättää kysymyksiä, ehdotuksia ja osallistumisia, vastaan lomallani jos mahdollista tai loman jälkeen eli 6.6. alkaen.
Virtuaalitallin teko -kurssi
5
1249
Vastaukset
- Hazni
Voisin tulla kurssillesi jos näin myöhään viellä sopii:)
s-postini on [email protected]- Hazni
ossassa 1 ännä liikaa:)LL:):)
- hhenna.
nno. osaan kyl jo aika hyvin kaikki tälläiset virtuaalitalli/html -jutut mut voisinhan oppia jtn uuttakin, eli voisin osallistuakin (:
S-postini: [email protected]
ja virtuaalitallini: www.tallibrionette.webs.com (kesken) - Ella K.
Tulen mukaan kurssille! Minulla on ollut ennen yksi ratsastuskoulu, ja nyt on Höröholvi, joka on pahaasti kesken (http://ratsastuskouluh.suntuubi.com/) Olen 13 vuotta vanha, pari vuotta virtuaalikokemusta ja tahdon oppia HTML-kieltä! Yritetty on. Sähkis: [email protected]
- Paulaah<3
Mieki tulen mukaan!
Oon tosisesti ton kurssin tarpees, jos enää pidät =O
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2255931Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1135777Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi2164842Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa614138Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät684067Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu113723Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali323638Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa213399Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa261771En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.401720