Elikkä onko kukaan teistä ikinä maistanut likööriä nimeltä Metsmaasika Wild Strawberry? (löytyy alkosta hinta noin 8 euroa) Enemmänkin olen miettinyt mihin sitä voisi blandata eli sekoittaa? Toivon paljon erilaisia ja hyvänmakuisia vastauksia. :-)
Kysymys?
8
6419
Vastaukset
- Miksi ihmeessä?
Miksi täällä kysellään vähän päästä noin joutavia? Tuo juoma jos mikä on tehty sellaisenaan juotavaksi – tai paremminkin maisteltavaksi. Ei kai kukaan osta mietoa likööriä joudakseen sitä oikein juomalla!
Jos minä tuollaista johonkin ”lantraisin”, niin korkeintaan kirkkaaseen viinaan (votkaan) saadakseni pahimman päälletunkevan makeuden taittumaan. Kun viinat ja votkat ovat väkevämpiä (32–40 %) kuin tuo likööri (21 %), niin sekoituksen väkevyys osuu jonnekin sinne välille.
Miedontamaan tuollaista on turha lähteä. Tarpeeksi kylmäksi vain ja siemailemaan! Ei juomalla juomaan. - laimentaa
Ihan hyvältä maistuu, mutta on todella makeaa joten kannattaa nauttia vaikka snapseina kuin ruveta ihan juomalla juomaan.
Tietysti voit yrittää laimentaa esim. mansikka juissiin tai muuhun vastaavaan, mutta en sitten tiedä lopputulosta.. - Anonyymi
Ihan vitun pahaa, en suosittele
- Anonyymi
Jälkimaku nii paska, että meinas laatta lentää ja monesti.
- Anonyymi
Lasiin tuoreita marjoja, tujaus likööriä päälle ja lusikoimaan vaan. :)
- Anonyymi
2cl sitä mansikkaas
2cl vodkoo/kossua
Sprite. Ja jäitä.
Tai sprite russhian. Jäitä.
Kirpakkuutta saa kun puristat pari limelohkoo sekaan.
Vappuna toimii kun laitat 2 cl mansikkaa ja jotain perus cavaa. Tarjoile kuohuviinilasista.
Sitten voit laittaa sen 2 mansikkaa ja 2 vodkoo ja maitoo. Jäitä.
Tai tee joku sangria. 8cl mansikkaa, 8 cl kossua/jallua, puol pulloo valkkaria karpalomehua, spritee, jäitä, pakaste mansikoita kelluun. - Anonyymi
Jos 18v haluu päästä känniin halvalla ja hyvällä maulla, metsmaasikas ja sprite maistuu muumilimulta ja jos vielä sitä köyhempi on voi lantraa vedellä jolloin se maistuu mehulta. Pelkästään maku on llian makea
- Anonyymi
Lähes kaikki liköörit ovat minun makuuni liian äitelän imeliä. Sopivasti votkaa(ja vettä), niin paranee. Tarkka-aistinen ei tietenkään sikunaista koskenkorvaa yleensäkään suuhunsa pane, vaan puhdasta, vaikkapa sitten sitä ulkomailta tilaamaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663342Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433147Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1182546- 432528
- 311943
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271840- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851455- 391320
- 821179