Euroopan parlamentti - edustaa jäsenvaltioiden kansalaisia - on vain neuvoa antava elin EU:ssa, jolla ei ole päätäntävaltaa.
EU:n komissio koostuu jäsenistä - joita ei vaalilla valita - joilla on täysi päätösvalta Euroopan kansalaisia koskevissa asioissa, siis päätösvalta koko Euroopan liitosta.
Herää kysymys - perustuuko Euroopan Unioni demokratiaan vai diktatuuriin?
Minä väitän, että diktatuuriin jota tullaan hallitsemaan enevämässä määrin fasistisin ottein.
EU:n totalitarismin vastustaja on huomisen terroristi, joka lahdataan ylikansallisen tuomioistuimen edessä.
Hyvät naiset ja herrat! Satojen miljoonien ihmisten kohtalo on mystisen EU-komission käsissä, jolla on absoluuttinen lainsäädäntövalta, tuomiovalta kuin toimeenpanovalta koko Euroopassa!
Tervemenoa demokratia! Tervetuloa diktatuuri!
EU:n komissio koostuu jäsenistä - joita ei vaalilla valita - joilla on täysi päätösvalta Euroopan kansalaisia koskevissa asioissa, siis päätösvalta koko Euroopan liitosta.
Herää kysymys - perustuuko Euroopan Unioni demokratiaan vai diktatuuriin?
Minä väitän, että diktatuuriin jota tullaan hallitsemaan enevämässä määrin fasistisin ottein.
EU:n totalitarismin vastustaja on huomisen terroristi, joka lahdataan ylikansallisen tuomioistuimen edessä.
Hyvät naiset ja herrat! Satojen miljoonien ihmisten kohtalo on mystisen EU-komission käsissä, jolla on absoluuttinen lainsäädäntövalta, tuomiovalta kuin toimeenpanovalta koko Euroopassa!
Tervemenoa demokratia! Tervetuloa diktatuuri!
Vastaukset 10
Vanhimmat
että diktatuurin merkkejä löytyy ja yhä useammin olen kuullut negatiivisiä lausuntoja EU:sta,surkeaa on että suomi joka on aina rähmällään venäjän suuntaan on myös rähmällään Brysselin suuntaan,onnetonta,itse en jaksa uskoa EU:n kestävyyteen.
Ei ne linnassa itsenäisyyttä juhli, kommari-Halonen ja väkensä, vaan rähmälläoloaan ja maanpetostaan.
selkärangattomat neokonnat ja nilviäiset
EU:n komissio koostuu jäsenistä - joita ei vaalilla valita - joilla on täysi päätösvalta Euroopan kansalaisia koskevissa asioissa, siis päätösvalta koko Euroopan liitosta.
----
Roskaa. Onko sinulla yläkerta hommissa?
Jokainen jäsenmaa saa ehdottaa kolmea EU-myönteistä henkilöä ja näistä EU valitsee sen myönteisimmän komissaariksi. Kansa ei häntä saa valita. Lisäksi kommissaarin on työsopimuksessaan allekirjoitettava, että hän ajaa EU:n parasta, ei oman maansa.
Nämä komissaarit ovat ainoita EU:ssa, joilla on lakialoiteoikeus. Uuden perustuslain (ns Lissabonin sopimus) myötä vain 2/3:lla maita on kerrallaan päätösvaltainen komissaari. Eli että Oman maamme polttaviin kysymyksiin ei ole mahdollisuutta saada uutta lakia, sitä paitsi laista päätettäessä meillä on vain 1 % päätösvaltaa.
On mahdollista kerätä miljoona nimeä kansalaisadressiin, jonka voi esittää komissiolle. Miten Suomessa kerätään miljoona nimeä jonkin asian taakse (vertailun vuoksi: Saksassa on pelkästään työttömiä 5 miljoonaa). Kun tämä on kerätty, komissiolla ei ole velvollisuutta edes lukea sitä läpi!
Että DEMOKRATIAA, niinpä niin!!!!!
Sinä olet totaalisesti kujalla.
Koeta keijo tajuta, että lait Suomessa säätää Eduskunta.
Eikö kouluissa opeteta enää mitään? Ehkä sitten aikanaan yläasteella.
Miksei joku luettele mitä haittaa Suomelle on ollut viimeisen 10 vuoden aikana EU:hun kuulumisesta. Elämän menohan on ollut kuin yhtä paraatimarssia kohti parempaa elämää kun vertaa entisiin YYA, EFTA ja EEC kausiin.
Pieniä harmin aiheita tietenkin löytyy, mutta edut ovat olleet paljon suuremmat.
Tyhmiltä kansalaisilta ei pidä kysellä, eivät he tästä kokonaisuudesta riittävästi tiedä, kuten eivät kaikki kansanedustajatkaan.
Peräkammarin pojille Esson baarissa ei pidä näin tärkeitä asioita alistaa puolijuovuksissa käsiteltäväksi, parempi että täysjärkiset ja aikuiset asiantuntijat harkitsevat.
Jos jotain vikaa olisi niin kansanedustajien pitäisi tietää ja nostaa haloota, muidenkin kuin noiden muutamien perusänkyröiden.
Liike-elämässä käytetään mm. SWOT-analyysiä, määritellään vahvuudet-heikkoudet ja mahdollisuudet-uhkat ja sillä perusteella hahmotellaan kokonaisuudet, eikä millään MuTu-konstilla.
Jo sen tajuaa, että jos politiikkaa tehdään julkisuudelta suljetuissa saleissa pienen piirin sisällä henkilöillä joita ei valita vaaleilla tai henkilöillä joita kansalaiset eivät valitse on todella suuri vaara, että politiikkaa ei tehdä maiden kansojen hyväksi, vaan herraspiirin hyväksi.
EU on luotu sitä varten, että Euroopasta saadaan kansallisvaltiot romutettua, vietyä kansoilta heidän itsemääräämisoikeus ja saattaa Euroopan valtiot yhden maailman hallitukseen alaisuuteen, josta muodostuu maailman valtio.
Tämä on uusi maailman järjestys. Vapaamuurareiden saatanallinen yhteiskuntarakenne, jossa Vatikaani ja jesuiitat ovat ylinpänä rakenteena.
On todella tyhmää ja sairasta luovuttaa kansakuntien kansalliset oikeudet tuntemattomille ja epäluotettaville elimille!
Mutta kuules kun kerron. Valtaa ollaan koko ajan siirtämässä komissiolta Parlamentille. Eli demokratia etenee hyvää vauhtia.
Lissabonin sopimuksessa valtaa siirretään yhä enemmän pois komissiolta. Sopimus vaan tulee voimaan niin kovin hitaasti kun vastustajat eri maissa tekevät hartiavoimin kavalaa myyräntyötään.
He itse asiassa muka demokratia puolustaessaan taistelevatkin sitä vastaan. Ovelaa sakkia ja armottomia teeskentelijöitä.
Oi suuri ja mahtava Neuvostoliitto,
sun synnytti valtava Venäjän maa.
Sun luonut on kansojen yhteinen tahto,
sun mahtis on säilyvä aikojen taa.
Oi suuri, vapaa synnyinmaa,
sun kunniaasi kaiuttaa
kansojen ystävyys murtumaton.
Sun lippuasi seuraten neuvostoihminen
voitosta voittohon astuva on.
Niin suuri on Lenin. Hän kirkasti tiemme,
kun aamuun me astuimme myrskyistä yön.
Ja Stalinin johdossa taistossa, työssä
me kasvoimme kuntohon sankarityön.
Oi suuri vapaa synnyinmaa ...
Me taistellen nostimme armeijat maasta,
kuin myrsky me käymme päin valloittajaa.
Nyt iskemme puolesta lastemme lasten
ja eestä sun kunnias, neuvostomaa.
Oi suuri, vapaa synnyinmaa ...