voisiko joku selvittää?

että mitä tällä palstalla olevat uskovaiset tarkoittavat kun he sanovat:

"Älä pilkkaa tai sinä joudut maksamaan siitä!"

"Lopeta heti tuollainen tai sinulle käy lopulla huonosti."

"Jos näin onkin, huomaa ettei se pääty onnellisesti? Kannattaa olla viisas nyt!"

"Etkö sinä tiedä mikä sinua odottaa jos et siivoa suustasi ja lopeta pilkkaa."

näiden kannanottojen jälkeen kysyn että mitä sitten tapahtuu jos en tee niin kuin käsketään, niin kukaan ei koskaan kuitenkaan vastaa. kysytään siis nyt näin ihan aloituksena, että miten minulle käy jos en vaikene? voisiko joku kertoa ihan kirjaimellisesti että mihin joudun ja mitä minulle siellä tehdään?
15415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Sitähän se tarkoittaa, että taivaasta tipautetaan kuuma kivi tuhkineen päivineen niskaasi, ellet lopeta ja mene heti oppitunnille tekemään bisnestä.

Tosin kuuma kivi ei putoa jonkun ihmisen käskystä, vaan Jumalan tahdosta. Se on sinun tärkeää muistaa, kun taivaalle tähyilet.

Äänestä
  • onnettomalla osumistarkkuudella. Osansa saavat tasapuolisesti ateistit ja uskovat ja kaikki siltä väliltä.

    Äänestä

  • vaan sitä tehdään oppituntien jälkeen. muuten nämä kaksi asiaa menisivät sotkuun.

    Äänestä

Noilla sanoilla on varmasti tahdottu muistuttaa Sinua tulevasta tuomiosta ja kadotuksesta. "Tämän pitäisi olla selvää puhetta!" sanoi Urho Kekkonen.

Äänestä
  • Oliko Kekkonen jo Raamatun aikaan?

    Äänestä

* "< esm. Näin, "Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Sanottu on: 'Älä kiusaa Herraa, sinun Jumalaasi'."
* Eikö tuo sano kaikki, miksi ei kannata pilkata Jumalaa, ja Jeesus on sanomassa tuon juuri sinulle nyt!

Äänestä
  • kysytään. siis miten minun kokreettisesti käy jos en lopeta tätä "pilkkaa"? saisiko nyt jo vihdoin ja viimein vastauksen?

    Äänestä

  • umpi-hetero kirjoitti:

    kysytään. siis miten minun kokreettisesti käy jos en lopeta tätä "pilkkaa"? saisiko nyt jo vihdoin ja viimein vastauksen?

    niin joudut kadotukseen. Tuliko nyt kyllin suoraan?

    "Armoa, ei Siperiaan!"
    "Armoa ei, Siperiaan!"

    Äänestä

  • Jos et lopeta kirjoitti:

    niin joudut kadotukseen. Tuliko nyt kyllin suoraan?

    "Armoa, ei Siperiaan!"
    "Armoa ei, Siperiaan!"

    vai että kadotukseen? vertauksena haet siperiaa. mutta eikös siellä ole aika pirun kylmä? silloin kunn aloitin tämän kirjoittelun niin minua uhkailtiin heti helvetin tulella ja tulijärvillä. eiks ne ole aika kuumia paikkoja? ainakin vrt. siperiaan...

    no syy siihen miksi kärkyin tätä vastausta on se, että jotenkin tuntuu että ei kukaan aikuinen täysjärkinen ihminen voi tosissaan kuvitella jotain helvettiä olemassa olevaksi. nimittäin kun lukee siitä "tietoja" niin kaikki tajuavat että tuollaiset jutut kuuluvat vain alta riman meneviin kauhukertomuksiin.

    jotenkin tuntuu siltä, että myös itse uskovaiset, jopa nämä puupäähihhulit tajuavat tämän. se taas tekee heidän uskostaan täysin naurettavaa eikä kukaan halua uskoa moisia "pupputarinoita". eivät edes uskovaiset itse.

    Äänestä

Niin oletko sinä oikeesti ope?

Olehan nyt oppilaana:
>>"Älä pilkkaa tai sinä joudut maksamaan siitä!"

"Lopeta heti tuollainen tai sinulle käy lopulla huonosti." >>

noista nyt voisi sanoa yleisesti: mitä kylvää sitä niittää. Eikö ope ole huomannut sitä jo omassa elämässään? Jos olet ystävällinen ja kohtelias, kohtelet ihmisiä kunnioittavasti -> saat samanlaista kohtelua, pääsääntöisesti!

"Kannattaa olla viisas nyt!"
Tuohon voisi sanoa, että viisas ihminen ottaa selvää asioista. Eikä päättele tunteilla, olettamuksilla ja luuloilla ehkäpä yleisillä käsityksillä. Varmasti olet joutunut tämän elämäsi aikana muuttamaan käsityksiäsi jonkun kertaa? Varmasti olet huomannut etteivät tunteeseen pohjautuvat olettamukset kannakaan kovin pitkälle? Ajattele vaikka ensi rakkautta teini-iässä?

Yhteenvetona voisi sanoa, koska kyselet asiaa uskon kannalta,eikö kannattaisi ottaa selvää oikeasti asioista? Kyse ei ole käskemisestä, vaan selvittämisestä.
Loppukommentistasi "miten mulle käy? mihin joudun ja mitä minulle tehdään? voisi päätellä että luulet vielä, että uskova uskottelee jotakin välttyäkseen helvetiltä. Kyse ei ole uskottelusta, eikä helvetinpelosta, eikä edes mielipiteestä. Ja sun kuuluisi vaan itse omakohtaisesti selvittää, onko tuo totta, onko Raamattu Jumalan rakkauskirje ihmisille ja pääsenkö todelliseen yhteyteen Jumalan kanssa Jeesuksen kautta?

"Kaikille, jotka ottivat Hänet vastaan, Hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat Hänen nimeensä," Joh 1:12 sanoo ja se tarkoittaa sitä, että ei todellakaan ole kysymys mielipiteestä, käskemisestä vaan yksin Jumalasta.

Eli tärkeä asia vielä kerran: mitä jos Raamattu onkin Jumalan sana? Mitä jos hihhulit onkin oikeessa? Eikö se ole niin vakava asia, ettei kannata jättää asiaa tunteiden ja olettamusten varaan - eikä edes kenenkään mielipiteiden??
Ota selvää!!

Äänestä
  • siis ottaa selvää. mutta et sinäkään vastannut kysymykseen. miksi tämä on niin vaikeaa teille hihhuleille? siis miten minun kokreettisesti käy jos en lopeta tätä "pilkkaa"? saisiko nyt jo vihdoin ja viimein vastauksen?

    Äänestä

  • umpi-hetero kirjoitti:

    siis ottaa selvää. mutta et sinäkään vastannut kysymykseen. miksi tämä on niin vaikeaa teille hihhuleille? siis miten minun kokreettisesti käy jos en lopeta tätä "pilkkaa"? saisiko nyt jo vihdoin ja viimein vastauksen?

    että me "hihhulit" ei olla kenekään tuomareita. Vain Jumala voi tuomita siitä, mitä ja miten Hänstä puhutaan ja kirjoitetaan.

    * Sinulla on tietokone, hae sieltä Raamattu, ja siitä hakemisto, hakemistosta sana PILKKA, ja lue kaikki mitä siinä pilkaamisesta sanotaan, niin ehkäpä saat vastauksen, kun sitä niin tivaat.
    * Miksiköhän sitä oikeasti haluat tietää? Olisiko koirahaudattuna? Kun joku menee ansaasi, ja tuomitsee sinut, niin pääset taas nimittelemään ja parjaamaan uskovaisia tuomareiksi!

    Äänestä

Kun me kuolemme, maahan kaivetaan yleensä kuoppa, (ellei karhu syö, tai muuten katoa), ja sinne on meidän jokaisen tie aikanaan.

Äänestä

joita harrastavat ihmiset, jotka haluaisivat että uskoisimme kuten he. Uskovat sietävät kovin heikosti erilaisesti ajattelevia ihmisiä ja kun eivät siedä turvaavat raamatun sanoihin.

Ristiriita kumpuaa uskovien ja uskosta osattomien välille siitä, kun molemmat haluaisivat olla oikeassa. Senpä vuoksi uskovat kokevat, että heitä pilkataan uskonsa tähden ja päinvastoin uskosta osaton sortuu nälvimään uskovia, koska ei ymmärrä ihmistä joka uskoo.

Äänestä
  • arvostella meitä. Nyt voi salama pläjäyttää kirkkaalta taivaalta tai ufo napata kyytiin...

    Siis me ei uhkailla ketään. Jos et usko niin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


umpi-hetero kirjoitti:

että mitä tällä palstalla olevat uskovaiset tarkoittavat kun he sanovat:

"Älä pilkkaa tai sinä joudut maksamaan siitä!"

"Lopeta heti tuollainen tai sinulle käy lopulla huonosti."

"Jos näin onkin, huomaa ettei se pääty onnellisesti? Kannattaa olla viisas nyt!"

"Etkö sinä tiedä mikä sinua odottaa jos et siivoa suustasi ja lopeta pilkkaa."

näiden kannanottojen jälkeen kysyn että mitä sitten tapahtuu jos en tee niin kuin käsketään, niin kukaan ei koskaan kuitenkaan vastaa. kysytään siis nyt näin ihan aloituksena, että miten minulle käy jos en vaikene? voisiko joku kertoa ihan kirjaimellisesti että mihin joudun ja mitä minulle siellä tehdään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu