Heippistä kaikille!!!
Mulla todettiin vähän yli vuosi sitten selkäydinkanavan ahtauma lannerangassa ristiluun ja 2-3 nikaman välillä.
Vaivana oli ollut sitä ennen ( tullut siis vuosi ennen kuvausta ) virtsaumpi eli joudun katetroimaan useita kertoja päivässä ja rakossa ei ole hermotoimintaa lainkaan. Cystofixia ei lääkäri suostunut laittamaan eikä rakkoa tähystämään. Nyt hän vain naureskeli sille, kun yrittäävät yliopistosairaalassa leikkaamalla korjata virtsaummen poistamalla nikamakaaren ja vapauttamalla selkäydinkanavasta painetta ja kerroin uusista vaivoista; ylivuoto - ja uloste inkontinensseista. Peräaukkoa en pysty enään supistaa ja lääkäri vain totesi, että turhaa on leikkaus! Jos se auttaa jotain jalkaan, se voi olla eri juttu ( jalka on puuduksissa ja hermoja painaa ahtauma rakon, suolen ja jalan hermojen kohdalla ), mutta muuten se ei kyllä meinaa mitään. Sanoin inkontinensseista leikkaavalle lääkärille ja hän sanoi että yritetään, mahdollisuudet voi olla edes jonkinlaiset, hän ei voi taata mitään ( ymmärrän kyllä sen ) ja tuollaisessa leikkauksessa on tulehdusriski ja hermovaurioriski.
Mua niitäkin enemmän hirvittää pysyvät kivut. Ja en tiedä, johtuuko nämä inkontinenssit siitä, että selkä on jäykkä " kuin juurella ollut kovasin " . Tena Lady on kova sana ollut näinä aikoina. Se on pelastanut vaatteet tuhruilta...
Ei siinä mitään, onneks viel pystyy liikkumaan, mutta onko nää Teillä kenelläkään pysyviä seuralaisia nämä inkontinenssit, kuten ulosteen karkailut?
Olisin kiitollinen vastauksista...!
Ylivuoto - & ulosteinkontinenssi
pysyvä seuralainen?
1
1177
Vastaukset
- toi kurja
vaiva. Ei estä kuitenkaan elämää. Sinun on mahdollista käyttää ulostetamponia. Keskustele lääkärisi tai hoitajasi kanssa asiasta tarkemmin. Tamponin laittaminen, sopivuus, vaihtovälit ynnämuut vieraita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.799025Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662845Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182098- 1572021
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️211983Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381891Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301740- 471597
- 1031502
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256