Miksi markka devalvoitiin?

Someon

Niin miksi mikä johti siihen että markka oli devalvoitava 90- luvun alussa?

10

3969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ahneus

      Ahneus

      • Someon

        mutta mitkä olivat ne syyt jotka pakottivat tähän?


    • ...

      Kysymys on tavallaan väärä. Markkaahan ei varsinaisesti devalvoitu, vaan se päästettiin ns. kellumaan, jolloin sen hinta määräytyi valuuttamarkkinoilla vapaasti. Seurauksena oli markan devalvoituminen.

      Oikeampi kysymys olisikin se, miksi markan kurssia ei enää pidetty Suomen Pankin aiemmin määrittelemällä tasolla. Koska markka oli vapaasti vaihdettava valuutta, markkoja voitiin vapaasti ostaa ja myydä kansainvälisillä valuuttamarkkinoilla. Suomen Pankki pystyi pitämään markan hinnan vakaana omalla valuuttavarannollaan: se tarjosi markoista vieraassa valuutassa "vakiohinnan", jolloin kenenkään ei tietenkään kannattanut myydä markkojansa halvemmalla jonnekin muualle. Samoin jos markan hinta olisi markkinoilla vahvistunut, Suomen Pankki olisi voinut helposti myydä valuuttamarkkinoille lisää markkoja, jolloin hinta olisi jälleen asettunut valitulle tasolle.

      Ennen devalvoitumista oli valuuttapako. Suomen Pankki pyrki puolustamaan markkaa mm. nostamalla ns. yli yön -koron huiman korkealle tasolle (tavoitteena se, että ulkomaalaiset sijoittajat ostaisivat markkoja valuutalla). Rahat ja rahkeet ilmeisesti loppuivat kesken, jolloin ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin päästää markka kellumaan tunnetuin seurauksin.

      Koko totuus on varmasti hieman monimutkaisempi, mutta yksinkertaistaen näin siinä taisi käydä.

      • Someon

        Kiitos, nyt ymmärrän paremmin.
        Voisiko joku vielä kertoa, miksi tuo devalvaatio edistää vientiä.


      • tekemässä?
        Someon kirjoitti:

        Kiitos, nyt ymmärrän paremmin.
        Voisiko joku vielä kertoa, miksi tuo devalvaatio edistää vientiä.

        kun kyselet johdattelevasti tämmäöisiä kysymyksiä.
        Kysy nyt vielä voiko euron devalvoida. Tai dollarin.


      • Someon
        tekemässä? kirjoitti:

        kun kyselet johdattelevasti tämmäöisiä kysymyksiä.
        Kysy nyt vielä voiko euron devalvoida. Tai dollarin.

        Kyllä minä taidan olla jo siinä iässä että koulut on käyty ja alkaa pian olla työtkin tehty.


      • että-
        Someon kirjoitti:

        Kiitos, nyt ymmärrän paremmin.
        Voisiko joku vielä kertoa, miksi tuo devalvaatio edistää vientiä.

        ulkomaalaisten on halvempi ostaa tavaraa halvalla valuutalla. Ts. syntyy kilpailuetua.


      • ...
        Someon kirjoitti:

        Kiitos, nyt ymmärrän paremmin.
        Voisiko joku vielä kertoa, miksi tuo devalvaatio edistää vientiä.

        Devalvaatio edistää vientiä silloin, jos maastavietävät tuotteet on hinnoiteltu paikallisessa valuutassa. 30% devalvaation jälkeen ostaja maksaa tuotteesta 30% vähemmän ulkomaanvaluuttaa, mutta myyjä sai kuitenkin saman määrän markkoja.

        Devalvaatio oli kauppataseen alijäämän hoidossa myös toimiva keino, sillä ulkomailla valmistetut tuotteet kallistuivat, jolloin niiden menekki kotimaassa pieneni.

        Devalvaatioaikana kannatti lainaa ottaa niin paljon kuin sitä sai, sillä riittävän usein toistunut sykli inflaatio-palkankorotukset-devalvaatio-inflaatio-palkankorotukset-devalvaatio... piti huolen siitä, että lainaa ei juurikaan tarvinnut maksaa takaisin ainakaan samanarvoisella rahalla, kuin mitä laina oli nostettu.

        Onneksi noista devalvaatioajoista on päästy kerralla eroon Euron myötä.


    • re,minä.61v

      otettiin kansalta ja annettiin maataloudelle ja vientiteollisuudelle, se on sivistynyt tapa ottaa 30% kansan elintasosta ja antaa muutolle.

    • asiasta

      Yleenä devalvaatiot Suomessa toteutettiin metsäteollisuuden painostuksesta ja miksei muidenkin vienti teollisuus yhtiöiden avulla.

      Nytkin metsäteollisuus on sellaisessa jamassa että se tarvitsisi devalvaatiota kilpailukyvyn säilyttämiseksi tai sen saavuttamiseksi.

      Eli kun nyt eurolla saa yli 1.50 dollaria 20% devalvaatiolla se olisi noin 1.30 eli jenkeille mijoonan ostots maksaisi devalvaation jälkeen 200 000 dollaria vähemmän.

      Devalvaatio ei ole aivan yksiselitteinen asia esim Venäjän rupla oli sijoittaja Soroksen mielestä yli arvostettu ja mielipiteensä hän toi voimakkaasti esille ja alkoi dumpata ruplaa, ja tehdä johdannaisilla rahaa..

      se taas on toinen juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      76
      3418
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3137
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3012
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1689
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe