jollei hän usko Ellenin kirjaan Suuri taistelu?
Voiko adventisti olla
adventisti
4145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on turha.
lukenut sitä kirjaa. Pidän kuitenkin itseäni adventistina. En tiedä, olenko sitä sitten muiden mielestä ;)
## - - Virallinen suomennos tästä Perusluonteisten opinkohtien kohdasta 17 (Profetoimisen lahja) kuuluu:
"Yksi Pyhän Hengen lahjoista on profetoimisen lahja. Tämä lahja kuuluu jäännösseurakunnan tuntomerkkeihin, ja se ilmeni Ellen G. Whiten palvelutyössä. Hän oli Herran sanansaattaja, jonka kirjoitukset ovat jatkuvana ja arvovaltaisena totuuden lähteenä ja tarjoavat seurakunnalle lohdutusta, ohjausta, opetusta ja ojennusta. Ne myös ilmaisevat selvästi, että Raamattu on se normi, jolla kaikki opetukset ja kokemukset on koeteltava." Adventtikirkon sivuilla
Lähinnä seuraava tasoa edustaa Raymond F. Cottrellin toukokuussa 1980 tekemä gallup-tutkimus, joka kohdistui adventistikouluissa (colleges and universities) palveleviin raamatunopettajiin (with emphasis on specialists in biblical studies). Se osoittaa kokonaan jotain aivan muuta. Tässä gallupissa keskityttiin erityisesti parin tekstin (Dan 8:14 ja Hebr 9) tulkintoja koskeviin ongelmiin, jotka olivat tuolloin erityisen ajankohtaisia. Koska Ellen Whiten vaikutus on perinteisesti ollut varsin huomattava opillisiin kysymyksiin ja raamatunselittämiseen, erääseen mielenkiintoisimpaan kysymykseen saatujen vastausten jakauma muodostui seuraavanlaiseksi:
The writings of Ellen G. White are
- equally authoritative with the Bible 51%
- less authoritative than the Bible 49%
Kysely koostui 72 kysymyksestä ja 189 mahdollisesta vastausvaihtoehdosta. Noin 40 palautti kaavakkeet asianmukaisesti täytettyinä. Raportista ei kuitenkaan käy selville miten suureksi kato muodostui.
Tämä tiedustelu koski lähinnä Yhdysvaltalaisten teologien käsityksiä asiasta. Mutta käsitykset näyttävät jakaantuvan samansuuntaisesti myös Suomessa seurakunnan jäsenten keskuudessa. Se ilmenee mm. Antti Oksasen tekemästä tutkimuksesta, joka kohdistui 100 adventistiseurakunnan jäseneen ja 100 sen entiseen jäseneen. Kenttätyö tehtiin pääasiallisesti 1973-1974. Kysymys no 18 kuului ja siihen saadut vastaukset jakautuivat seuraavasti:
Mikä asema mielestänne annetaan E. G. Whiten kirjoituksille adventtiseurakunnassa?
Luopiot Jäsenet
Raamatun yläpuolelle 12 7
Raamatun veroinen 39 44
Raamatun alapuolelle 38 49
Epäselviä tapauksia 11 0
Yhteensä 100 100
Luopuneiden käsitys siitä mikä on Ellen Whiten kirjoitusten asema Adventtikirkossa on melkoisesti jyrkentynyt luopumisen yhteydessä. Kysymys näyttää olleen erityisen arka, koska 11 luopuneen kohdalla vastaus on jäänyt epäselväksi, ilmeisesti nämä jättivät kysymykseen vastaamatta. Ilman tätä oikaisua luvut eivät täsmää keskenään. On mahdollista, että haastatellut luopuneet eivät oikein pitäneet siitä, että tutkimuksen tekijä oli myös Adventtikirkon pastori. Kokeenjohtajavaikutus on siis luvuissa jotekin mukana.
Myös tutkimuksen tekijä on kokenut tämä kysymyksen ongelmalliseksi, koska hän tämän kysymyksen kohdalla hylkää Χ² -testauksen seurakunnan jäsenten ja luopuneiden välillä. Niinpä hän pyrkii itse vastaamaan tekemäänsä kysymykseen viittaamalla teoksesta Questions on Doctrine saatavaan viralliseen näkemykseen (lainattu edellä). Sen mukaan jäsenistäkin yli puolet osoittautui "harhaoppisiksi".
Tutkimuksessa ei pohdita lainkaan sitä miten tällainen huomattava poikkeama virallisesta opista olisi selitettävissä. Mielenkiintoista olisi esim. tietää mikä merkitys niin poikkeaman muodostumiseen kuin itse luopumisprosessiin on ollut
1. Ellen Whiteen kohdistuneilla (epärealistisilla?) odotuksilla ja niiden romahtamisella,
2. seurakunnissa annettavalla yleisellä opetuksella,
3. sillä seikalla miksi virallinen opetus ei ole mennyt perille vai onko sitä tarkoitettukaan perille vietäväksi.
Vaikka Oksanen ei ole kysymyksen 18 kohdalla suorittanut Χ²-testausta, se puree kuitenkin erittäin hyvin tähän kysymykseen: kun epäselvät tapaukset pudotetaan pois Χ²-testisuureen arvoksi saadaan 2,38 mikä kahdella vapausasteella antaa merkitsevyystasoksi p = 0,30, mikä tukee aikaisemmin esitettyä ajatusta, että luopuneiden käsitys Ellen G. Whiten asemasta on oleellisesti jyrkentynyt luopumisen yhteydessä.
Jotta nämä luvut saadaan vertailukelpoisiksi Cottrellin lukujen kanssa on yhdistettävä kaksi ylintä luokkaa ja pudotettava pois epäselvät tapaukset.
Mikä asema mielestänne annetaan E. G. Whiten kirjoituksille adventtiseurakunnassa?
Oksanen Cottrell
1984: 1980
Luopiot Jäsenet Opettajat
Vähintään Raamatun veroinen 57% 51% 51%
Raamatun alapuolella 43% 49% 49%
Yhteensä 100% 100% 100%
Tuloksissa on siis nähtävissä hämmästyttävä yhtäläisyys mikä selvästi viittaa siihen, että puolet raamatunopettajista ja seurakuntalaisista todella asettaa Ellen Whiten kirjoitukset vähintään Raamatun rinnalle auktoriteettilähteenä. ##
http://koti.mbnet.fi/kaukop/index.html
Eihän egw:hen uskova adventisti oikea adventisti ole.
Vaan sellainen Kristuksen odottaja, joka ei odota
tutkivaa tuomiota, vaan puolestapuhujaansa.