Paavo Väyrynen on väärässä

Paavo Väyrynen on vastenmielinen. Paavo luulee NL:n olevan hänen tukenaan, näin ei kuitenkaan ole, Gorba on USA:ssa opettanut täysin päinvastoin. NL:n rippeet ovat kyllä Gorballekin olemassa, mutta vain ns. putinismina ja ihmisoikeusrikkomuksina. Natolla on siis velvollisuus sivistysmaita kohtaan toimia YK:n ja kansainvälisen yhteisön kanssa. Venäjä on Lännen ja Kiinan välissä oleva suuri tärvelty alue. Näin ollen Paavo Väyrysen haave jäädä kumartamaan venäläistä julmuutta yksin, on täysin on mahdotonta käytännössä toteuttaa ilman pysyvää vahinkoa meille länteen. Kyvytön politiikko, jota vain harvat suomettuneet enää arvostavat. Länsimielisiä ei Paavo Väyrysen ajatukset mitättöminä kiinnosta, ne ovat Gorballekin vastenmielisiä. Länsi haluaa demokratian Venäjälle ja Suomen Natoon. Realistinen politiikkamme johtaa vääjäämättä Natoon. Me kuulumme yhtenäiseen länsiperheeseen. Meidän tarkoituksemme on toimia koko kansainvälisen yhteisön hyväksi. Eli aina joudumme tuomitsemaan rikollisuuden. Puolueeton Nato on ainoaa realisimia putinismia vastaan. Paavo Väyrynen ei tule saamaan minulta mitään tukea ja minä tulen aina tekemään kaikkeni, että hänet saadaan pois politiikasta. Meillä on nyt mahdollisuus tiukasti sitoa itsemme Natoon ja elää onnellisena ilman suomettuneita sairaita ajatuksia. Venäjään ei voi koskaan luottaa ja jokainen myönnytys tuo uuden "puutullin", vaikka kaiken he saavat muilta ja ovat yhtä kyvyttömiä kuin Paavo Väyrynen. Minulle Paavo Väyrynen on nollan arvoinen, mutta hän voi yrittää saada rikollisia puolelleen ja näin heikentää suurta Natoa. Yhtenäinen ja aukoton länsi on voimakas puolustamaan aina etujaan yhdessä, tämän takia turvajärjestelyn tulee olla Nato.

Yhtenäinen länsi on suuri kokonaisuus, mutta se ei ole minkään välissä vaan "länsimielinen Nato-perheessä". Yhtenäisesti koko suuri valtava yli 800 000 000 asukasta.

Hävitetty alue on Lännen ja Kiinan välissä eikä meitä voi jättää yhtenäisen Naton ulkopuolelle.
361123
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Länsimielinen ajattelu avartaa näkemään koko maailman. Kaikki jotka ovat tietoisia raakuudesta ja ympäristöntuhosta. Stalinismista ja Leninismistä, eivät voi olla taistolaisia. Nato on koko lännen yhteinen turvallisuusjärjestely ja kansainvälisen yhteisön hyväksymä. Paavo Väyrysestä on jo kerran päästy eroon. Nyt on aika päästä meidänkin Natoon.

Äänestä
  • Lentoemäntien pyllyn nipistäminen ja pallolaajennus ei ole syynä jos kepusta löytyy täysiverinen huijari ja kommunisti, joka ajaa venäläisiä putinismiin ja itseänsä venäläisten presidentiksi tänne. Kommunistinen Paavo tuli politiikkaan 1970-luvulla, ja hänen keskustalaisuudessaan neuvostomyönteisyys, tai sanotaan mieluummin: länsiyhteyksien, EU:n, Naton ja integraation itsetarkoituksellinen vastustaminen ovat jo keskeistä ideologista sisältöä. Neuvostoliiton kaaduttua hän ei juurikaan ole pystynyt uudistumaan; esimerkiksi miehen kannanotot ilmastonmuutoskysymyksiin ovat olleet täysin typeriä ja ajattelemattomia, sellaisia, joita Suomessa saatettiin kuulla valtapuolueiden poliitikoilta vielä 1980-luvulla, kun ympäristöasiat eivät olleet vielä valtavirtaistuneet - nykyoloissa Väyrysen puheet ovat suoraan kumpujen yöstä. Sanalla sanoen: Väyrynen on huono jäljennös Kekkosesta, mies, jolla on vain Kekkosen huonot puolet ja joka on henkisesti jäänyt Kekkosen ajalle. On vaikeaa ymmärtää, mitä tekoa tällaisella menneisyyden jäänteellä on nyky-Suomen politiikassa; ja kovasti ihmettelen, luuleeko keskustaväki todella miehestä olevan jotain hyötyä tai apua heidän puolueelleen tai kuvittelevatko he hänen johdattavan keskustan tulevaisuuteen. Kimmo Tiilikainen on enempi länsimielinen ja vastustaa putinismin sokaisemaa Jarmo Korhosta. Häkämies on aina ollut oikeassa. Paavon taktiikka on toimia nyt EU:ssa kokoamalla voimia yhtenäistälänttä vastaa ja hakeutumalla yhteyteen putinistien piiriin, josta hakee tukea väitteilleen, joiden mukaan meidän tulisi taipua venäläisille vastoin mitään järjellistä syytä. Me emme voi hyväksyä rikosta ihmiskuntaa kohtaan ja tuoda Paavo Väyrysen toive olla heikkona venäläisille amerikkalaisten ja saksalaisten ystävien eteen. Myös presidentti Ilves on älykäs realipoliitiikko, joka selättää venäläiset mennen tullen. Suomi on osa länttä ja Eurooppa. Meillä on täysi oikeus päästä Natoon. Perheen tulee pysyä yhtenäisenä.

    1Äänestä

  • Pallolaajennus kirjoitti:

    Lentoemäntien pyllyn nipistäminen ja pallolaajennus ei ole syynä jos kepusta löytyy täysiverinen huijari ja kommunisti, joka ajaa venäläisiä putinismiin ja itseänsä venäläisten presidentiksi tänne. Kommunistinen Paavo tuli politiikkaan 1970-luvulla, ja hänen keskustalaisuudessaan neuvostomyönteisyys, tai sanotaan mieluummin: länsiyhteyksien, EU:n, Naton ja integraation itsetarkoituksellinen vastustaminen ovat jo keskeistä ideologista sisältöä. Neuvostoliiton kaaduttua hän ei juurikaan ole pystynyt uudistumaan; esimerkiksi miehen kannanotot ilmastonmuutoskysymyksiin ovat olleet täysin typeriä ja ajattelemattomia, sellaisia, joita Suomessa saatettiin kuulla valtapuolueiden poliitikoilta vielä 1980-luvulla, kun ympäristöasiat eivät olleet vielä valtavirtaistuneet - nykyoloissa Väyrysen puheet ovat suoraan kumpujen yöstä. Sanalla sanoen: Väyrynen on huono jäljennös Kekkosesta, mies, jolla on vain Kekkosen huonot puolet ja joka on henkisesti jäänyt Kekkosen ajalle. On vaikeaa ymmärtää, mitä tekoa tällaisella menneisyyden jäänteellä on nyky-Suomen politiikassa; ja kovasti ihmettelen, luuleeko keskustaväki todella miehestä olevan jotain hyötyä tai apua heidän puolueelleen tai kuvittelevatko he hänen johdattavan keskustan tulevaisuuteen. Kimmo Tiilikainen on enempi länsimielinen ja vastustaa putinismin sokaisemaa Jarmo Korhosta. Häkämies on aina ollut oikeassa. Paavon taktiikka on toimia nyt EU:ssa kokoamalla voimia yhtenäistälänttä vastaa ja hakeutumalla yhteyteen putinistien piiriin, josta hakee tukea väitteilleen, joiden mukaan meidän tulisi taipua venäläisille vastoin mitään järjellistä syytä. Me emme voi hyväksyä rikosta ihmiskuntaa kohtaan ja tuoda Paavo Väyrysen toive olla heikkona venäläisille amerikkalaisten ja saksalaisten ystävien eteen. Myös presidentti Ilves on älykäs realipoliitiikko, joka selättää venäläiset mennen tullen. Suomi on osa länttä ja Eurooppa. Meillä on täysi oikeus päästä Natoon. Perheen tulee pysyä yhtenäisenä.

    NATO-haaveilijat elävät KGB-aikaa. Eläkevaarit roikkuvat palstoilla heittelemässä kylmänsodan islulauseita toisilleen. Iki-nuorekas sankari Paavo Väyrynen ajaa Suomen asiaa eteenpäin kotipihojen kahlituista räksyttäjistä huolimatta. Paavo on raikas tuulahdus pohjoista energiaa. NATO-nulikat tikahtuvat harmiinsa.

    Äänestä

Paavo Väyrynen oli 1981 ollut yhteydessä Suomessa korkeimpana KGB:n edustajana toimineeseen Viktor Vladimiroviin tarkoituksena vauhdittaa Suomalais-neuvostoliittolaisen talouskomission puheenjohtajan Ahti Karjalaisen presidenttikampanjaa. Jäätyään vaaleissa kolmanneksi Väyrynen syytti näyttävästi tiedotusvälineitä huonosta menestyksestään.

1Äänestä
  • Väyrysen voi torjua parhaiten tukemalla Natoa!

    1Äänestä

  • Muistan kaikkien kestäneen aina suurta painetta. Tiedotusvälineet pettivät minut itki kyyn eleitä vuodattaen takinkääntien kuningas. Ajaako hän omaa etuaan vai haluaako vain tukea vihollisen pysymistä rikollisena. Suomi ei hyväksy rikosta ihmiskuntaa kohtaan (RUS).

    Väyrysestä oli kuitenkin tullut kansalle myös mahdolisesti KGB kuva, joten missään ei nähty intomielistä meille vieraan kulttuurin inhoa, jonka puutteesta ei nuori Urho Kekkonen koskaan varmasti kärsinyt. Suomi länsistyi Kekkosen aikana ja pääsimme pois venäläisen rikollisuuden yhteydestä. Nyt meillä on helppoa jatkaa puhtaana ja isänmaanpettureiden ajojahdin tulee aina jatkua. Ketkä olivat listalla, uutta listaa ei tarvita. Otamme mallia USA:sta ja Saksasta, oikeat ystävät ovat myös Virossa.

    Nyt on se oikea hetki. Lännen turvajärjestely on Nato. Naton olemassaolo tuhoaa rikollisen, joka menettää kasvonsa, kun taas kaikki paljastuu, leikitään vielä no "vakaa".(kaikki on petosta, kaikki on petosta) Rikollisella Putinin kulttuurilla (TV-show ja opposition vainot) ei ole aisankannattajaa lännessä, joka on yhtenäinen Nato

    1Äänestä

  • Tukemalla Natoa kirjoitti:

    Väyrysen voi torjua parhaiten tukemalla Natoa!

    Tue Paavoa! Sillä pelastat kansamme Naton pommareilta. Kun nato on mennyt niin sanotusti rauhaa tekemään, se on aina tehty ilmapommituksilla ja hävityksellä. Että semmoinen on Naton rauha.

    Äänestä

on, ettei 5v kuluttua Suomen presidentti, tai ministerit ole millään kiristyksellä Venäjän ohjattavissa.

1Äänestä

Paavo Väyrynen on vastenmielinen. Hänen tavoite on kumartaa korttitaloa rus.
Täällä maailmassa me ihmiset jaamme miehitetyn hylätyn varastetun pläntin.

Suomen tehtävänä ei ole pitää vankileiriä pystyssä, vaan se jaetaan meillekin.
Kansainvälinen yhteisö lyö kovaa. Jumalan miekka antaa piiskaa stalinisteille.

Jumala on Rakkaus (Nato) . Kansanmurhaajat (Vladimir) ovat suurrikollisia.

1Äänestä
  • http://www.suomenmaa.fi/etusivu/niinistö_ylelle_islannista_suomi_tunnistaisi_ei_häätäisi_5841315.html

    Niinistö on symppis, mutta tyypilliseen Kykypuolueen tapaan vain hieman yksinkertainen.

    Äänestä

Paavosta tulisi hyvä pressa Suomelle. Hän on maamme kokenein poliitikko, ylivoimainen ulko- ja turvallisuuspolitiikassa, jotka ovat pressan duuneja.

Suomen pitäisi päästä pois nurkkakuntaisuudesta ja alkaa valitsemaan poliitikoiksi kokeneita ja osaavia eikä mukavia ja sopivia oman kylän tyttöjä ja poikia.

Niinistöllä ei ole minkäänlaisia ulko- ja turvallisuuspoliittisia ansioita eikä mitään kokemusta.

Äänestä
  • Niinistö on Stubbin tapaan ulkoasiainhallinnon harjoittelija.

    Äänestä

  • Match x Box kirjoitti:

    Niinistö on Stubbin tapaan ulkoasiainhallinnon harjoittelija.

    Minun mielestäni Paavo Väyrynen on vastenmielinen! Erittäin vastenmielinen.

    1Äänestä

Suomen kansa on niin viisas, että suomalaiset tietävät rikollisen miehittävän Kiinan ja Euroopan väliä*. Koko vapaa maailma puolustaa kaikkea kaunista.

NL hävisi meille. NL oli hullun venäläisen julman kgb:n peitenimi. Rikollisen
valtaa ylläpidetään niskalaukauksella. Venäläiset kuolevat hyvin aikaisin pois.

* ei siellä ollut vaalit vaan jatkuvat kansanmurhat (kirjoittajan muistutus).

Äänestä

Paavo Vöäyrynen on kullan arvoinen, ei nollan.
Väyrynen on tulossa kepun puheenjohtajaksi ja siten seuraavan hallituksen pää- tai ulkoministeriksi. Paavo on koko kansan suosikki, koska on kokenein ja tilannetajauisesti viisain suomalainen poliitikko.
Paavo Väyrynen tuo turvallisuutta suomalaisiin koteihin. Meisän poikiemme ja tyttöjemme ei enää tarvitse lähteä sotatöihin mitään maata vastaan kun emme liity mihinkään militaristisiin järjestöihin.

Äänestä

Joo Joo


Pitää kuulua Natoon ja Nato on itsestään selvää!

Äänestä

Sipilä tai Puumala, ehkä Sipilä on viisaiden yhteinen Nato, mutta Puumalakaan ei voi olla ilman rakasta Natoa. Sivistysmaat saavat kaikki puolustaa Suomea (hyvä Nato yhdessä). Timo Kaunisto saa paljon ääniä, jos hehkuttaa Natoa eniten.


Ilman Natoa ei olisi Keskustapuolueen puoluekokousta (Kekkonen Nato).

Äänestä

Seppo Kääriäinen suosii Sipilää! Sipilä inhoaa kgb:tä.

Äänestä
  • Kepu ei valitse tulevan tappion syytä, vaan nuoremman, joka yhdistää meidät kaikki päinvastoin voittoon. Olemalla uskollinen järjestäytyneelle länsimaiselle yhteiskunnalle on voittaja . Yhdyskuntarakenteiden ylläpito on Naton ansiota.


    Äänislinna on raiskattu (sen ne osaa).

    Teknik sanoi murhaaja Leninin patsas, kun jakoavaimen näki.

    Äänestä

  • Huomenna äänestämme kirjoitti:

    Kepu ei valitse tulevan tappion syytä, vaan nuoremman, joka yhdistää meidät kaikki päinvastoin voittoon. Olemalla uskollinen järjestäytyneelle länsimaiselle yhteiskunnalle on voittaja . Yhdyskuntarakenteiden ylläpito on Naton ansiota.


    Äänislinna on raiskattu (sen ne osaa).

    Teknik sanoi murhaaja Leninin patsas, kun jakoavaimen näki.

    Jos Jalasmökki ei ole puhdas Nato, se kusee joukkohautoihin.


    Tule Nato kultainen!





    Jos haluaa vapauttaa venäläiset tukee kansainvälistä yhteisöä Natoa.
    Putin ei ole mitenkään Venäjä, vaan päinvastoin vastustaa venäläisiä.


    Venäläiset eivät saa äänestä missään maassa. Kirotut näkee nälkää ja murhaaja Leninin patsaan. (Pitää kuulua Natoon ja Nato on itsestäänselvyys).

    Toisaalta on aivan oikein kertoa, että Putin pyörittää etusormea ohimollaan,
    jos joku on mielisairas aivopesty vähäälyinen, eikä haluaisi hyvään Natoon.

    Sivistysmaat ovat Natossa. Kaikki yhtäaikaa ja joka puolelta. Piiritystilanne!

    Äänestä

  • Tule Nato kultainen kirjoitti:

    Jos Jalasmökki ei ole puhdas Nato, se kusee joukkohautoihin.


    Tule Nato kultainen!





    Jos haluaa vapauttaa venäläiset tukee kansainvälistä yhteisöä Natoa.
    Putin ei ole mitenkään Venäjä, vaan päinvastoin vastustaa venäläisiä.


    Venäläiset eivät saa äänestä missään maassa. Kirotut näkee nälkää ja murhaaja Leninin patsaan. (Pitää kuulua Natoon ja Nato on itsestäänselvyys).

    Toisaalta on aivan oikein kertoa, että Putin pyörittää etusormea ohimollaan,
    jos joku on mielisairas aivopesty vähäälyinen, eikä haluaisi hyvään Natoon.

    Sivistysmaat ovat Natossa. Kaikki yhtäaikaa ja joka puolelta. Piiritystilanne!

    Putin ei ole mitenkään ns. Venäjä vaan kgb/fsb. Venäjää ei ole todellisuudessa.

    Kansojen vankilassa puhutaan satoja eri kieliä (ne ei äänestä) törkeä petos!

    Murhaaja Leninin patsaat räjäytetään ja pitää räjäyttää mahdollisimman pian.

    Kreml on varastettu Lännen kunigashuoneelta. Siellä puhuttiin ranskaa.

    Ei se ole mikään puolustus, että elintarvikekuljetukset lännestä jatkuvat.

    Putinin silmissä lukee KGB. Suomea saa ja pitää puolustaa (kiitos Nato).

    Äänestä

Miksi venäläiset pitäisi vapauttaa? Yli 100 miljoonaa "venäläistä" vrt. kansojen vankila, näkee nälkää. Se pitää huolta ettei venäläiset saa koskaan äänestää.


Tietenkin Putin pyörittää etusormea ohimolla, koska itse haluaisi tulla Natoon.


Rikoksia pyöveli KGB.llä oli jo ennenkuin NL hävisi Natolle. Pitää kuulua Natoon.

Nato puolustaa vapaita vaaleja ja köyttä pahuuden vertauskuvalle kgb:lle.

Äänestä
  • Koivisto pyllisti Paavo Väyryselle.

    Äänestä

  • Älä sekoile Nato-luuseri.

    Putinilla on Natosta täsmälleen yhtä kielteinen mielipide kuin kenraali Makarovillakin,
    sillä eihän Venäjällä ole herrojen epädemokraattista arvovaltaa.

    Äänestä

Paavo Väyrynen pyllistää Suomelle. Paavo Väyrynen on vastenmielinen.

Äänestä
  • Mauno Koivisto pyllisti Paavo Väyryselle (KGB).

    Äänestä

Paavo Väyrynen hävisi Natolle.

Äänestä

Eikö Putinia ole vielä ehditty hirttää?

Äänestä
  • Putinin hirttäminen tapahtuu moskovassa 6.2.2023 Kremlin t akakapihalla klo 1300.

    Tilaisuus ei ole virallinen, eikä sitä radioida eiä televisioida.

    Äänestä

Paavo Väyrynen on vastenmielinen.

1Äänestä

Miksi Paavo suuressa neroudessaan voinut estää Putinin
julmaa hyökkäystä?
Olisi soitellut "tutuille" että
älkäähän nyt sotaan
lähtekö.
Paavo on sulkeutunut oman
sanomansa sisään lujasti eikä
ole koskaan pystynyt kehumaan
toisten onnistumia.
Paavolle muiden onnistumiset
on katkeraa myrkkyä.
Paavo kuvittelee olevansa
se ainoa oikea ratkaisu
joka asiaan.
Tamä itsetietoinen guruksi
pyrkimys tekee Paavosta vastenmielisen.

Äänestä

paavo väyrynen on ainoita poliitikkoja jotka ei ole mukana näissä globalistien ryhmittymissä.suomen hallituksen marionetti nukkejen piuhoja pidetään käsissä ihan muualla kuin suomessa.klaus swab vetelee sanskin ohjaksia jne.

Äänestä
  • Sinun suussasi on ohjakset Moskovasta, luopio!

    Äänestä

Paavo Väyrynen ja Johan Backman , toinen presidentiksi ja toinen pääministeriksi , jooko niin ja Putkonen sisäministeriksi .

Äänestä
  • Ei ikimaailmassa moista roslasakkia SUOMEM JOHTOON!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomi kuuluu Natoon kirjoitti:

Paavo Väyrynen on vastenmielinen. Paavo luulee NL:n olevan hänen tukenaan, näin ei kuitenkaan ole, Gorba on USA:ssa opettanut täysin päinvastoin. NL:n rippeet ovat kyllä Gorballekin olemassa, mutta vain ns. putinismina ja ihmisoikeusrikkomuksina. Natolla on siis velvollisuus sivistysmaita kohtaan toimia YK:n ja kansainvälisen yhteisön kanssa. Venäjä on Lännen ja Kiinan välissä oleva suuri tärvelty alue. Näin ollen Paavo Väyrysen haave jäädä kumartamaan venäläistä julmuutta yksin, on täysin on mahdotonta käytännössä toteuttaa ilman pysyvää vahinkoa meille länteen. Kyvytön politiikko, jota vain harvat suomettuneet enää arvostavat. Länsimielisiä ei Paavo Väyrysen ajatukset mitättöminä kiinnosta, ne ovat Gorballekin vastenmielisiä. Länsi haluaa demokratian Venäjälle ja Suomen Natoon. Realistinen politiikkamme johtaa vääjäämättä Natoon. Me kuulumme yhtenäiseen länsiperheeseen. Meidän tarkoituksemme on toimia koko kansainvälisen yhteisön hyväksi. Eli aina joudumme tuomitsemaan rikollisuuden. Puolueeton Nato on ainoaa realisimia putinismia vastaan. Paavo Väyrynen ei tule saamaan minulta mitään tukea ja minä tulen aina tekemään kaikkeni, että hänet saadaan pois politiikasta. Meillä on nyt mahdollisuus tiukasti sitoa itsemme Natoon ja elää onnellisena ilman suomettuneita sairaita ajatuksia. Venäjään ei voi koskaan luottaa ja jokainen myönnytys tuo uuden "puutullin", vaikka kaiken he saavat muilta ja ovat yhtä kyvyttömiä kuin Paavo Väyrynen. Minulle Paavo Väyrynen on nollan arvoinen, mutta hän voi yrittää saada rikollisia puolelleen ja näin heikentää suurta Natoa. Yhtenäinen ja aukoton länsi on voimakas puolustamaan aina etujaan yhdessä, tämän takia turvajärjestelyn tulee olla Nato.

Yhtenäinen länsi on suuri kokonaisuus, mutta se ei ole minkään välissä vaan "länsimielinen Nato-perheessä". Yhtenäisesti koko suuri valtava yli 800 000 000 asukasta.

Hävitetty alue on Lännen ja Kiinan välissä eikä meitä voi jättää yhtenäisen Naton ulkopuolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu