Calc vektorit

RJR

Moi.

Voiko Calc:n kanssa piirtää vektoreita solun arvojen mukaan?

jos solut A1:B5 olisivat 0,0; 3,5; 10,5; 13,0; 0,0, onko mahdollista piirtää vektoreilla tämä nelikulmio kuvaan?

11

1268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RJR

      Tai voiko piirtää dataa yleensäkään solun arvojen mukaan?

      • Jotenkin kuvittelin, ettet tarkoita tavanomaista kaaviotoimintoa, jolla saa pistejoukosta sovitettuja suoria tai pylväitä?


    • Ei Calcissa kuitenkaan ole tuollaista vektorinpiirto-ominaisuutta. Eikä Draw'ssa, joka on vektorigrafiikkaohjelma, ole ainakaan minun tietoon, tietolähteeseen sopivaa rajapintaa, jossa viivan pisteet haettaisiin Calcista.

      Niin se mahdollisuus olisi nyt sitten jonkunlaisia makroja rakentelemalla runnoa nuo Calcin arvot johonkin, vaikka Drawin viivaan.

      Calcissa on jäljitysnuolet, jolla saa vakiomallisia vektoriviivoja solusta toiseen, mutta ei sekään lue tuollaista aineistoa.

      Kohtuullisesti nettiäkin kahlasin, mitään ratkaisua tuollaiseen en löytänyt. Vaan saakos tuota millään taulukkolaskentaohjelmalla tehtyä? CAD-ohjelmissa varmaankin saa, ehkä joissakin vanhoissa plotteriohjelmissa?

      • Calcin kaavioilla saa kuin saakin piirrettyä vektoripiirustuksia taulukon arvoista.

        Kynän nostoon ei sentään taida löytyä komentoa, joten jos samalla kertaa pitää piirtää useampi kuvio tai sellainen, mitä ei saa piirrettyä yhdellä viivalla, niin käytetään yhtä x-arvojen saraketta ja kunkin erillisen kuvion y-arvot on omalla sarkkeellaan ja OMILLA riveillään.

        Asteikkoja ja viivastoja (ruudukkoja) säätelemällä siihen saa joko pysty- tai vaakaviivaston, ruudukon tai ihan vaan blankon taustan.


      • RJR

        Juuri tätä tarkoitin mutta voi olla aika hankala toteuttaa. Pitäisi olla aika guru että osaisi noita tehdä mutta pitää katsoa jos Open Officesta löytyisi myös. Kts.

        Tarkennuksia otetaan vastaan.


    • ...

      Sub Polyline()
      scale=1000
      x0=6000
      y0=500
      empty = com.sun.star.table.CellContentType.EMPTY
      oDoc = thisComponent
      oSheet = oDoc.Sheets(0)
      CellRange = oSheet.getCellRangeByName("A1:A1000")
      nrows = CellRange.computeFunction(com.sun.star.sheet.GeneralFunction.COUNT)
      Dim Points(nrows-1) As New com.sun.star.awt.Point

      row=0
      with oSheet
      do until .getCellByPosition(0,row).getType() = empty
      points(row).x=.getCellByPosition(0,row).value * scale x0
      points(row).y=.getCellByPosition(1,row).value * scale y0
      row=row 1
      loop
      end with

      oDrawPage= oSheet.getDrawPage()
      oLine = oDoc.createInstance("com.sun.star.drawing.PolyLineShape")
      oDrawpage.add(oLine)
      with oLine
      .LineWidth = 80
      .PolyPolygon = Array(Points())
      end with
      End Sub

      • RJR

        Jees!

        Onko tähän mitään infosivua missä on kerrottu mahdollisimman helposti eri funktiot, esim. kaaret esitelty suorien lisäksi yms..

        Se on pirun paha lähtä arvailemaan esimerkeistä missä ei ole kommentteja mistä saisi kiinni.

        Kiitti vaan kun jaksatte kommentoida ja auttaa.

        Sen verran tuohon kaavio juttuun että semmoinen purkkaviritys ei olisi mielekäs toteutus vaan grafiikka ominaisuuksia olisi tarkoitus käyttää hyväksi.


      • ...
        RJR kirjoitti:

        Jees!

        Onko tähän mitään infosivua missä on kerrottu mahdollisimman helposti eri funktiot, esim. kaaret esitelty suorien lisäksi yms..

        Se on pirun paha lähtä arvailemaan esimerkeistä missä ei ole kommentteja mistä saisi kiinni.

        Kiitti vaan kun jaksatte kommentoida ja auttaa.

        Sen verran tuohon kaavio juttuun että semmoinen purkkaviritys ei olisi mielekäs toteutus vaan grafiikka ominaisuuksia olisi tarkoitus käyttää hyväksi.

        Googlaaminen


    • helpompi

      Mikä tässä on se vaikea kohta?

      Maalaat vain alueen A1:B5, klikkaa "Lisää kaavio" tyypiksi x,y ja viivoilla. Siinähän se on puolisuunnikas.

      • Tuolla aiemmin tuli annettua vajaata tietoa. Juurikin XY(hajonta)-kaaviossa piirtäminen onnistuu "Vain viivat" -tyypillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      205
      2394
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      982
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      302
      963
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe