Mitattuna 4 pakollisen aineen pistemäärillä Vihdin lukio sijoittui kevään 2008 kirjoituksissa vasta noin 150. sijalle! Aika onneton tulos ja hyvin paljon jää kysymyksiä ilmaan sekä parannettavaa. Monen kannattaa katsoa minne menee lukiota valitessaan.
Opetuksellisesti lukioiden yhdistäminen ei siis tuottanut tulosta. Puolikkaalle vihtiläisistä saatiin kuitenkin koulumatkan pituus kaksinkertaistettua!
Vihdin lukio ei pärjännyt
9
2041
Vastaukset
- ählämsähläm
VYL:n oppilaiden ja "opettajien" integraatio Nummelan huippulukioon ei ole tuottanut taloudellista ja/tai laadullista parannusta. Päinvastoin, entisen Nummelan lukion imago yhtenä maamme parhaimmista yleislukioista rämpii keskinkertaisuuden keskikastissa, kuten HS:n julkaisema ranking-lista osoittaa.
Vihdin sivistysjohto saa mennä itseensä - mitä on tullut tehtyä ja ennen kaikkea mitä on jäänyt tekemättä.
Vihdin sivistysjohtajan olisi aika katsoa peiliin ja seurata kunnanjohtajan esimerkkiä: on aika siirtyä toisenlaisten haasteiden pariin!
Onnea ja menestystä Vihdin lukioon tuleville vuosille, sillä vaikeissa olosuhteissa on Suomea ennenkin rakennettu.
Ja onnea kaikille Vihdin lukion uusille ylioppilaille!
Olette tehneet parhaanne ja elämä odottaa! - koko helvetin tuppukylä
on se paska koulu muutenkin. koko nummela on paska paikka elää, ettei mitään rajaa. että miettikää todellakin minne meette opiskelemaan. töykeempää porukkaa en oo nähny muutenkaa muualla.
- hyvä esimerkki
Täällä syntyneistä idiooteista...onneksi Vihtiin muuttaa muualta fiksua porukkaa, ja saadaan kaltaisesi pakenemaan pois.
- Onneksi pääsin pois
Nummela ja Vihti kk ovat molemmat hirveitä paikkoja. Tajutonta mitä töykeitä idiootteja näistä paikoista sikiää.
- 1254477
Ette oo ikinä Lohjalla käyny? :D Lohja antaa kokonaan uuden käsitteen tympeydelle.
- 78UIOP
SURKEAA
Vihdin lukion yo-tulokset kevät 2011 loistavat kuten myös 2010 ja näinä kahtena vuotena on vasta lukiolaiset käynneet alusta loppuun Vihdin lukiota, se kun aloitti toiminnan 2007.
- Laskee
Matemaattisten aineiden opetus on ala-arvoista. Onneksi sentään kieltenopetus pelittää.
Laskee kirjoitti:
Matemaattisten aineiden opetus on ala-arvoista. Onneksi sentään kieltenopetus pelittää.
Ylioppilastutkintolautakunnan tämän kevään tilastojen mukaan sekä lyhyen että pitkän matematiikan tulokset olivat huomattavasti paremmat kuin valtakunnallinen keskiarvo. Esim Pitkä pakollinen Vihdin lukio 4,53 ja koko maa 4,28 ja lyhyt matikka pakollinen Vihdin lukio 4,94 ja koko maa 4,02. ja kirjoittajien määräkin Vihdin lukiossa sellainen, että luvut tilastollisesti merkittäviä, jos tilastomatikasta mitään ymmärtää.
On niin helppo heittää kaiken maailman herjoja, mutta koita todistaa ne oikeaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20411863- 298208
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586266Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1725194- 514948
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai484500Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164408- 1183890
- 813383
- 511907