Taas kerran kaivelen aamupöpperöisenä sukkalaatikkoa ja saan käteeni loputtomasti niputtamattomia yksinäisiä toisen jalan sukkia. Ongelma ei ole uusi. JÄRJESTELEN sukkalaatikkoa aika ajoin, mutta taas toteutuu vääjäämättömästi että pareista lähtee lipettiin toinen ja toinen jää laatikkoon.
Ehkä ne ovat eläviä, jotkut kuosit vain inhoavat pariaan ja lähtevät karkuun viemäriin tai jonnekin. Ostin yhteen aikaan vain yhdenlaisia, identtisiä sukkia, mutta kun ei aina ollut mallia mukana kaupassa systeemi romahti.
Olisiko jollakin vastaavia kokemuksia..
terveisin Auvo
Ehkä ne ovat eläviä, jotkut kuosit vain inhoavat pariaan ja lähtevät karkuun viemäriin tai jonnekin. Ostin yhteen aikaan vain yhdenlaisia, identtisiä sukkia, mutta kun ei aina ollut mallia mukana kaupassa systeemi romahti.
Olisiko jollakin vastaavia kokemuksia..
terveisin Auvo
Vastaukset 26
Vanhimmat
salaista tietoa, mutta pesukoneet syövät sukkia;)
vaarin "kahta en vaihda".
Kaikkihan sen tietävät, pesukone SYÖ sukkia. miten se muuten toimisi, sähkölläkö? Hah!
kuulin..että amerikkalainen nainen syö sukkia.
olisiko sinun sukkasi hänen ruokalistallaan?
Vaatehyllyssä parittomia ja lisää tulossa pyykistä! Mikä neuvoksi?
Ihanaa kuulla, että toisillakin on samanlaisia ongelmia sukkien suhteen...en vain ole ratkaisua keksinyt.
Pitäisikö ommella langalla parit yhteen ennen pesukoneeseen laittoa? Ei sekään kyllä auta siinä tapauksessa jos toinen pari on jo mystisesti kadonnut ennen pesukoneeseen joutumista.:)
Sukkaongelma poistuu(ainakin teoriassa) sillä, että selvittää itselleen minkäväriset ja millä kuviolla sukat olisivat. Pesukone syö hiljalleen vanhan varaston, ja sukkaongelma on ratkennut kun kaikki sukat ovat uutta kuosia.
Tässä ratkaisumallissa eivät ole mukana tennis-, retkeily-, villa-, eivätkä muut erikoissukat. Idea taisi vesittyä....
terveisin Auvo
perustakaamme Parittomien Sukkien Yhdistys ja tehkäämme eriparisista sukista seksikäs uusi muoti-ilmiö!
tiedä, vaikka joku löytäisi parinsakin.
Tehdään niin. seuraavassa sukanvaihdossa valitsen laatikosta erilaiset, mutta yhteensointuvat värit ja kuvioinnit ja lähden liikenteeseen. Siinä saattaa käydä niin, ettei kukaan huomaa tai huomauta, mutta väliäkö sillä.
Ehkä esimerkkimme leviää muoti-ilmiöksi.
Terveisin Auvo
saisimmekohan yhdistyksemme mannekiiniksi Lenita "sukkamamma" Airiston?
*silmät kirkkaina kaupunkimatkalle
- katse kohti lahkeiden ja kenkien välimaastoja*
Konsteja löytyy:
1. Huolellisuus, älä koskaan ota jaloistasi parittomia sukkia.
2. Osata sukkalukkoja (saa mm. Näkövammaisten apuvälinemyymälästä, eikä maksa paljoa).
3. Kun riisut ne molemmat sukat (ovat vielä samaa paria) jalastasi, pujota lukolla yhteen.
4. Älä irroita lukkoa ennen kuin jalkasi kaipaavat parillisia sukkia. (Voit pestä ja säilyttää sukkasi "lukossa").
5. Jos sukasi syö pyykkikone, tarkistappa onko niillä ollut mahdollisuus piiloutua rummun ja seinämien väliin, tai sitä kautta pudota koneen alle. (Itse löysin kerran sieltä pieniä ja sopivia sukkia aika kasan).
6. Ja vielä kerran huolellisuus.
Lisäksi hakaneuloja, lemmareita, nitojaa ym. voi käyttää tilapäisesti.
voiko sukkalukon jättää paikalleen kun pukeutuu sukkiin?
Silloinhan kaikki välivaiheet liittimistä ja nitojiin ovat turhia?
hyvä niksirkka.kiitän.
Nythä minä hokasin sen.."Parin vaihto" kait sukatki kasvavat erilleen,kuten hienosti sanotaan,kyllästyvät samaan pariin.-)
Olisiko sukkaparisuhdekurssilla kysyntää? :D
Pakko olla jossakin..sinne ne menevät, kun katoavat. Ehkä sitten elevät pareittain, kun vaan joskus toisensa löytävät
Olen useamman useamman tutkimuskohteen seuranneena tehnyt seuraavan havainnon joka tilastotieteen oppien mukaan EI voi olla väärässä:
PESUKONEET SYÖ SUKISTA TOISEN PARIN!
Näin se on, ei siitä pidä av(i)ovaimoa/äitiä/tms syyttää, pesukone perkele syö ne sukat. Sitä mihin se joutuu en tajua, todennäköisesti se liuottaa toisen sukkaparan heti kun se löytää 95%:sesti matchaavat parit, uhri ei huomaa mitään koska sukka poistuu muun likaveden mukana viemäriin...
Tälle ei riitä sekään että ostaa kokoajan samanlaisia sukkia, jossain vaiheessa pesukertoja huomaat omaavasi parittomia määriä kuitenkin :-(
Myös Ruotsissa pesukoneet syövät sukkia. Ette varmaan usko, mutta viime viikolla otin parittomien sukkien kasan ja löysin 44 sukkaparia (vähän fuskasin aviomiehen sukkien suhteen, kuhan oli värit vähän sinnepäin...) JÄI VIELÄ 77 (seitsemänkymmentä seitsemän) PARITONTA SUKKAA. Ihan totta! Kotitalouteemme kuuluu kyllä 5 henkeä, kolme teinityttöä, kaksi leikki-ikäistä poikaa sekä mieheni ja minä. Eli
kukin sai keskimäärin 9 paria sukkia, SUKKIA YLI
SADALLA EUROLLA (noin 1300 kruunulla).
Eli hyvät neuvot ovat kalliit.
...meitä on siis 7 kotitaloudessa....vaikeata tämä päässälasku...mutta sukkien määrä pitää paikkaansa.
oletko varma, etteivät naapurinkin parittomat sukat ole tulleet teille evakkoon?
Tai jos teillä on yhden koon sukkukokous?
Olenkin ihmetellyt mikseivät melko uudetkin sukat millään tahdo mahtua jalkaan. Naapurilla taas saattaa olla pikku ongelmia jalan tunkemisessa kenkään. Miksi elämän vaikeudet kaatuvat päälle tällä tavalla heti aamulla?
Olen aikoja sitten todennut, että sukat ovat eläviä olentoja. Niitä löytyy ainakin meidän taloudessa mistä tahansa. Mikroaaltouunista ei vielä sentään.
Mainitsemiasi sukkukokouksia täytyy olla useinkin. Olisin jo hankkinut valvontakameran, mutta rahat eivät riitä.
terveisin Auvo
Kannattaisikohan sinun tarkistaa pesuaineen annostelu? Sellaiseen pesukoneeseen, joka ilman tosi tuhtia määrää pulveria syö sukkia, ei voi luottaa muutenkaan. Saattaahan se nielaista esimerkiksi tyynyliinat. Tai kalleimman paidan.
Seuraa sen toimia. Jos se vääntelehtii poikkeuksellisesti ohjelman loppuvaiheessa, niin koneessa voi olla virus.
Ehkä joku teistä muista tietää mistä saisi torjuntaohjelman..
Terveisin Auvo
voisitteko harkita YYA-sopimusta naapurinne kanssa?
hän sukittaisi ja Te kengittäisitte.
sukat ovat inhimillisiä. masentunut sukka vetäytyy itseensä.
kuin rullalle itsensä ympärille.
olen myös huomannut tennissukkien raitojen vaihtavan paikkaa.
sinisestä punaiseksi, ja päin vastoin, yhdessä koneellisessa.
Joku niitä aina varastelee tehdessään kokeita sinne Pirkka-lehden niksipirkkaosastolle.
rautalankahenkareiksi, ainakin minun kaapistani on kadonnut sukkia ja tilalle on ilmestynyt rautalankahenkareita, joita varmasti en ole ostanut yhtäkään.
Sinun kaapissasi on jotain vikaa. Oliko se joku tarjousmalli? Minun kaappini ei muuta sukkia henkareiksi, mutta joku siellä aina käy sotkemassa pinot röykkiöiksi....täytyy asettaa turvakamerat.
Sataa tihuutti kun kävelin parittomia sukkia täynnä olevan muovikassin kanssa loppukäsittelypaikalle.
Maansiirtovälineen(lapio)avulla muotoilin riittäväksi katsomani syvennyksen,ja tyhjensin pussin sisällön siihen.
Omatunto heräsi.
Meneekö keinokuituja pohjaveteen? Jos istutan paikalle pensaan, kuoleeko se jalkahikijäänteisiin? Tuhoanko pihamme ainoan herkkusienirihmaston? Näkeekö naapuri ja hälyttää ympäristöambulanssin?
Housunpolvet kastuivat ja likaantuivat, mutta viimein sukat olivat takaisin kassissa. Istahdin maahan, housuthan olivat jo valmiiksi pilalla.
Tunsin olevani aika kaukana ns. oleellisista kysymyksistä. Toisaalta juuri tällainen tilanne panee kaipaamaan ns lopullista ratkaisua.
Kun märkyys saavutti ihon, tein päätökseni:Alan käyttää sekavärisiä sukkia. Kannan aina mukanani parittomat sukat muovikassissa. Ensimmäinen erivärisistä sukistani huomauttava saa kassin lahjaksi.
terveisin Auvo