Olisikohan Alkon, poliisin vai tullin asia vähän katsoa, miten tuo oikein menee? Kotitarpeiksi kai saa tuoda, mutta aika iso suku on.
Pari kertaa viikossa lasti Tallinnasta. Nyt meni huonoksi, kun piti herran palkata vielä renki avuksi, kun yksin ei oikein kahden auton ajaminen kerralla onnistu.
Mutta eipä huolta klo 9 rajoituksista, aina saa.
Pari kertaa viikossa lasti Tallinnasta. Nyt meni huonoksi, kun piti herran palkata vielä renki avuksi, kun yksin ei oikein kahden auton ajaminen kerralla onnistu.
Mutta eipä huolta klo 9 rajoituksista, aina saa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Voi voi menee jollain hyvin, onhan noita trokareita siinä kylässä vaikka kuinka paljon, yxki hakee paavolan valintatalon automaatilta, viina velkojaan. En kerro nimeä mutta molemmat ajelevat Peugeot merkkisillä autoilla, toisen tunnistaa eri värisestä lokasuojasta ja toisen tunnistaa valkoisesta väristään.Kyllä kait siinäkin kylässä on monta trokaria, jotka eivät kärähtäneet? Muutama vuosi sitten suuressa käryssä. Onhan tuolla Hevosmiehenkin kadulla, eräällä vuokrattu autotalli jota pitää varastonaan sillä suurella tupakka/viina määrällä, jota sieltä myy/välittää väittäen että ei olen hänen vaan duunikaverin hah sanon minä.
Juu. Käsittämätöntä touhua. Ainakin tämä yksi Paavolan rillipäinen äijä on roudannut viinaa hyvinkäälle monet monet vuodet. Kuulemma suurin ongelma on se, että asiakkaat kuolevat.
Hyvinkään jepareilla ei kai ole nimetöntä vihjepuhelinta, ei ainakaan heti löytynyt. Vihjepuhelimeen voisi soittaa kun trokaustouhut rupeavat menemään liiallisuuksiin.
Safe Community-periaate ei täysin toteudu tässä viinanroudausjutussa.
Mihinköhän katosi Paavolan Valtsulta se "kansallispukuinen" nainen, joka aina tupakkakartonkeja ja muuta vastaava tarjosi? Onko siis ollut joku suursiivous? Jos on niin hyvä.
poliisin vihje jonka voi tehdä nimettömänä
Vuosikausia tokkopa kukaan enää välittää, siitä touhusta. Kyllä sitä trokausta tehdään niin avoimesti, eräässäkin kapakassa myyjä tulee peräti pöytään tarjoamaan myymisiään, eipä näytä kukaan välittävän siitä trokarista.
On se vähän surullista huomata joidenkin ihmisten elämän alamäki. Kun viinaksia saa helposti ja velaksi, niin rahat menevätkin velkojille ja vuokrat ym jää maksamatta. Elämä vaan huonontuu.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012110616295156_uu.shtml
"Epäilty on tunnustanut myyneensä 70 pulloa viinaa ja kymmenen kartonkia tupakkaa."
70 pulloa, joopa joo.
Kuulin tutulta että tuo trokari ei ollut ainoa joka viinaa myös. Vinkatkaa ihmeessä asiasta niin saadaan myynti loppumaan. Ei alkoholia alaikäisille!
Eikä viinaa saa muutenkaan myydä!
Myyhän se Alkokin viinaa ja oikein luvan kanssa. Eikö ole hyvä kun on vaihtoehto ?
Minkäläinen on tämä trokarin viinivalikoima ? Luulisi että noin myydessä, ei voi kovin laajaa skaalaan pitää, vaan on keskityttävä vaikka esim. ranskalaisiin viineihin. Ne on toki muutenkin vaativa alue, että helpompi olisi keskittyä vaikka uuden maailman viineihin, niistä saisi helpommin aika kattavan valikoiman, koska varmaan hinnallisestikin pitää keskittyä hiukan helvempiin.
Kyllähän näitä trokareita täällä Hyvinkäällä riittää. Enkä sitä ole erityisen pahana pitänyt. Ostakoon jokainen AIKUINEN mistä haluaa. Eniten vit...aa nuo talvisillan koppelokujan vuokraasunto vinosilmä suku jotka avoimesti tallistaan kauppaavat mopoikäsille ja nuoremmille alkoholia. Ei kiinnosta kaupunkia, isännöitsijää eikä poliisia. En voi käsittää tätä!
No minkälaiset viinivalikoimat noilla trokareilla oikein on ?
Ei kai kukaan mitään alkoholia osta ? Sellainen on vain spugejen hommia.
Eiköhän alaikäisten kiinnostus alkoholia kohtaan pitäisi tulla sieltä kotikasvatuksen suunnalta... Tällaista tää elämä vaan on; härskejä myyjiä jotka myyvät kelle hyvänsä . Ei näiltä myyjiltä kannata vastuuta huutaa, kasvatetaan me lapsemme niin ettei viinaan tarvitse liian nuorena sotkeentua. Ei se kuulu kaupungille, isännöitsijälle tai poliisille, vaan vanhemmille.