mitä tällä karjalan palautuksella on merkitystä,
vanhempani ovat kuolleet aikapäivä sitten, itse en ole koskaan kyseistä paikkaa edes nähnyt, kaikista tuuteista ja torvista kuuluu että se on venäjän se osa missä ei ole kuin kurjuutta, lakatkaa haahuilemasta, nyt eletään täällä jos sitten ei kohta olla osa venäjää.
vanhempani ovat kuolleet aikapäivä sitten, itse en ole koskaan kyseistä paikkaa edes nähnyt, kaikista tuuteista ja torvista kuuluu että se on venäjän se osa missä ei ole kuin kurjuutta, lakatkaa haahuilemasta, nyt eletään täällä jos sitten ei kohta olla osa venäjää.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pakkoruotsi pois, miehitetyt alueemme takaisin: Petsamo
Harva enää vaatii palauttamista. Eihän palautuksessa ole järkeä eikä se tule takaisin.
Mutta jostain käsittämättömästä syystä monien pitää vastustaa palautusta! Onko se Karjala sitten tulossa kun pitää pelätä mahdotonta?
Mitä siitäkin tulisi jos saataisiin Tanskan kokoinen alue takaisin.
Yritetään nyt perua Porkkalan palautus, ja vuokrata pois Hanko!
Äkkiä ennen kuin on liian myöhäistä!
eihän se ole mihinkään hävinnyt. Siellä se on ihan kuten ennenkin. Kyllä nekin alueet kehittyvät taloudellisesti vuosi vuodelta. Ei siellä nyt sentään kurjuutta ole.
Odotan, että raja madaltuu ja onhan se madaltunutkin paljon. Autolla pääsee matkailemaan Karjalaan aivan helposti. Laatokan Karjala on varsin kaunista seutua.
Odotan viisumivapauden toteutumista. Se helpottaisi matkustamista. Aamu-tv:ssä oli vieraana ulkoministeri Stubb. Hän oli kovasti sitä mieltä, että viisumivapaus Venäjän ja Suomen (EU:n) välillä toteutuu varsin pian. Asia muuttuu muutamassa vuodessa kun saadaan matkustusasiakirjat yhteneväiselle tasolle.
Raja madaltuu jo vuodenvaihteessa, kun Venäjä hyväksyy vakuutusten ns. Green Cardin. Samat autovakuutukset ovat sitten voimassa kaikissa maissa.