Pandora

bubastis.babustis

Pandora - maailman ensimmäinen nainen

Tämä tarina kertoo miksi maailmassa on pahuutta.

Jonkin aikaa sen jälkeen kun jumalat olivat ottaneet taivaat haltuunsa titaaneilta, tuli aika jolloin maa tarvitsi uutta elämää.

Tämä suuri tehtävä annettiin Epimetheukselle ja Prometheukselle.

Epimetheus loi eläimet ja antoi niille kaikkein parhaimmat ominaisuudet.

Kun tämä oli tehty, Prometheus huomasi että jäljelle ei jäänyt mitään suuria ominaisuuksia annettavaksi ihmiskunnalle, että he olisivat vertaisia eläinkunnalle. Niinpä Prometheus varasti tulta taivaasta ja antoi sen kuolevaisille.

Zeus, suivaantuneena ja vihaisena tämän varkauden johdosta, laittoi Hephaestuksen muovaamaan naisen savesta ja pukemaan hänet jumalien lahjoilla. Aphroditelta hän sai kauneuden, Hermes antoi hänelle suostuttelun voiman, ja Atheena antoi hänelle kaikki nuo naiselliset taidot (tiedätte mitä tarkoitan). Tämän luomuksen nimeksi annettiin Pandora.

Hesiodin mukaan, Zeus lähetti Pandoran Epimetheukselle lahjana.
Epimetheus meni sitten naimisiin hänen kanssaan, veljensä Prometheuksen vastaväitteistä huolimatta, joka varoitti häntä ottamasta vastaan lahjoja Zeukselta.

Pandoran mukana lähetettiin kummallinen ruukku, jonka hän oli saanut Zeukselta. Epimetheus kielsi Pandoraa koskaan avaamasta tätä ruukkua. Tietenkin, Pandora avasi ruukun salaa ja ulos lensi pahuus, onnettomuus, ja kaikki muut epämiellyttävät esteet ihmiskunnan kestettäviksi. Ainoa elementti joka säilyi oli toivo.

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raottuu

      Vähäsen. Piipahdin täällä aamupäivällä ja kappas vaan mielenkiintoinen lyhyt ketju oli palstalla.

      Nyt kun tulin katsomaan kuinka keskustelu jatkuu, huomasin kummakseni sen poistuneen.

      Raotan siis vähäsen lippaan kantta päästääkseni sieltä ulos tämän.

      Minä ajattelen? Ajatteletko sinä?
      Kirjoittanut: .............................. 1.6.2008 klo 21.12

      Lue jos uskallat! Tässä saatetaan kritisoida juuri SINUA.

      Luulin että ihminen olisi omilla aivoillaan ajatteleva järkevä otus, mutta olen syvästi pettynyt. Vihaan tyhmyyttä, ja välillä kihisen kiukusta kun mietinkin kristinuskoa. Kaikista mahdollisista Jumalista valitsette tuon kristinuskon Jumalan, ja vaan sen takia koska teille sanotaan niin, ja vaikka ei sanottaisikaan niin se on ainoa Jumala minkä voitte löytää täältä Suomesta, joten uskotte sokeasti siihen. Jos teidät kasvatettaisiin jossain kauko-idässä ja siellä opetettaisiin uskomaan vaikka Allahiin, niin te raukat uskoisitte!

      Voisin pitää pitkän esitelmän uskontojen historiasta, tieteen saavutuksista ja vaikka minkälaisista jutuista jotka puolustavat näkemystäni, mutta se ei teidän kaaliinne uppoa. Te voitte puolustaa omaanne vaan sillä yhdelle satukirjalla joka on totta vaan sen takia koska siinä sanotaan niin.

      Ja sitten kun te uskotte, niin olette tekopyhiä ja tottelette vaan niitä juttuja mitä haluatte! Eikö raamatussa paheksuta juopottelua? Kuinka moni kristitty suomalainen juokaan? Esimerkkejä on lukemattomia. Suomi on perustettu kristittyjen sääntöjen pohjalta, mutta ottanut kirjasta vaan pari käskyä. Miksi ottaa ne käskyt kirjasta ja perustaa tekopyhä valtio, kun lain voisi säätää ihan sen perusteella että mikä on inhimillistä ja mikä ei.

      Sitten kun joissain valtioissa jotka eivät ole tekopyhiä on Koraanin laki (naiset peittävät kasvonsa, julkisilla paikoilla ei saa suudella jne) te kummastelette ja nauratte, mutta silti uskotte omaan Jumalaanne joka on yhtä mahdoton kuin heidän. He sentään tottelevat Jumalansa lakia ja eivät ole teköpyhiä. Sitten ihmettelen että te uskotte Jumalaan ja uskotte joutuvanne helvettiin jos ette tottele, mutta noudatatte vain niitä lakeja joita haluatte? Uskotte että sieluanne kidutetaan IKUISESTI jos ette tottele, mutta silti teillä on otsaa olla uskovaisia sekä tekopyhiä.

      Sitten kauhistelette jos joku tekee murhan uskonsa takia. Sinä varmasti tekisit samoin jos raamatussa sanottaisiin että kaikki pakanat on tapettava vai tekisitkö? Olisiko sinulla otsaa uskoa kaikkimahtavaan luojaan, mutta olla tottelematta jos vaan sinua ei satu huvittamaan. Sitä sanotaan tekopyhyydeksi tiesitkös? Mieti asiaa Islamin uskovaisten kannalta. Sinä uskot että Allah palkitsee sinut ruhtinaallisesti ikuisella elämällä jos noudatat hänen käskyään, ja jos et noudata niin joudut Helvettiin. Sitten Allahin pyhässä kirjassa sanotaankin että "tapa kristinuskovaiset niin olet hyvä", olisiko sinulla otsaa olla tottelematta? Ainakaan ne jotka tottelevat eivät ole tekopyhiä. Eri juttu on taas se, onko parempi tappaa vai olla tekopyhä.

      Sitten vähän läheisempään asiaan nimittäin naispappeuteen. On tekopyhää tukea naispappeutta. Raamatussa sanotaan selvästi että naisten tulee hiljentyä seurakunnassa. Voit puolustautua vetoamalla siihen että Raamatussa sanottiin kaikkien ihmisten olevan tasa-arvoisia, mutta se ei muuta mitään. Onhan tuomari sekä kauppias samanarvoisia, mutta ei kauppias voi mennä tuomarin paikalle tuomitsemaan vedoten olevansa tasa-arvoinen.

      Minä pidän ihmisistä, jopa kristityistä ja miksi en vaikka muslimeista, mutta en voi sille mitään että joskus pitää purkaa paineita, mikä on hyvin inhimillistä. Monet ihmiset eivät ajattele juuri ollenkaan, antavat vaan virran viedä, mutta onko se kaikki totta mitä meille kerrotaan? Toki Jumala saattaa olla olemassa, mutta kaikkien todisteiden valossa se on ERITTÄIN epätodennäköistä, ja tietenkin ihmiset uskovat mielummin siihen epätodennäköiseen koska 1) Parempi uskoa kaikenvaralta, niin ei ainakaan joudu Helvettiin 2) on joutunut armotta aivopesukoneiston ja valtavirran vietäväksi 3) Ihmisellä on halu uskoa Jumaliin.

      Minä en ole omaa mielipidettä mihinkään saanut suoraan pureskeltuna, vaan on pitänyt pitkään miettiä ja pohdiskella. Sen vaan haluan sanoa että käyttäkää omia aivojanne, ja että kaikki ei ole siltä miltä näyttää (ja nyt en puhu pelkästään uskonnosta). Liian monet ihmiset ovat veltostuneita ja herkkäuskoisia.

      Hyvä jos jaksoit tänne asti lukea, sillä teksteistäni tulee valitettavan pitkiä, ja et haluakkaan tietää miten pitkiä niistä tulisi jos kirjoittaisin kaiken mitä ajattelen kyseisestä aiheesta, siksi toivonkin ettet rupea solvaamaan minua luulotiedon perusteella, sillä en jaksa kirjoittaa/tarkentaa/täydentää tekstiä niin paljon että siitä saisi täydellisen käsityksen siitä mitä ajattelen.

      Olisin kyllä todella iloinen jos joku jaksaisi kommentoida, ja lupaan vastata kaikkiin asiallisiin kysymyksiin. Tekstissä saattaa hyvinkin olla virheitä, (kirjoitusvirheiden lisäksi) enkä halua lukea tekstiäni uudelleen, yksinkertaisesti siksi että saattaisin tulla katumapäälle niinkuin olen monia kertoja tullut ja jättänyt koko viestin lähettämättä, tai poistaisin siitä monia kohtia, joita en enää kehtaisikaan sanoa.


      EN ajattele!
      Kirjoittanut: ............................. 1.6.2008 klo 21.15
      ......

      koska unohdin nimenikin ja nimmaarin mainita,
      kuka olen

      USKONNOT AIHEUTTAVAT SIIS LOBOTOMIAA JA OVAT PAHOJA, JOTKA SYÖVÄT PIENEN IHMISMIELEN!!!!!!!!!

      USKONNOT TULISI KRIMANALISOIDA JA JUMALAT SAATTAA OIKEUDEN ETEE

      TOIVOEN
      .............................


      Ahaa?
      Kirjoittanut: ............... 1.6.2008 klo 21.59

      Oisit voinu ees vähä hauskemman herjan pistää, enkä minä unohtanut nimimerkkiä, halusin vaan pysyä anonyyminä, enkä muutenkaan keksinyt sopivaa nimimerkkiä. Eikä nimimerkistä minua voisi tunnistaa, koska en ole ennen täällä kirjottanu.

      Jos on pakko sekoilla, niin sekoilisit ees huumorilla.


      Ihan asiaahan
      Kirjoittanut: JoMN 1.6.2008 klo 21.51

      sinä kirjoitat. Sen vain huomaa, että olet kiihdyksissä ja varmasti pohtinut asiaa paljon. Olen myös ateisti ja tämän palstan vakkareita. Jos sinulle vastaa ateisti, hän sanoo, että olet oikeassa, jos taas uskovainen, hän alkaa siteerata raamattua ja niitä jorinoita ei kukaan jaksa lukea loppuun. Ei minulla ole mitään lisättävää ansiokkaaseen kirjoitukseesi.


      Onnittelut
      Kirjoittanut: bubastis.babustis 2.6.2008 klo 00.40

      Joitakin pelko estää astumasta kynnyksen yli. On hyvä että et ole yksi niistä.

      • bubastis.babustis

        vai ruukkuko se oli :D

        Kannatan kärsivällisesti juutalaismytologian ulosmarssia tältä palstalta. Keskustellaan välillä vaikka Zeuksen motiiveista.

        Tiesitkö että täydellisen helminauhan tekemiseen tarvittavien helmien etsiminen, kestää vähintäin 10 vuotta.

        Sano EI juutalaismytologialle!!!


      • Meikku-matelija

        Minäkin jäin miettimään aloittajan ajatuksia. Kummastuttaa, miksi aloitus on kadonnut?

        Joku on ilmeisesti korottanut itsensä häiriköimään muiden ihmisten sananvapautta.

        Usko saattaa joidenkin yksilöiden egon suunnattomiin mittasuhteisiin, sehän jo tiedetäänkin, mutta miten tämä vallanhaluinen ihminen saa aloituksia pois. Tuskin seriffikään pelkän pyynnön pohjalta ilman omaa arviointia mitään poistaa.

        Onko kyseessä jonkinlainen haittaohjelmien kimpussa hääräilevä uskoisnörtti, siis tietoliikennerikollinen. Jos näin on, niin ainakin hän todistaa vääräksi väitteen, että uskossa oleva ei tee rikoksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      414
      6823
    2. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      104
      4368
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      92
      4362
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      51
      3712
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      159
      3670
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      137
      3668
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3579
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      41
      3133
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      14
      3094
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      116
      2860
    Aihe