Ihmetykseni oli suuri, kun jaksoin katsoa launtaina 6.9 maikkarilta kello 22:30 alkaneen roadmovien loppuun, kertaakaan sen aikana torkahtamatta.
Eihän tuossa elokuvassa paljon dialogeja vaihdettu, mutta maisema vaihtui tiiviiseen tahtiin. Elokuvan aihealueeseen tuli mieleen seuraavat läheisesti autoiluun liittyvä elokuvat.
1. Keikkakuski, The driver jossa tähtinä Ryan O.Neal ja Bruce Dern. Elokuvassa tehdään rikos ja sitten ajetaan niin maan perusteellisesti karkuun.
2. Bullit. Mr McQ ajaa yhdessä elokuvahistorian kuuluisimmista takaa-ajokohtauksista.
3. The Blues Brthers. Yhtä hauskaa kohellusta koko matka, kun rokki raikaa ja kumi laulaa.
4. Kauhunkilometrit, en ole tuosta nimestäö aivan varma, mutta elokuvassa aiemmin sheriffi McLaudia näytellyttä Denis Weaveria ajaa takaa iso paha rekka-auto.
5. Suuri kilpa-ajo maailman ympäri. Oikein hauska leffa ja oikeastaan komedia, mutta ajetaanpa siinäkin autoa ja vieläpä oikein maailman ympäri.
Onhan noita muitakin, kuten Speedit, kanuunakuularallit, riemukuplat ja viimeisinä tuo toofastand... Vaan tuleeko teille arvon asiantuntijat mieleen muita alan henkeen kuuluvia elokuvia?
The Vanishing point / Nasta laudassa
7
391
Vastaukset
- Dawson
...mutta jos hyvistä takaa-ajokohtauksista puhutaan niin pakko mainita Ronin ja Bourne Identity. Kummassakin hyvät autonrymistykset. Ja French Connectionissa ajetaan autolla takaa metrojunaa, minusta se hakkaa Bullitinkin.
Ai niin. Michael Cainen alkuperäinen Italian Job. Remakesta en tiedä kun en ole nähnyt.- köpö
se ensimmäinen kone in 60 sekonds vuodelta 74. Lopussa 40 minuutin yhtäjaksoinen takaa-ajo. Mistähän saisi R2-dvd:n.
- minä
entä Convoy -78
- Race
Ei tämä nyt roadmovie ole, mutta kilvanajoa kuitenkin. Steve McQueen ja LeMans 70 - luvun alkupuolelta.
Muistaako kukaan vielä tätäkin vanhempaa mustavalkoista elokuvaa, jokakertoi muistaakseni 50 - 60 luvun formula 1 maailmasta, nuoresta nousevasta tähdestä, vanhasta mestarista ja heidän välisistä kiemuroista. Taisivat ajaa vielä Ferraria ja elokuvaan oli ilmeisesti pätkitty kohtauksia oikeista kilpailutilanteista.- köpö
nimeltään Driven, ohjaajana Renny Harlin?
- WheelieMovie
köpö kirjoitti:
nimeltään Driven, ohjaajana Renny Harlin?
kyse on hiukan vanhemmasta rainasta nimeltään Grand Prix vuodelta 1966.
Erinomainen leffa, joka on joskus näytetty Suomen töllöstäkin.
- Vauhti K. allo
Suomalaisia elokuvia ei saa unohtaa, muistakaa se!
Koska sapluuna näyttää olevan sen verran harva, niin kehiin tulee filmi Benssaa suonissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537800- 614360
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403993Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233902Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423300Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383208Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253205- 482923
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422721- 492484